Три роки війни: підсумки і тенденції Трамп і Україна

Зараз всі в шоці від того, що верзе Трамп: «Гренландія наша. Європа – не наша. Путін класний і хоче миру. Зеленський – диктатор і розпалює війну». Як на мене, він сам повинен бути в шоці від себе. Але, ніт. Як нарцис і провокатор, він насолоджується ситуацією і купається в нашій реакції. Будь вона позитивна чи негативна. Йому байдуже. Адепти секти імені Трампа все одно виправдають будь-які його витівки, а царедворці вилижуть з ніг до голови.  

Соцмережі вибухнули емоціями і здивуванням. А мене, навпаки, дивує це здивування. Так і хочеться сказати: «А що вас дивує?». Все це легко прораховувалося ще до перемоги Трампа на виборах. Що нового каже Трамп, чого він або його близьке оточення не казали раніше? Нове тільки те, що тоді більшості не хотілося це сприймати серйозно. А Трамп, як і Путін, завжди доволі відвертий. Путін і раніше давав зрозуміти свої наміри завоювати Україну, підпорядкувати Європу своєму впливові і зменшити вплив США у світі. Трамп давно говорив про чудового Путіна і неправильну поведінку України.

Власне про все це я написав чотири місяці тому у статті «Трамп чи Гарріс» (https://ukrline.info/2024/11/02/tramp-chy-harris/) на початку листопада 2024 року напередодні президентських виборів у США. Дозволю собі кілька цитат самого себе з тої статті: 

Трамп ніколи не діяв на компроміс, злагоду, об’єднання. Там, де з’являється Рудий Донні, він завжди приносить галас, епатаж, хаос, конфлікти і розколи. Під час свого першого президентства він сильно дратував навіть членів своєї команди, легко з ними прощався і зажив собі багато запеклих ворогів серед вчорашніх соратників. Якщо він не зміг підтримувати здорову атмосферу у своїй адміністрації, то він не здатний і консолідувати всю націю. Отже, з його поверненням у Білий дім суспільний розкол тільки поглибиться. 

Не здатен він і до прийняття системних, стратегічних продуманих рішень. Його стиль: емоційні пориви, поєднані з жорстким прагматизмом бізнесмена. В перше президентство імпульсивність Трампа компенсували досвідчені радники та верхівка Республіканської партії. Якщо Дональд переможе вдруге, таких запобіжників уже не буде: він підім’яв під себе партію і конгресменів, і спираючися на відданих прихильників, тепер одноосібно визначатиме політичний курс…

Диктаторські замашки Трампа будуть сприяти його зближенню з авторитарними режимами на кшталт Китаю, Росії, арабських монархій…

Зараз Трамп змінив риторику, що свідчить про гнучкість його позиції в залежності від власних інтересів. Дуже типова поведінка для бізнесмена. Тому не варто сподіватися, що він продовжить жорстку політику щодо Китаю. Навпаки, тепер він буде йти Китаю на поступки задля укладення такої міждержавної угоди, яка забезпечить йому спокійне президентство як з політичної, так і з економічної точки зору. Досягнення цієї мети передбачатиме також продаж росіянам і китайцям інтересів своїх європейських союзників, від України до НАТО.

…обрання Трампа означатиме його спробу укласти угоду з Кремлем за рахунок України. Не треба ілюзій. Однак, можливо, завдяки своїй проросійськості Трампу вдасться домовитися з Путіним на більш-менш прийнятних умовах. Хоча і тут не треба ілюзій.

Раджу прочитати всю статтю. Там багато цікавого для розуміння нашого сучасного і майбутнього. 

До речі, Трамп якось обмовився, що він стане диктатором (потім за це віджартовувася), а вибори-2024 стануть останніми. На місці американців, я би йому повірив. 

Сьогодні всі намагаються віднайти логіку слів і дій Трампа. Багатьом здається, що її взагалі немає. Можливо. Але мені здається, що вона все-таки лежить на поверхні. 

