ГА ООН – УКРАЇНА

ВИЗНАННЯ КОНФЛІКТУ НА ГЛОБАЛЬНОМУ РІВНІ.
• Фактор впливу конфлікту на глобальні проблеми та глобальний розвиток.
• Загальне розуміння справедливого миру (принципи вирішення конфлікту) відповідно до статуту ООН.
• Звинувачення Росії у військових злочинах.
МИРНІ ІНІЦІАТИВИ ПО УКРАЇНІ.
ДОДАТОК
Позиції сторін:
• Генсек ООН
• Україна (зустрічі: Генсек ООН, США, Ізраїль, ПАР, Німеччина, Бразилія)
• Захід (США, Великобританія, ЄС, Чехія, Сербія, Угорщина, Румунія, Болгарія, Японія, Австралія)
• Глобальний Південь (Китай, Індія, Колумбія, Казахстан, Ангола, Іран, Мексика, Венесуела, Бангладеш)
• QUAD
• Росія.
Посилання на першоджерела.

Тиждень високого рівня 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку пройшов з 19 по 23 вересня та 26 вересня 2023 року. Вперше з початку пандемії коронавірусу тиждень високого рівня пройшов без санітарних обмежень, учасники мали особисто виступати на всіх заходах, відеозвернення не допускалися. Цього року президент США Джо Байден був єдиним із лідерів «п’ятірки» (постійних членів Ради Безпеки ООН), хто відвідав Генеральну Асамблею.

Виділимо такі питання щодо України, які розглядалися на ГА ООН:

ВИЗНАННЯ КОНФЛІКТУ НА ГЛОБАЛЬНОМУ РІВНІ.

 • Фактор впливу конфлікту на глобальні проблеми та глобальний розвиток.
 • Загальне розуміння справедливого миру (принципи вирішення конфлікту) відповідно до статуту ООН.
 • Звинувачення Росії у військових злочинах.

МИРНІ ІНІЦІАТИВИ ПО УКРАЇНІ.

Далі розглянемо кожен розділ докладніше.

ВИЗНАННЯ КОНФЛІКТУ НА ГЛОБАЛЬНОМУ РІВНІ.

З виступів на ГА ООН представників різних умовних сторін (Захід, Глобальний Південь, Росія) можна узагальнити їхні позиції щодо українського конфлікту:

Далі розглянемо кожний блок окремо.

Чинник впливу конфлікту на глобальні проблеми

Основні смисли — формування та закріплення спільної позиції Заходу та глобального Півдня про визнання конфлікту на глобальному рівні, тобто який стосується всіх без винятку країн у міжнародному просторі, і в завершенні якого зацікавлено ВСЕ міжнародне співтовариство: визнання впливу українського конфлікту на світові глобальні проблеми, глобальний розвиток, продовольчу, енергетичну, фінансову безпеку, найсильніше від яких постраждали країни, що розвиваються.

Росія ж шантажує світову спільноту глобальним конфліктом (загроза глобальній безпеці), вимагаючи відмовитись від допомоги Україні. Нагадаємо, що у Росії головні пріоритети у глобальних проблемах лежать у площині глобальної безпеки.

Глобальний розвиток:

 • Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш під час зустрічі з українським президентом Володимиром Зеленським 20 вересня 2023 року обговорили вплив нинішнього конфлікту на світову продовольчу та ядерну безпеку.
 • Китай: Віце-міністр закордонних справ Китаю Ма Жаошу заявив, що тривала українська криза, що поширилася (по охопленню), не входить ні в чиї інтереси.
 • Китай: Заступник міністра закордонних справ КНР Ма Чжаосюй заявив, що українська криза «завдала величезного удару» по відновленню світової економіки та глобальному розвитку, серйозно вплинувши на світову продовольчу, енергетичну та фінансову безпеку. Найбільше постраждали країни, що розвиваються, додав він.

Глобальний конфлікт:

 • Росія: Глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що зростають ризики глобального конфлікту.
 • Ангола: Президент Анголи Жоау Лоуренсу на загальнополітичних дебатах 78 сесії Генеральної Асамблеї ООН заявив, що конфлікту в Україні необхідно терміново покласти край, оскільки він загрожує перерости в глобальний. «Необхідні термінові дії з огляду на небезпеку ескалації ситуації в Україні в конфлікт глобального масштабу, який може негативно позначитися на світовій енергетичній та продовольчій безпеці», — заявив він.

Справедливий мир відповідно до статуту ООН

Основні смисли — формування спільних принципів та спільних цінностей у Заходу та Глобального Півдня, на яких має вирішитись український конфлікт за підтримки усієї світової спільноти. Так було заявлено, що конфлікт в Україні має бути завершений на умовах справедливого миру відповідно до Статуту ООН та міжнародного права (дотримання суверенітету та територіальної цілісності України).

Основні смисли позиції Заходу – розкриття причинно-наслідкових зав’язків надання допомоги та підтримки Україні з боку Заходу, яке було зрозумілим та прийнятим для представників Глобального Півдня. Так було заявлено, що РФ розпочала агресію для поділу території України. Якщо країни ООН допустять «розділ України» сьогодні, то забезпечити незалежність будь-якої іншої країни завтра вже неможливо. Відповідно, Захід, протидіючі Росії в Україні, стримує можливі агресії майбутнього.