Чому Трамп руйнує стосунки з найближчими союзниками по НАТО й економічними партнерами по ЄС і НАФТА, а не зі стратегічними конкурентами Китаєм і Росією? Публічно принижує європейців, а не іранців? Зазіхає не на віджатий у 1924 р. в американців росіянами острів Врангеля, а на Гренландію? Відправляє військовими літаками нелегальних мігрантів не до антиамериканських Куби чи Венесуели, а до проамериканської Колумбії? Запроваджує 25% мита до канадців і мексиканців, а не китайців? Називає диктатором не Путіна, а Зеленського? Винною у війні вважає Україну, а не Росію?

Можна було б думати про суперечливість рішень і слів Трампа, якби вони мали хаотичну, різновекторну спрямованість. Але це не так. Всі ці дії (руйнування блоку НАТО, підрив економічного партнерства з найближчими союзниками, схвальні оцінки авторитарних режимів і жорстка критика демократичних, продаж України рашистам) мають чітку логіку. Всі вони в інтересах путінської Росії. 

Якщо хтось виглядає як качка, ходить як качка, крякає як качка, то це і є качка!

Якщо хтось виглядає як російський агент, висловлюється як російський агент, приймає рішення як російський агент, то він і є російський агент!

Штатний чи позаштатний. Немає значення. Головне, що агент.

Втім, якщо все-таки дядькові Дональду вдасться домогтися припинення вогню на прийнятних для України умовах, то йому багато чого можна за це пробачити. 

Як реагувати на Трампа? Спокійно, виважено, з гумором і трохи відсторонено. 

Чим емоційніше ми реагуємо на провокації Трампа, тим краще він почуватиметься. Не треба грати по його правилах. На своєму «полі диких нарцисів» Донні нас переграє. Тонка насмішка, легкий ігнор і важкі факти – головні засоби нейтралізації трампівських ескапад.

Наприклад, коли Трамп каже, що Америка дала Україні то 500 млрд доларів, то 350 млрд, а європейці майже нічого не дають, не треба хапатися за серце і опускатися до суперечок на рівні базарної баби. Зеленський спокійно відповідає, що не знає, скільки дала Америка, але Україна отримала від Вашингтона 67 млрд військової і 31,5 млрд бюджетної допомоги, а європейці дали навіть більше – 137. І ми всім вдячні за це. Врешті 22 лютого Трамп визнає правдивість українських даних. І хто тепер виглядає некомпетентним? 

Трамп кричить, що Україна сама винна у війні, а лівий соціаліст Берні Сандерс терпляче пояснює американцям, як було насправді.

Трамп розмахує словесною булавою і каже, що у Зеленського рівень довіри 4% і тому негайно потрібні вибори, а правий консерватор Борис Джонсон робить блискучий укол рапірою: за останнім опитуванням у президента України було 57% і це приблизно стільки ж, скільки у самого Трампа. Причому у Зеленського рівень довіри став зростати, а у Трампа почав падати. Туше!

Загалом Трампу годилося б усвідомити, що дріб’язкові сварки лідера найпотужнішої держави світу з керівником найбіднішої країни Європи принижують не Зеленського (його значущість це тільки піднімає), а Трампа. 

Однак, крім словесних дуелей, нам треба шукати шляхи порозуміння з новою американською адміністрацією, від якої дуже багато залежить. Ми не зможемо довго продовжувати війну без підтримки США. Адміністрація Байдена і європейські партнери забезпечили нам запас зброї на півроку і фінансову підтримку на рік. 

Тому обіцянки Трампа завершити «конфлікт в Україні» за 24 години, а потім за 180 днів, якраз пов’язані з тим, що він розраховує просто повністю припинити нам американську підтримку і примусити нас до капітуляції. Спочатку Трамп думав зробити це впродовж доби, але Байден і європейці змусили його переглянути терміни. 

Є таке українське прислів’я: «Що швидко робиться, то криве родиться». 

Щоправда, у США все одно є засоби примусити нас до неприємних рішень. 

Але! Україні спочатку давали три години, потім три доби. Якось неочікувано минуло уже три роки. Тож не поспішаймо себе ховати.

Зрозуміло, що слова Трампа про вибори і рейтинги в Україні пов’язані із побоюваннями, що офіс українського президента хоче монополізувати владу й усунути політичних конкурентів з майбутніх виборів: П. Порошенко, В. Залужного та інших. Також необхідно розвіяти підозри, що В. Зеленському нібито вигідно продовжувати війну, щоб якнайдовше залишатися у президентському кріслі. Корупційні скандали в Україні навколо гуманітарної і воєнної допомоги також додали аргументів антипатикам офіційного Києва. 

Тож, чого нам чекати? 

Про це я теж уже писав рік тому у статті «Два роки війни: підсумки і тенденції» (https://ukrline.info/2024/02/24/dva-roky-viyny-pidsumky-i-tendentsiyi/):

Від моменту розпаду СРСР, а особливо після приходу до влади Путіна, багато людей в Україні (в тому числі автор цієї статті) наголошували на закономірності і неминучості російсько-української війни. Неможливо було точно передбачити, коли вона почнеться і як відбуватиметься, але те, що вона відбудеться, не підлягало сумніву. Але у важкі моменти на російсько-українському фронті нам не варто забувати і про другу половину цього прогнозу. Якщо початок російсько-української війни був закономірним, то і її кінець також буде закономірним. Тобто з надвисокою вірогідністю (99%) ми можемо говорити, що ця війна завершиться поразкою імперії. Так, Україні буде дуже важко, втрати будуть великими, ще багато територій можуть бути втрачені або спустошені, але перемога буде за нами.

Тобто російсько-українська війна мала статися за будь-яких обставин і при будь-яких президентах. Не має значення, хто був би чи не був би при владі: Порошенко або Зеленський, Трамп або Байден, Путін або Путін)))

Об’єктивним є і прихід Трампа до влади з усіма плюсами і мінусами цієї події. Агент може сильно нашкодити, але ні він, ні будь-яка інша особистість, не зупинить об’єктивних процесів. В нашому контексті це означає, що навіть якщо Трамп зрадить українців, все одно це вийде на користь Україні. Бо не Трамп управляє світовими процесами, а ці процеси використовують особу Трампа. 

А от, що залежить від Трампа – це продати інтереси України Кремлю чи ні. Якщо продасть – це стане точкою неповернення для самих США. Вірніше, маркером того, що об’єктивні процеси ідуть саме в цьому напрямку. Тоді самі Сполучені Штати не уникнуть великої війни. І нам не варто брати в ній участь. Також зросте ймовірність американського Майдану і дострокового припинення повноважень президента Д. Трампа.

Отже, плачте не по Україні. Вона впала у глибоку яму, але вже з неї вибирається і вибереться. Плачте по Америці і Росії, бо вони тільки почали сповзати у провалля. 

Але годі про США. Давайте про Україну.

Три роки повномасштабної і 11 років гібридної

У Росії розшукують приблизно 50 тис. зниклих без вісти військовослужбовців.

На жаль чи на щастя, пересічні українці часто думають, як ідеалісти і максималісти. Їм треба або все, або нічого. Або по-моєму, або ніяк. Компроміси – не наш шлях! Через це вони самі не помічають і не цінують власні досягнення. Давайте разом помітимо:

Українська держава і суспільство витримали уже три роки надважкої війни з ядерною  наддержавою. Це небачений і неймовірний подвиг.

Вже 16 місяців триває безперервний наступ російських військ на фронті. Як правило, наступ триває 2-3 місяці. Ну шість. Але не 16!!! Бо наступ треба безперервно забезпечувати людьми, зброєю, технікою, припасами, штабним плануванням. Те, що Росія може вести такий тривалий наступ – це їх величезне досягнення. І це ввійде у підручники з історії воєнного мистецтва. 

Але мало хто усвідомлює, що тримати достатньо успішну оборону проти такого безперервного наступу і не допустити обвалу фронту – це теж рекорд і неймовірне досягнення. І це також буде у підручниках. 

І це, незважаючи на присутність на українській території більш як 620 тис. російських військовослужбовців. 

За 2024 р. рашисти застосували 2400 ракет (з яких збито 1162), 10951 ударний безпілотник (збито 10416) і 32812 авіабомб (жодної не збито, а от у 2025 р. зафіксовані перші збиття).