Основні смисли російських наративів: у Росії ж продовжують наполягати, що міжнародним співтовариством стосовно Росії у випадку з Україною нібито мають бути зроблені винятки у розумінні міжнародних правил (які мають однаково поширюватися на всіх без винятку), бо нібито існує виправдання незаконним діям РФ в Україні – це «глибинні причини проблеми» у російській інтерпретації, які не відповідають дійсності. Так, Росія продовжує транслювати наратив про те, що вся вина за агресію Росії проти України лежить нібито на Західних країнах і саме вони нібито і повинні нести відповідальність за «розвал України», а не Росія, яка анексувала українські території та продовжує військову агресію проти України . Також російська сторона намагається виправдатися за порушення Статуту ООН (порушення територіальної цілісності та суверенітету) тим, що нібито вона готова дотримуватись цих положень, але при виконанні певного ряду власних умов (ультиматуму), повторюючи наративи про «право народів на самовизначення» — «сепаратизм» підміняється поняттям «самовизначення народів» та виправдовує силову анексію Росією територій України через псевдореферендум та військову агресію. Москва транслює, що нібито визнає суверенітет України, якщо Україна буде позаблоковою країною тощо.

 • Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш на відкритті загальнополітичних дебатів 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН заявив, що країни світової спільноти мають продовжувати зусилля щодо врегулювання конфлікту в Україні, наслідки якого відчуваються у всьому світі. Він наголосив, що країни не повинні послаблювати зусиль у роботі щодо досягнення миру — справедливого миру відповідно до Статуту ООН та міжнародного права. «Альтернативи діалогу, дипломатії та справедливого світу немає», — сказав Гутерреш.
 • США: Американський лідер Джо Байден, виступаючи з трибуни 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку, заявив, що єдиною перешкодою на шляху до мирного врегулювання в Україні є дії Росії – відповідальність за цю війну несе лише Росія. Тільки Росія має можливість негайно покласти край цій війні. І лише Росія перешкоджає світові. Тому що ціною, яку Росія вимагає за мир, є капітуляція України, територія України та діти України. За його оцінкою, йдеться про потенційне розчленування України. Байден заявив, що якщо країни ООН допустять «розділ України» сьогодні, то забезпечити незалежність будь-якої іншої країни завтра вже буде неможливо. Захід, протидіючи Росії в Україні, стримує можливі агресії майбутнього.
 • Президент США Джо Байден заявив, що суверенітет та територіальна цілісність є фундаментом існування ООН, а загальні права людини – дороговказом. «Суверенітет, територіальна цілісність, права людини — це ключові постулати Статуту ООН, які несуть колони мирних відносин між націями, без яких ми не можемо досягти жодних своїх цілей. Це не змінювалося. І це не повинно змінитися», — переконаний Байден.
 • Чехія: Президент Чехії Петер Павло, виступаючи на загальнополітичній дискусії 78 сесії Генеральної Асамблеї ООН, заявив, що необхідно зміцнювати на основі міжнародного співробітництва, заснованого на неухильному дотриманні всіма державами міжнародного права.
 • Болгарія: Президент Болгарії Румен Радєв заявив, що важливий пріоритет 78-ї сесії Генеральної асамблеї – це завдання прокласти шлях до відновлення миру в Україні, щоб забезпечити всеосяжний та стійкий світ на основі міжнародних принципів ООН.
 • ПАР: Президент ПАР Сиріл Рамапоса на загальнополітичних дебатах 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН заявив, що нинішня криза в Україні має бути врегульована шляхом досягнення мирних, справедливих та міцних рішень. Він заявив, що у ПАР та країни Африки наполягали на дотриманні закріпленого у Статуті ООН принципу поваги до територіальної цілісності кожної країни.
 • QUAD: У спільній заяві йдеться про те, що Сполучені Штати, Індія, Японія та Австралія виступають за досягнення «міцного світу в Україні». Ми наголошуємо на необхідності всеосяжного, справедливого та міцного миру в Україні відповідно до міжнародного права та принципів Статуту ООН», — заявляють учасники Чотирьохстороннього діалогу з безпеки (Quad — Австралія, Індія, США та Японія). Крім того, Австралія, Індія, США та Японія закликала відмовитися від загроз застосування ядерної зброї в Україні.

Росія: наративи та позиція Росії (з виступу глави МЗС РФ Лаврова)

 • Захід сьогодні є «імперією брехні» через неприйняття принципу рівноправності, своєї тотальної недоговороспроможності та звички порушувати обіцянки.
 • Ніхто на Заході не хоче всерйоз показати розуміння кризи в Україні, «за цих умов, якщо вони хочуть вирішувати на полі бою, значить, буде на полі бою».
 • Сьогодні у риториці наших опонентів ми чуємо лише гасла: «вторгнення, агресія, анексія». Ні слова про глибинні причини проблеми, про те, як довгі роки вони пестували відверто нацистський режим, який відкрито переписує підсумки Другої світової війни та історію власного народу.
 • Західні країни, які зірвали виконання мінських угод щодо врегулювання в Україні, несуть відповідальність за розвал України та розпалювання там громадянської війни. «Поборники» територіальної цілісності України тепер роблять вигляд, що не пам’ятають сенсу мінських угод, що полягав у возз’єднанні Донбасу з Україною при гарантіях дотримання фундаментальних прав людини».
 • Західні політики одержимі власною безкарністю та бажанням завдати «стратегічної поразки» Росії.
 • Росія наполягала і наполягає на тому, щоб усі положення Статуту ООН поважалися та застосовувалися не вибірково, а у всій їх повноті та взаємозв’язку, включаючи принципи суверенної рівності держав, невтручання у їхні внутрішні справи, пошану територіальної цілісності та права народів на самовизначення.
 • Росія поважає територіальну цілісність України в умовах виконання положень, ухвалених у декларації про її незалежність у 1991 році. «У декларації незалежності було одним із головних для нас моментів, що Україна буде позаблоковою країною, не вступатиме ні в які військові альянси. Ось у тій редакції, за тих умов ми територіальну цілісність України підтримуємо».
 • Москва визнала суверенітет України на основі її декларації про незалежність, де «багато записано доброго», включаючи повагу прав нацменшин. При цьому у документі прямо згадується російська мова.
 • У зв’язку з цим він згадав декларацію про принципи відносин між суверенними державами на основі Статуту ООН, де йдеться про те, що держави зобов’язані поважати суверенітет і територіальну цілісність тих країн, «чиї уряди поважають принцип самовизначення народів і через це представляють усе населення, яке проживає на цій території”.

Звинувачення РФ у військових злочинах

Основні смисли – в ООН на рівні генсека прозвучали звинувачення Росії у скоєнні військових злочинів проти України на тлі розгляду відповідної справи в суді Гаазі, що привертає додаткову увагу до цього процесу в міжнародному просторі, особливо країн Глобального Півдня. Росія намагається виправдовуватися і поки що відкидає такі звинувачення, які завдають їй серйозних іміджевих втрат — токсичність РФ підвищується, відповідно може посилиться її ізоляція в міжнародному просторі.

Генсек ООН

 • Генсек ООН Антоніу Гутерреш звинуватив Росію у позасудових стратах в Україні та насильницьке переміщення українських цивільних осіб, включаючи дітей, на територію, яка перебуває під контролем Росії, або у Російську Федерацію.

Позиція Росії:

 • Генсек ООН Антоніу Гуттереш має обґрунтувати зроблені на Раді безпеки в Україні заяви про нібито «крадіжку» Росією дітей. «На відміну від Бучі, де прізвища нам ніхто не говорить, ми прізвища живих дітей давним-давно всім показали та чекаємо, коли хтось із родичів, якщо вони з’являться, підтвердять, що вони родичі, вони негайно цю дитину заберуть. Основна маса цих людей — це ті, хто жив у дитячих будинках, яких батьки передали до дитячих будинків з різних причин. Коли розпочалася спеціальна військова операція, ми їх вивезли у безпечне місце».

МИРНІ ІНІЦІАТИВИ ПО УКРАЇНІ

На ГА ООН було обговорено різні питання, пов’язані з українським конфліктом. Так, можна виділити питання надання допомоги Україні та подальше стримування Росії, питання надання Україні індивідуальних гарантій безпеки поза НАТО з боку партнерів та союзників, обговорювалося і питання постачання озброєнь Україні. Також було зроблено заяви щодо мирних ініціатив в українському конфлікті.

Основні смисли – представники Заходу продемонстрували сигнали міжнародній спільноті, що збираються й надалі надавати допомогу Україні, а також мають намір стримувати Росію. Основні сигнали пролунали за напрямами комплексної підтримки, в т.ч. та гуманітарного характеру, створення реєстру завданих військовим конфліктом Україні збитків, її післявоєнного відновлення (з проведенням конференцій з цього питання) та притягнення до відповідальності винних у військових злочинах тощо. А щодо Росії було озвучено сигнал про намір США зірвати її зближення з Іраном і КНДР.

Також було наголошено, що країни Заходу розпочали процес формалізації довгострокових зобов’язань перед Україною у сфері безпеки разом із G7 та іншими партнерами. Одночасно було порушено питання необхідності посилення безпеки Чорного моря і всього Чорноморського регіону як через війну Росії в Україні, так і в цілому через зловмисне втручання РФ в регіоні.

Основні смисли – Окрема увага була приділена питанню про постачання озброєнь Україні. Питання постачання Заходом озброєнь Україні Росія постаралася зіштовхнути з інтересами країн Глобального Півдня щодо проблеми захисту клімату. Основний контекст цієї тези зводиться до того, що Захід обіцяв країнам Глобального Півдня 100 млрд. дол. на вирішення питань, пов’язаних із зміною клімату, але нібито через те, що Захід «замість цього» надає військову допомогу Україні, така обіцянка не була виконана. Це, на думку Росії, має вплинути на позицію країн Глобального Півдня щодо українського конфлікту щодо його закінчення під девізом «світ за будь-яку ціну» (на умовах Росії – розділ України), а не справедливе закінчення конфлікту згідно зі статутом ООН (територіальна цілісність та суверенітет). Таким чином Росія намагається зруйнувати загальну позицію Заходу і Глобального Півдня, що склалася, з питання закінчення українського конфлікту і зменшити тиск на РФ з боку міжнародного співтовариства. Очікується, що ця теза надалі нав’язуватиметься Росією більш наполегливо для країн Глобального Півдня, особливо в Африці та Латинській Америці.