Зупинено наступ росіян на Харків. Уповільнився тиск загарбників на Покровськ.   

У серпні 2024 р. почалася Курська офензива. Попри запевнення російських генералів, вони уже півроку не можуть вибити українські війська зі своєї території. Треба чітко усвідомити: якби українські війська у серпні 2024 р. не увійшли до Курської області РФ, то російська армія вторглася б на українську Сумщину. Тому ця операція була правильна й успішна. 

Методичні удари вітчизняних безпілотників по нафтовій інфраструктурі, включаючи заводи, нафтосховища і нафтоперекачувальні станції ворога, вже скоротили нафтопереробку на 10% і змусили Кремль заборонити експорт бензину. До цього додалися загадкові підриви танкерів російського «тіньового флоту». Кожен українець має пишатися цими таємничими добродіями. 

У відповідь на занепокоєння постачальників (як Казахстан) і отримувачів (як Словаччина чи Угорщина) нафти і газу українська влада може заявити, що російські атаки на нафтогазову та енергетичну інфраструктуру України завдали ще більшої шкоди європейцям, але чому в таких випадках не чутно занепокоєності з Астани, Братіслави чи Будапешту? Після цього можна перейти до конструктиву і запевнити Казахстан і європейців, що Україна готова забезпечити постачання казахстанських, узбецьких, туркменських нафти і газу по своїх трубопроводах. Як це і було до приходу до влади Путіна, коли Росія просто перекрила транзит нафти і газу інших країн через Україну. І це буде дешевше, ніж транзит через Новоросійськ, адже перевалка нафти з трубопроводів на танкери в порту Новоросійська здорожчує логістику. Хай вирішують цю проблему з московитами.

Поява на фронті значної кількості найманців з азійських та африканських країн та північнокорейських солдатів, численні докази відправки на фронт калік і недолікованих поранених означає наявність серйозного дефіциту живої сили в російській армії для ведення бойових дій високої інтенсивності.

Цього року вперше підготовка на іноземних зразках озброєння і військової техніки здійснюється не за кордоном, а в Україні, що суттєво оптимізує витрати і час. Це стало можливим за рахунок збільшення кількості підготовлених інструкторів.  

Збільшено термін базової загальної військової підготовки (БЗВП) до 1,5 місяця. Це дало змогу покращити програму навчання та включити до неї необхідні сучасні елементи, зокрема РЕБ та БпЛА. Розглядається можливість подовження базової підготовки до 2 місяців. Крім того, планується впровадження 14-денного курсу адаптації у військових частинах після БЗВП ще перед бойовою роботою. Адже, чим краще підготовленим та психологічно стійким буде воїн, тим міцнішими будуть наші позиції на фронті.  

За три роки вбито: 870 тис. окупантів (а це означає, що кількість хворих, травмованих і поранених досягла 2,6 млн; в сукупності втрати сягають 3,47 млн). Крім того, знищено: 370 літаків, 331 вертоліт, 10200 танків, 21150 бронемашин, 23600 артсистем, 1080 засобів ППО, 1300 установок залпового вогню, 38500 автомобілів та автоцистерн, 3760 спеціальної техніки, 28 кораблів і катерів, 1 підводний човен, 26500 оперативно-тактичних безпілотників, 3070 крилатих ракет. 

Це означає, що за останні півроку (осінь-зима 2024-2025) додатково знищено 250 тис. російських солдат і офіцерів, 2 літака, 3 вертольоти, 1600 танків, 4250 бронемашин, 5900 артсистем, 130 РСЗВ, 140 засобів ППО, 14400 автомобільної техніки, 730 спеціальної техніки, 11800 оперативно-тактичних безпілотників, 570 крилатих ракет. 

Дуже шановні особи: В. Зеленський, В. Залужний, О. Сирський та інші називають різні, суперечливі цифри, які часто не узгоджуються з тими, які офіційно подає Генштаб у своїх зведеннях. Не будемо ставити під сумнів їх дані, хоча цю невідповідність влада давно має якось пояснити. Ми ж продовжимо спиратися на показники Генштабу. Тим більше, що вони виглядають цілком адекватними.