Допомога Україні та стримування РФ

 • США: Президент США Джо Байден заявив про намір Вашингтона та союзників продовжувати надавати підтримку Україні.
 • Держсекретар Ентоні Блікен заявив, що Росія опинилася в «світі болю» через конфлікт в Україні, а США працюватимуть над тим, щоб зірвати її зближення з Іраном та КНДР. Активізацію контактів Росії з Іраном та Північною Кореєю він трактував як ознаку «розпачу».
 • Україна: Український президент Володимир Зеленський провів у Нью-Йорку зустріч із колишнім держсекретарем (1973-1977) США Генрі Кісінджером та американськими підприємцями для обговорення відновлення України, повідомила телекомпанія CNN. На заході окрім Кісінджера були присутні мільярдери Майк Блумберг, Баррі Стернліхт, Роберт Крафт, Білл Екман, а також гендиректор Google Ерік Шмідт. Метою зустрічі, зазначає телекомпанія, було обговорення зусиль щодо відновлення України.
 • Німеччина: Шольц під час зустрічі із Зеленським на полях сесії ГА ООН запевнив, що ФРН продовжить підтримувати Україну в координації з міжнародними партнерами. Шольц заявив, що Німеччина проведе наступну конференцію щодо відновлення України 11 червня 2024 року.
 • Ізраїль: Прем’єр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху провів першу з початку російської спеціальної військової операції очну зустріч із Володимиром Зеленським на полях Генасамблеї ООН у Нью-Йорку, під час якої він дав зрозуміти, що Ізраїль продовжить надавати гуманітарну допомогу Україні, включаючи допомогу у розмінуванні територій повідомила канцелярію ізраїльського прем’єра.
 • Великобританія: Глава МЗС Сполученого Королівства Джеймс Клеверлі, виступаючи у Раді з міжнародних відносин у Нью-Йорку, заявив, що Великобританія продовжить надавати допомогу Україні незалежно від того, чи зміниться позиція інших західних країн у результаті національних виборів.
 • Президент Чехії Петер Павло, виступаючи на загальнополітичній дискусії 78 сесії Генеральної Асамблеї ООН, заявив, що Чехія підтримуватиме Україну в її обороні доти, поки це буде необхідно. Він додав, що, на його думку, «світ має бути укладений на умовах України». Президент Чехії також закликав до створення реєстру завданих військовим конфліктом Україні збитків, її повоєнного відновлення та притягнення до відповідальності винних у військових злочинах.

Гарантії безпеки для України

 • Президент США Джо Байден сказав Володимиру Зеленському, що американці «повні рішучості» забезпечити збереження міжнародної підтримки України. «Ми розпочали процес формалізації довгострокових зобов’язань перед Україною у сфері безпеки разом із G7 та іншими партнерами», — повідомив Байден.
 • Президент Румунії Клаус Йоханніс з трибуни ООН заявив, що регіон Чорного моря потребує більшої уваги, оскільки має стратегічне значення для трансатлантичної безпеки. Цей регіон, велика територія Чорного моря, має бути захищений від наслідків війни Росії проти України, її гібридної війни та її зловмисного втручання», — заявив Йоганніс, виступаючи на засіданні Генеральної асамблеї ООН.

Зв’язок поставок озброєння та клімату:

 • Росія: Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров навів статистику, згідно з якою у військову допомогу Києву вже вкладено щонайменше 170 млрд доларів. Лавров звернув увагу на те, що якщо порівняти з обіцянками, які давалися західними країнами африканцям та іншим країнам, які потребують сприяння розвитку, а також вирішенню питань, пов’язаних зі змінами клімату, цифри не можна навіть близько зіставити.
 • Колумбія: Президент Колумбії Густаво Петро, виступаючи на загальнополітичній дискусії 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, зазначив, що розвинені країни не виконали обіцянок щодо фінансування боротьби зі зміною клімату. «У них немає $100 млрд, щоб дати їх іншим країнам та захистити їх від повеней та ураганів, але є на те, щоб росіяни та українці вбивали один одного», — додав колумбійський лідер. Щоб виконати цілі сталого розвитку, потрібно було зупинити всі війни.

Українська мирна ініціатива щодо припинення вогню

Основні смисли – українська сторона виступила із заявою, що для припинення бойових дій (закінчення «гарячої» фази конфлікту та переходу до переговорів про його врегулювання, на чому наполягають країни Глобального Півдня, у тому числі Китай в першу чергу) потрібно виведення ЗС РФ з території України – після цього можливий початок переговорного процесу між Україною та Росією. Російська ж сторона домагається початку переговорів без виконання цієї умови, вимагаючи Захід змусити Україну розпочати переговори в теперішньому моменті, коли ЗС РФ перебувають на тимчасово окупованих територіях (тобто з позиції власної сили), розраховуючи, що досягне добровільної згоди України на визнання безповоротної втрати для себе цих територій, відмови від них самої України і таким чином зможе зняти претензії міжнародного співтовариства щодо нехтування Росією Статуту ООН щодо порушення територіальної цілісності України (анексія).

 • Україна: Президент України Володимир Зеленський на засіданні Ради Безпеки ООН висунув дві вимоги до Росії для припинення бойових дій. Він вимагає вивести російські війська з територій «в межах України 1991 року», і повернути Києву контроль над винятковою економічною зоною в Чорному та Азовському морях, а також у Керченській протоці. «Лише виконання таких двох пунктів матиме результатом <…> припинення бойових дій», — заявив він.
 • Росія: РФ не відмовляється від переговорів щодо України, якщо США хотіли б, вони могли дати команду Києву скасувати декрет про заборону діалогу з Москвою.
 • «Формула миру» Володимира Зеленського абсолютно нереалізована, всі про це знають.
 • Москва готова до переговорів щодо України, але жодних пропозицій щодо припинення вогню розглядати не буде, оскільки Росію вже один раз обдурили.

Обговорення інших мирних ініціатив

Також на ГА ООН було відзначено обговорення розвитку Африканської мирної ініціативи (ПАР), відзначено розвиток Копенгагенського процесу (Бразилія підтвердила свою участь), достатньо уваги приділено розвитку Китайської ініціативи, в рамках якої Китай наполягав насамперед на негайному припиненні вогню та початку мирних переговорів, а ЄС публічно звернувся до Китаю з проханням вплинути на позицію та поведінку РФ.

Окремо хотілося б зупинитися на новій ініціативі, яку висунули та підтримали країни Латинської Америки (Колумбія, Венесуела) – конференція з України та Палестини – та можливих наслідків її реалізації. Основні смисли – російська сторона озвучила тезу про те, що Захід нібито навмисно «українізує» порядок денний міжнародних дискусій, відсуваючи на задній план цілу низку неврегульованих регіональних криз, і одночасно Колумбія виступила з пропозицією провести дві мирні конференції під егідою ООН, присвячені Палестині та Україні. Цю пропозицію підтримала і Венесуела. Можна відзначити сигнал про те, що вплив Росії на країни Латинської Америки продовжує посилюватись останнім часом.

Конференція по Україні та Палестині може означати зниження пріоритетності вирішення українського конфлікту (зниження значущості та уваги), з одночасним зв’язуванням в один пакет можливості вирішення українського конфлікту (Росія безпосередній учасник конфлікту) з вирішенням ізраїльсько-палестинського конфлікту (Росія бере участь у врегулюванні конфлікту у «Близькосхідному квартету», до складу якого входять ЄС, РФ, США, ООН), вирішення якого значно ускладнено тривалий час.

Тобто фактично це пропозиція заморозки українського конфлікту або спроба використати обидва активи (Україна/РФ, Палестина/Ізраїль) для торгів із Заходом, де поступки в одному конфлікті (Україна – інтерес Росії) однієї сторони можуть бути зроблені за рахунок поступок другої сторони в іншому конфлікті (замирення Ізраїлю з арабським світом – інтерес Заходу). Також зв’язування цих конфліктів в один пакет може допомогти вийти Росії на переговорний майданчик із Заходом (ЄС, США) в ізраїльсько-палестинському конфлікті, що їй не вдається зробити в українському конфлікті і чого Москва сильно домагається для вирішення своїх завдань щодо України через можливі домовленості з Заходом, чому РФ і потрібні такі майданчики.

Також можна зазначити, що така ініціатива нейтралізує Ізраїль (як зацікавлену сторону у вирішенні свого конфлікту за участю РФ) у прийнятті активної участі або активній допомозі Україні в протистоянні з Росією.

Африканська ініціатива

 • Африка: Президент ПАР Сиріл Рамапоса повідомив, що зустрівся на полях сесії Генеральної Асамблеї ООН з президентом України Володимиром Зеленським, що проходить у Нью-Йорку, з метою обговорити подальші дії з мирної ініціативи [країн Африки], обміну військовополоненими, повернення дітей та поновлення зернової угоди» , — написав Рамапоса на своїй сторінці у соцмережі X (раніше Twitter).

Копенгагенський процес

 • Бразилія: Глава МЗС Бразилії Мауро Віейра за підсумками зустрічі президента Бразилії Луїса Інасіу Лули да Сілви з його українським колегою Володимиром Зеленським повідомив, що Бразилія продовжить свої зусилля щодо пошуку шляхів мирного врегулювання конфлікту в Україні, зокрема в рамках копенгагенського процесу. Як наголосив президент Лула, Бразилія братиме участь у всіх зусиллях, мета яких — досягнення миру», — сказав дипломат під час прес-конференції за підсумками зустрічі.

Китайська ініціатива

 • Голова Євроради Шарль Мішель на засіданні Ради Безпеки ООН щодо України звернувся до Китаю з проханням переконати Росію у необхідності врегулювання українського конфлікту.
 • Віце-міністр закордонних справ Китаю Ма Жаошу заявив, що міжнародне співтовариство має створити умови та атмосферу для врегулювання конфлікту в Україні, «Головний (наш) посил – сприяння проведенню мирних переговорів», — сказав Ма Жаошу на засіданні РБ ООН. Він закликав «не підливати олії у вогонь» конфлікту. «Ми повинні дотримуватися ядерної безпеки і не допустити ядерного інциденту», — наголосив
 • На засіданні Ради Безпеки ООН з української теми заступник міністра закордонних справ КНР Ма Чжаосюй заявив, що Китай закликає уникати дій, які можуть призвести до ескалації ситуації в Україні, а також односторонніх санкцій, які впливають на світову економіку. Дипломат висунув чотири пропозиції: «наполегливо сприяти миру та просувати переговори», «не підливати олії у вогонь», «контролювати супутні ризики» та «пом’якшувати гуманітарну кризу». Він закликав країни «припинити без розбору вводити односторонні санкції», а також гарантувати «безпеку та безперебійність глобальних ланцюжків виробництва та постачання». «Ми підтримуємо відповідні сторони у збереженні контактів з Росією та Україною щодо угоди про перевезення зерна Чорним морем,
 • Припинення вогню та початок мирних переговорів – єдиний шлях до вирішення української кризи, Китай підтримує всі зусилля, спрямовані на вирішення кризи, готовий продовжити відігравати в цьому конструктивну роль, заявив заступник голови КНР Хань Чжен. Припинення вогню та початок мирних переговорів – єдиний шлях до вирішення української кризи. Він також зазначив, що питання безпеки у всіх країнах взаємопов’язані та впливають одне на одного.

Конференція з України та Палестині

 • Росія: Відвертим проявом егоїзму західної меншини стали нав’язливі спроби «українізувати» порядок денний міжнародних дискусій, відсуваючи на задній план цілу низку неврегульованих регіональних криз, багато з яких триває довгі роки і навіть десятиліття.
 • Колумбія: Президент Колумбії Густаво Петро, виступаючи на загальнополітичній дискусії 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, закликав провести дві мирні конференції під егідою ООН, присвячені Палестині та Україні.
 • Венесуела: Глава МЗС Венесуели Іван Хіль, виступаючи на Генасамблеї ООН, заявив, що Венесуела підтримує ідею Колумбії щодо проведення міжнародної конференції з досягнення миру в Україні. «Ми підтримуємо пропозицію президента Колумбії Густаво Петро скликати міжнародну конференцію в ім’я миру в Україні та Палестині», — сказав він.