У листопаді 2024 р. середньодобові втрати російських окупаційних військ в Україні досягли рекорду – 2030 осіб убитими і пораненими.

Рік тому перевага російських військ в артилерійських боєприпасах становила приблизно 1:10. Сьогодні це співвідношення скоротилося майже до 1:2. За рік українцями знищено 13 тисяч ворожих артсистем, тоді як за два попередні роки – 8400. Успішна контрбатарейна боротьба разом із роботою дронів припиняє домінування російських гармат на полі бою.  

Нарешті, почалася реорганізація українського війська з бригадної на корпусну систему. Це посилить бойові й організаційні можливості підрозділів. 

Нарешті, замість створення нових необстріляних і недосвідчених бригад почалося масштабування вже існуючих успішних підрозділів. 

Нарешті, підрозділи можуть вести самостійну рекрутингову кампанію, оминаючи ТЦК.

Півроку тому було створено новий рід військ – Сили безпілотних систем. Вперше в історії світу. Україна стає законодавицею військової моди і військової думки.

За рік виробництво дронів зросло у 10 разів. Українські дрони стали масово збивати розвідувальні безпілотники противника, що суттєво погіршило його ситуативну обізнаність. Значно більше збивається і ворожих ударних дронів типу «Ланцет». Зафіксовані і перші атаки на російські вертольоти. Українські морські дрони також вдосконалюються кулеметами та протиповітряним озброєнням, що дозволяє підвищити їх ефективність. 

А загалом, завдяки західним інвестиціям і зусиллям наших ентузіастів, інженерів, робітників, військових, урядовців, вітчизняний оборонно-промисловий комплекс за останні два роки зріс ушестеро.

У поточному році в Україні почнуть діяти рої безпілотників. Достатня кількість таких роїв і відсутність аналогічних рішень у противника може суттєво змінити малюнок бойових дій на нашу користь.

За 2024 р. на території РФ уражено 377 об’єктів військового призначення. 

Продовжується змагання протиборствуючих сторін і у впровадженні наземних дронів.

Літаки Ф-16 помітно посилили українську протиповітряну оборону. Загалом наша авіація протягом року виконала понад 20 000 літаковильотів.

На додачу в українському небі з’явилися перші французькі літаки «Міраж-2000».

Також у цьому році розпочнеться виробництво вибухових речовин. Виробництво деяких калібрів снарядів, мін, патронів налагодили ще раніше. 

За 2023-2024 роки власне виробництво артилерії збільшилося втричі, бронетранспортерів – у 5 разів, протитанкової зброї – у 2 рази, боєприпасів – у 2,5 раза. Загалом Україна виробляє 30% необхідної зброї. Могло би бути вдвічі більше, але подякуємо за вже зроблене всім причетним. 

Крім того, для забезпечення власного військово-промислового комплексу необхідною електронікою Міністерство цифрової трансформації планує запустити виробництво чипів розміром 180, 130 та 110 нанометрів. Це стане важливим технологічним проривом, хоча світові лідери-виробники американський Intel та тайванська TSMC уже працюють над технологіями 1,8 нм та 4 нм відповідно.

Щоб закріпити «успіх», Кремль ускладнив доступ до Ютуба. До липня 2024 року середньомісячна аудиторія YouTube в Росії сягала 96 млн користувачів. Щодня платформою користувалися понад 55 мільйонів осіб, тобто 46% населення старше 12 років.

У 2023 році 94% дорослих і 91% дітей вважали своєю рідною мовою українською. 58% українців розмовляють вдома лише українською мовою, 9% – російською, 31% – обома.

Вперше за історію дослідження частка дописів українською у соцмережах переважає. Станом на вересень 2024 року кількість дописів, написаних українською, склала 56%. Інша частина дописів (44%) була написана російською мовою. Для порівняння у 2020 році частка української мови була дуже незначною, приблизно 15%, у 2022 – був сплеск до 37-38%, у 2023 році українська мова вийшла майже на показник половини дописів.