Інші позиції

 • Індія: У поширеній МЗС Індії заяві, яку індійський представник висловив на відкритій дискусії в РБ ООН, йдеться про те, що система ООН та Рада Безпеки всесвітньої організації виявилися неефективними у врегулюванні конфлікту в Україні. Також у ньому йдеться, що Індія вважає діалог «єдиним способом врегулювання розбіжностей і суперечок, хоч би якими лякаючими вони здавалися зараз». Індія «продовжить відстоювати думку прем’єр-міністра Нарендри Моді, згідно з якою зараз не епоха воєн», йдеться у заяві.
 • Колумбія: Президент Колумбії Густаво Петро заявив, що світова спільнота має чинити тиск на Росію та Україну, щоб покласти край нинішньому збройному конфлікту. Росія має брати участь у будь-яких мирних ініціативах, спрямованих на припинення конфлікту в Україні. Країни, які намагаються втягнути Латинську Америку у конфлікт в Україні через відправку озброєнь, самі допомогли його виникненню.
 • Казахстан: Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв на загальнополітичних дебатах у рамках 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН заявив, що Казахстан підтримує плани політичного врегулювання кризи в Україні, запропоновані різними країнами та групами країн.
 • Угорщина: Глава угорського МЗС Петер Сіярто заявив, що Угорщина виступає за налагодження прямого діалогу Росії та України для врегулювання конфлікту, що триває, такі контакти мали відбутися «вже давно».
 • Бангладеш: Радник прем’єр-міністра Бангладеш з питань енергетики Тауфік-і-Елахі Чоудхурі заявив, що Світова спільнота з великою ймовірністю може «за лаштунками» обговорювати дипломатичне врегулювання конфлікту в Україні. При цьому Чоудхурі зазначив, що якщо ця проблема і обговорюється на заходах Генасамблеї ООН, то «не привселюдно, а в закритому форматі».

ДОДАТОК

Позиції сторін:

 • Генсек ООН
 • Україна (зустрічі: Генсек ООН, США, Ізраїль, ПАР, Німеччина, Бразилія)
 • Захід (США, Великобританія, ЄС, Чехія, Сербія, Угорщина, Румунія, Болгарія, Японія, Австралія)
 • Глобальний Південь (Китай, Індія, Колумбія, Казахстан, Ангола, Іран, Мексика, Венесуела, Бангладеш)
 • QUAD
 • Росія.

Позиції сторін

Генсек ООН

 • 19.09.23 Країни світової спільноти повинні продовжувати зусилля щодо врегулювання конфлікту в Україні, наслідки якого відчуваються у всьому світі. На цьому наголосив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш на відкритті загальнополітичних дебатів 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН. «Ми не повинні послаблювати наших зусиль у роботі щодо досягнення миру — справедливого миру відповідно до Статуту ООН та міжнародного права«, — сказав він, говорячи про конфлікт в Україні. Гутерріш додав, що конфлікт в Україні «серйозно впливає на всіх нас». «Ядерні загрози є ризиком для всіх. Ігнорування глобальних домовленостей і конвенцій знижує рівень безпеки. Глобальна дипломатія отруєна, що перешкоджає загальному прогресу», — стверджує генеральний секретар ООН.[i]
 • 20.09.23 Генсек ООН Антоніу Гутерреш закликав на засіданні Ради безпеки усі країни допомогти не допустити подальшої ескалації конфлікту в Україні. «ООН продовжує працювати над досягненням справедливого та міцного миру в Україні відповідно до Статуту (організації — ред.), міжнародного права та резолюцій Генеральної Асамблеї. Я закликаю всі країни зробити свій внесок, щоб запобігти подальшій ескалації та закласти основи сталого світу. Альтернативи діалогу, дипломатії та справедливого світу немає», — сказав Гутерреш. [ii]
 • 20.09.23 Генсек ООН Антоніу Гутерреш звинуватив Росію у позасудових стратах в Україні. «Були задокументовані докази шокуючих і поширених порушень прав людини, включаючи сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, довільні затримання, позасудові страти — в основному з боку Російської Федерації — і насильницьке переміщення українських цивільних осіб, включаючи дітей, на територію, що під контролем Росії , або в Російську Федерацію», — сказав генсек на засіданні РБ ООН щодо України. [iii]

УКРАЇНА

 • 20.09.23 Президент України Володимир Зеленський повторив на засіданні РБ ООН свою так звану формулу миру щодо врегулювання з Росією, яка не враховує позицію Москви. Він знову повторив тези про повне виведення Збройних сил РФ за кордони 1991 року та повернення Україні контролю у «виключній економічній зоні» у Чорному та Азовському морях. При цьому він назвав ці пункти умовою лише припинення бойових дій. [iv]

Зустріч Генсек ООН – Україна

 • 20.09.23 Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш під час зустрічі з українським президентом Володимиром Зеленським підтвердив прихильність до досягнення справедливого та сталого миру в Україні. Про це повідомили в офісі Гутерріша. Розмова відбулася на полях тижня найвищого рівня Генасамблеї всесвітньої організації. Генсек та президент України обговорили вплив нинішнього конфлікту на світову продовольчу та ядерну безпеку. «Генеральний секретар підтвердив повну відданість ООН суверенітету, незалежності та територіальній цілісності України в міжнародно визнаних кордонах. Генеральний секретар підтвердив підтримку ООН зусиль щодо досягнення справедливого та стійкого миру в рамках Статуту ООН та відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї», — наголосив він. [v]

Зустріч США – Україна

 • 21.09.23 Президент США Джо Байден сказав Володимиру Зеленському, що американці «повні рішучості» забезпечити збереження міжнародної підтримки України. Байден приймає Зеленського у Білому домі. «Разом з нашими партнерами та союзниками американський народ сповнений рішучості… робити все можливе, щоб забезпечити підтримку вас із боку світової спільноти», — сказав він у вступному слові. «Ми розпочали процес формалізації довгострокових зобов’язань перед Україною у сфері безпеки разом із G7 та іншими партнерами», — повідомив Байден. Він втретє приймає Зеленського в Білому домі і вшосте з ним зустрічається. [vi]
 • 21.09.23 Президент США Джо Байден стверджує, що Вашингтон виступає за мирне врегулювання в Україні. Приймаючи в Білому домі президента США Володимира Зеленського, Байден запевнив, що Вашингтон має намір і надалі надавати підтримку Києву. «Тому ми запустили процес надання офіційного характеру нашому довгостроковому зобов’язанню перед Україною у сфері безпеки — разом із Групою семи та іншими партнерами. І тому ми підтримуємо справедливий та міцний світ, який поважає суверенітет України та її територіальну цілісність», — заявив американський лідер. «Разом із нашими союзниками та партнерами американський народ рішуче налаштований на те, щоб робити все можливе, щоб мир вас підтримував. І в цьому полягає наша головна мета», — сказав Байден Зеленському. [vii]

Зустріч Кісінджер – Україна

 • 21.09.23 Український президент Володимир Зеленський провів у Нью-Йорку зустріч із колишнім держсекретарем (1973-1977) США Генрі Кісінджером та американськими підприємцями для обговорення відновлення України, повідомила телекомпанія CNN. За її даними, зустріч відбулася у середу в центральному районі мегаполісу — Манхеттені. На заході окрім Кісінджера були присутні мільярдери Майк Блумберг, Баррі Стернліхт, Роберт Крафт, Білл Екман, а також гендиректор Google Ерік Шмідт. Метою зустрічі, зазначає телекомпанія, було обговорення зусиль щодо відновлення України. Як зазначає CNN, захід продовжився довше, ніж планувалося, проте зазначається, що «немає ясності, чи привела вона до якихось конкретних зобов’язань» з боку бізнесменів. [viii]

Зустріч ПАР-Україна

 • 19.09.23 Президент ПАР Сиріл Рамапоса повідомив, що зустрівся на полях сесії Генеральної Асамблеї ООН з президентом України Володимиром Зеленським, що проходить у Нью-Йорку. «Сьогодні вранці я зустрівся з президентом Зеленським з метою обговорити подальші дії з мирної ініціативи [країн Африки], обміну військовополоненими, повернення дітей та відновлення зернових угод», — написав Рамапоса на своїй сторінці в соцмережі X (раніше Twitter). [ix]

Довідка: Рамапоса є одним із ініціаторів миротворчої місії країн Африки щодо пошуку шляхів врегулювання української кризи. 16 червня делегація лідерів семи африканських країн, включаючи ПАР, відвідала Київ, де провела переговори із Зеленським. Наступного дня місію було прийнято у Санкт-Петербурзі президентом РФ Володимиром Путіним. Від імені делегації Рамапоса виклав 17 червня план із 10 принципів, який може закласти основу для мирного процесу в Україні.

 • 19.09.23 Нинішня криза в Україні має бути врегульована шляхом досягнення мирних, справедливих та міцних рішень. Про це заявив президент ПАР Сіріл Рамапоса на загальнополітичних дебатах 78 сесії Генеральної Асамблеї ООН. «ПАР послідовно виступає за діалог, переговори та дипломатію для запобігання та припинення конфліктів та досягнення міцного світу, — підкреслив він. — Ми розуміємо важливість залучення всіх сторін конфлікту до досягнення мирних, справедливих та міцних рішень. Саме ці принципи лежать в основі участі ПАР у африканській мирній ініціативі, яка спрямована на мирне вирішення конфлікту між Росією та Україною. У цьому конфлікті, як і у всіх інших конфліктах, ми наполягали на дотриманні закріпленого у Статуті ООН принципу поваги до територіальної цілісності кожної країни». Рамапоса заявив, що участь ПАР в африканській мирній ініціативі з пошуку шляхів врегулювання української кризи ґрунтується на бажанні покласти край стражданням тих, хто їх торкнеться. «Йдеться в тому числі і про мільйони людей на нашому континенті і в усьому світі, які внаслідок конфлікту страждають зараз від голоду, що посилюється, і поневірянь, — підкреслив він. — Як міжнародне співтовариство, ми повинні зробити все, що в наших силах, щоб забезпечити діалог та не допускати кроків, які ведуть до розпалювання конфлікту».[x]

Зустріч Ізраїль-Україна

 • 20.09.23 Прем’єр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху у вівторок провів першу з початку російської спеціальної військової операції очну зустріч з Володимиром Зеленським на полях Генасамблеї ООН у Нью-Йорку, в ході якої він дав зрозуміти, що Ізраїль продовжить надавати гуманітарну допомогу Україні, включаючи допомогу про розмінування територій, повідомила канцелярія ізраїльського прем’єра. «Нетаньяху дав зрозуміти, що Ізраїль продовжить допомагати Україні у вирішенні гуманітарних питань, включаючи у знешкодженні протипіхотних мін», — йдеться у повідомленні. [xi]

Ізраїль належить до країн, які засудили російську спецоперацію в Україні, проте попередній і нинішній уряди Ізраїлю послідовно утримувалися від постачання військової допомоги та озброєнь Києву, обмежуючись гуманітарними постачаннями. Влада в Києві неодноразово просила Ізраїль надати засоби протиракетної та протиповітряної оборони. Раніше Нетаньяху заявив, що деяка зброя, яку країни Заходу передали Україні, вже зустрічається біля кордонів Ізраїлю, і у зв’язку з цим Ізраїль побоюється, що у разі постачання будь-яких систем озброєнь Україні вони в результаті виявляться у ворогів єврейської держави, таких як Іран.