40 тисяч дітей вчаться в українських школах онлайн, перебуваючи в окупації.

У ЗСУ служать 300 священників і богословів з 13 релігійних організацій.

Якими є негативні тенденції через три роки війни?

США більше не будуть надавати допомогу Україні у війні з Росією. Навіть дипломатичну. Ситуація може змінитися тільки внаслідок якихось неочікуваних подій, які примусять американську владу схаменутися. 

Робимо з того висновок на майбутнє: а) Щиро дякуємо американцям за всю надану за три роки допомогу; б) Усвідомлюємо на власній шкурі, що США часто зраджували своїх друзів; в) Учимося жити своїм розумом і розраховувати на власні сили; г) Земля – кругла, тому, якщо трапиться нагода, віддамо добром за добро, а за зло… мститися не варто, просто будем діяти у власних інтересах, прагматично. Наприклад, угода про розробку українськими компаніями американських рідкісноземельних елементів цілком підійде. 

Авторитетний американський часопис Foreign Affairs, який підготував детальний звіт, в якому доводиться кілька важливих тез. Перша та найголовніша з яких: припинення з боку США допомоги Україні призведе до збільшення оборонних витрат на найближчі п’ять років на 808 млрд доларів за найнижчою оцінкою. Україна з 2022 року отримала від США допомоги на 112 млрд доларів, це 14% від найнижчої межі обрахованих додаткових витрат. Тобто дозволити РФ перемогти Україну обійдеться Сполученим Штатам приблизно в 7 разів дорожче, ніж запобігти перемозі Москви.

Ну що тут сказати? Флаг в руки «геніальному» Трампу! 

Правоохоронці розслідують 49 кримінальних проваджень за фактами вбивства 124 українських військовополонених на полі бою. Кількість таких випадків неухильно зростає. 

Порівняно із 2023 роком, у 2024-му кількість цивільних осіб, убитих і поранених унаслідок російської військової агресії в Україні, зросла на 30%. За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, від початку повномасштабної війни загинули щонайменше 12 456 осіб, зокрема 669 дітей. Поранені – 28 382 людини, з них 1833 дитини.

Крім того, лише за дев’ять місяців минулого року було пошкоджено чи зруйновано понад 580 освітніх і медичних закладів.

У 2024 р. Україна стала країною з найвищим рівнем смертності у світі та найнижчим показником народжуваності. Рівень смертності в Україні становить 18,6 на 1000 осіб (слідом за нами ідуть Литва і Сербія), а рівень народжуваності – 6 на 1000.

63 тис. військових і цивільних осіб налічує український Реєстр зниклих безвісти за особливих обставин (тобто внаслідок воєнних дій).

Майже 60% ветеранів найбільше потребують матеріальної підтримки, майже 80% вважають, що держава не виконує свої зобов’язання перед ними.

В Україні зросла кількість осіб, готових за гроші здійснювати диверсії і теракти у власній країні. Попри численні арешти таких зрадників, повністю взяти ситуацію під контроль поки що не вдається. Продовжує зростати різко негативне ставлення до діяльності ТЦК. Цих явищ могло бути значно менше при системній політичній роботі з населенням. Але є в цьому і позитив: СБУ поступово вичистить країну від зрадників і покидьків.

У той же час, рашисти проводять мобілізацію чоловіків на окупованих територіях. І ніхто не опирається і щодо представників воєнкоматів агресію не проявляє. Покірно йдуть на забій. 

У Росії суттєво зросла підтримка СВО серед учнівської і студентської молоді. Ось, що таке системний підхід до внутрішньої пропаганди.

Російським хакерам вдаються потужні атаки на українські установи: «Київстар», «Нова пошта», видалення всіх Держреєстрів та багато іншого.

Станом на 14 липня 2024 р. українські правоохоронці розслідують майже 122 тис. кримінальних проваджень за фактами злочинів російських окупантів і їхніх поплічників під час повномасштабного вторгнення. З них 101 провадження за сексуальні злочини, 4045 за колаборантство і 261 – за державну зраду.

Це і не дивно, оскільки Москва залучила до війни 180 тис. ув’язнених. Не менш варварськи російські солдати поводяться і на власній території. 

З початку вторгнення зафіксовано біля 5400 випадків використання окупантами небезпечних хімічних речовин. Найчастіше їх використовують при штурмах українських позицій.

Цей фон суттєво погіршив скандал з величезною кількістю неякісних українських мін до мінометів. Винні досі публічно не названі.  

За 2024 рік ДБР викрито 120 посадовців, які організовували незаконний перетин кордону для військовозобов’язаних.

Щоб забезпечити усіх переселенців житлом потрібно 40-50 млрд доларів. 

Рашисти понівечили більше тисячі пам’яток культурної спадщини у 18 областях: у Харківській області — 322, Херсонській — 159, Донецькій — 164, Одеській — 136, Чернігівській — 65, Київській області та м. Києві — 81, Запорізькій — 56, Миколаївській — 41, Дніпропетровській — 49, Львівській — 60, Луганській — 32, Сумській — 31, Хмельницькій — 10, Полтавській — 6, Вінницькій та Житомирській — по 4,  Кіровоградській та Черкаській — по 1.

Екологічна шкода, завдана Україні, оцінюється в 72 млрд доларів. Через війну вже знищено 3 млн гектарів лісів. А забруднена вибухонебезпечними предметами територія України становить 139 000 кв. км – це у два рази більше за площу Азербайджану. Щоб компенсувати втрати лісу внаслідок лісових пожеж, українці вже висадили 555 млн дерев на площі понад 75 тис. гектарів. А за допомогою партнерів уже розміновано 35 тис. кв. км землі.

Як почувається українська економіка?

Як виявилося, у перший рік повномасштабної війни українці вивезли за кордон $35 млрд, що призвело до обвалу економіки. 

Внаслідок нещодавніх російських ударів, Україна втратила 40% свого газовидобутку. Це відчутний удар по нашій економіці. 

Другий рік поспіль падає експорт ІТ-послуг. За підсумками 2024 року становив $6,45 мільярда, що на 4% менше, ніж у 2023 році ($6,73 млрд).  

Разом з тим, українські меблярі за минулий рік експортували продукції на $909 млн, що на 15,5% більше, ніж 2023 року. І все це на фоні дефіциту кадрів (за оцінкам виробників на 30-40%), а оптимізувати собівартість і утримати рівень конкурентоспроможної ціни меблярам допомагала грантова підтримка – як від держави, так і від міжнародних донорів. 

Продовжує зростати і книговидавництво. 

За три роки грошові перекази в Україну впали на третину: з 15 млрд доларів у 2021 р. до 9,6 млрд у 2024 р. це також відчутний удар по державному бюджету.

У 2024 році українці закрили майже 210 тисяч фізичних осіб підприємців (ФОП) – це рекордний показник за останні п’ять років. Разом з тим, відкрилося 285 тис. ФОПів. Найбільше у 2024 році закрилося ФОПів у сфері роздрібної торгівлі (понад 65 тис.) та ІТ (майже 39 тис.). Найвищий приріст закриттів відносно 2023 року зафіксований у Полтавській (+57%), Кіровоградській (+55%) та Вінницькій (+45%) областях.

Натомість станом на 1 вересня 2024 року загальна сума вкладів фізичних осіб (у тому числі фізосіб-підприємців) у банках України склала 1 301 млрд грн. Половина цієї суми належить 0,5% громадян.Від початку року приріст вкладів громадян у банках склав 66,2 млрд грн, 

Станом на вересень 2024 р. 31% українців оцінювали рівень добробуту власної родини як “дуже” або “досить” поганий, 50% – як “не поганий і не добрий” і 16% – як “добрий” або “дуже добрий”.

У 2024 р. експорт українських товарів зріс на 15% – до $41,64 мільярда, водночас імпорт товарів в Україну збільшився на 8,6% – до $69 млрд. Для порівняння: У 2023 р. товарообіг України становив $99,4 млрд. Зокрема, імпортували в Україну товарів на $63,5 млрд, а експортували – на $36 млрд.

Ключовим для досягнення таких результатів стала нормалізація роботи морських портів України. Якщо у 2023 році Україна експортувала морем 54,8 млн тонн продукції, то 2024 року – вже 87,2 млн тонн. Ще один важливий чинник: ЄС продовжив “економічний безвіз” для України.

Бюджет України торік отримав $41,7 мільярда міжнародної допомоги. Причому державний борг України сягнув 7 трлн грн., тобто відношення державного боргу до ВВП сягнуло 92%.

60% українського експорту торік припало на аграрну продукцію. У 2024 році виручка українського агросектору склала майже 24,7 млрд доларів. Це другий показник за всю історію України. 400 млн людей у світі залежать від українського продовольства. 

Ціни на землю в Україні підскочили за рік на 21%, а кількість угод зросла.

Польщі доведеться повернути Євросоюзу 91 млн євро, розкрадених на генераторах для України попереднім правим урядом. А команда Трампа не втомлюється множити звинувачення в розкраданні на адресу адміністрації Байдена. 

Йой! Виявляється корупція є не тільки в Україні!

Що відбувається в російській економіці?

У 2024 році видатки Кремля на війну з Україною сягнуть рекордних 16,3 трлн рублів, тобто 8% ВВП та 41% державного бюджету. Таким чином, військові витрати зросли на 59% в порівнянні з 2023 роком.

За три роки Росія витратила на «СВО» 200 млрд доларів. 

Високі депозитні ставки, 22-23% річних при обліковій ставці 21%, та відсутність достатньої пропозиції товарів та послуг для зв’язування цих грошей. До кінця 2024 року населення накопичило на депозитах понад 52 трлн руб.

Водночас, станом на листопад 2024 року на клієнтських рахунках фізичних та юридичних осіб у банках РФ було $159 млрд – мінімальний обсяг валюти з 2008 року.

У цей же час лідер щорічного рейтингу Forbes – найбільша газова компанія Росії “Газпром” – у 2024 році вилетів із ТОП-100 найбільших компаній Росії за розміром чистого прибутку.Частка “Газпрому” на європейському ринку знизилася втричі – з 45% до 15%.

Російські заклади громадського харчування зіткнулися з “катастрофічним” дефіцитом кадрів на тлі демографічної кризи та відтоку мігрантів. Не вистачає 20% персоналу.

Найсильніше зріс попит на прибиральників – на 41%, кур’єрів – на 31%, офіціантів та барменів – на 30%, менеджерів – на 22% та бухгалтерів – на 29%. 

За 2024 р. з Росії виїхало 2 млн мігрантів-іноземців. 

З російської компанії “Нові хмарні технології” (бренд “Мій офіс”) звільнили 11 топ-менеджерів, включно з гендиректором, комерційним та технічним директором. “Мій офіс” займається розробкою програмного забезпечення, а його флагманським проєктом мало стати імпортозаміщення аналога Microsoft Office. Чергове фіаско!

70% верстатів і 90% мікроелектроніки, які імпортує Росія, надходять із Китаю та Гонконгу, і що це суттєво допомагає Москві виробляти ракети, реактивні снаряди, бронетехніку та боєприпаси.

Практично всі галузі цивільної економіки Росії показують падіння виробництва, окрім військово-промислового комплексу і пов’язаних з ним секторів. У кризі перебувають вугільна, будівельна, лісна, автомобільна, продовольча галузі. На 5% впав обсяг залізничних перевезень. Розглядається питання імпорту електроенергії з Китаю, адже за Уралом росіянам вже не вистачає власної генерації.

У головному вугільному регіоні – Кемеровській області, на частку якої припадає 60% видобутку кам’яного вугілля і близько 80% коксівного – зафіксовано обвал надходжень податку на прибуток у 2,5 рази (на 59%).

Що далі?

Україна продовжує триматися. День за днем, рік за роком. 

Це справжній народний подвиг. 

Як я і прогнозував, переговори про припинення вогню почалися в лютому 2025 р.

Зупинка бойових дій вірогідна на 99%. Це буде зроблено за рахунок українських інтересів. 

Але згодом ми своє візьмем. 

Микола Слободянюк доктор історичних наук, професор

спеціально для Української лінії