Зустріч Німеччина – Україна

 • Шольц провів 30-хвилинну зустріч із Зеленським на полях Генасамблеї ООН у Нью-Йорку – кабмін ФРН. Шольц під час зустрічі із Зеленським на полях сесії ГА ООН запевнив, що ФРН продовжить підтримувати Україну в координації з міжнародними партнерами. Шольц заявив, що Німеччина проведе наступну конференцію щодо відновлення України 11 червня 2024 року. [xii]

Зустріч Бразилія – Україна

 • 21.09.23 Президент України Володимир Зеленський та президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва зустрілися у Нью-Йорку та дали доручення дипломатичним командам працювати над подальшими кроками у двосторонніх відносинах. «Важлива зустріч із Президентом Бразилії Лулою да Сілвою. Відверту та конструктивну розмову. Доручили дипломатичним командам працювати над наступними кроками у двосторонніх відносинах та зусиллях з відновлення світу», — написав Зеленський у своєму Telegram-каналі. [xiii]

Довідково: З моменту вступу в січні на пост президента Лула да Сілва зазначав, що Росія є гарантом довгострокового миру в усьому світі. Він уже виступав із ініціативою розробити новий міжнародний формат для створення можливості діалогу між Москвою та Києвом. Президент Бразилії також говорив, що готовий за необхідності виступити посередником для проведення прямих переговорів між російським та українським лідерами Володимиром Путіним та Володимиром Зеленським. Київ, у свою чергу, запрошує Бразиліа до взаємодії за так званою формулою світу Зеленського.

 • 21.09.23 Бразилія продовжить свої зусилля щодо пошуку шляхів мирного врегулювання конфлікту в Україні, зокрема в рамках копенгагенського процесу. Про це повідомив у середу глава МЗС південноамериканської республіки Мауро Віейра за підсумками зустрічі президента Бразилії Луїса Інасіу Лули да Сілви з його українським колегою Володимиром Зеленським. Лула поінформував Зеленського, що його спецпредставник Селсу Аморім продовжить участь у зустрічах так званого копенгагенського процесу. зусиллях, мета яких — досягнення миру», — сказав дипломат під час прес-конференції за підсумками зустрічі. За словами Віейри, окрім мирного врегулювання глави держав обговорили також двосторонню співпрацю та реформу системи міжнародного управління. Він зазначив, що з цих питань лідери дійшли взаєморозуміння. [xiv]
 • 22.09.23 Президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва на зустрічі з Володимиром Зеленським в ООН заявив йому про відсутність силового розв’язання кризи в Україні, повідомляє CNN Brasil. За даними телеканалу, Лула да Сілва зазначив, що ідеальний шлях врегулювання полягає на початку мирних переговорів. Зустріч Луїса Інасіу Лули да Сілви та Володимира Зеленського відбулася в рамках заходів щодо лінії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку. Бразильський лідер також висловив готовність брати участь у процесі мирного врегулювання як посередник. У свою чергу, Зеленський підтримав прагнення Бразилії до світу, йдеться в матеріалі телеканалу. Однак глава київського режиму заявив, що не може бути впевненим у виконанні умов будь-яких мирних угод. Прес-служба бразильського президента також поінформувала, що окрім врегулювання конфлікту сторони обговорили двосторонню співпрацю та реформи системи міжнародного управління. [xv]

ЗАХІД

США

 • 19.09.23 Президент США Джо Байден у ході майбутнього у вівторок виступу з трибуни Генеральної Асамблеї ООН має намір заявити про намір Вашингтона і союзників продовжувати надавати підтримку Україні, йдеться у витримках з промови американського лідера, які оприлюднив Білий дім. На думку Байдена, якщо країни ООН допустять «розділ України» сьогодні, то забезпечити незалежність будь-якої іншої країни завтра вже буде неможливо. «От чому США разом з нашими союзниками та партнерами по всьому світу продовжуватимуть підтримувати хоробрий народ України, який захищатиме свої суверенітет та територіальну цілісність, а також свою свободу», — йдеться у промові Байдена. Як підкреслив президент США, світовій спільноті необхідно протистояти «цій неприкритій агресії сьогодні, щоб стримати потенційних агресорів завтра». [xvi]
 • 19.09.23 Президент США Джо Байден, який раніше затвердив багатомільярдні постачання зброї в Україну, заявив, що Росія стоїть на шляху до миру. «Тільки Росія стоїть на шляху до миру, тому що ціна Росії за мир — капітуляція України…», — сказав він під час свого виступу на 78-й Генеральній Асамблеї ООН. [xvii]
 • 19.09.23 Президент США Джо Байден стверджує, що єдиною перешкодою на шляху мирного врегулювання в Україні є дії Росії. «Ми рішуче підтримуємо Україну в її зусиллях, спрямованих на забезпечення дипломатичного врегулювання, яке несе справедливий та міцний світ», — заявив американський лідер, виступаючи з трибуни 78 сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку. За його версією, «відповідальність за цю війну несе лише Росія, лише Росія». «Тільки Росія має можливість негайно покласти край цій війні. І лише Росія перешкоджає миру. Тому що ціною, яку Росія вимагає за мир, є капітуляція України, територія України та діти України», — висловив думку Байден.
 • За його оцінкою, йдеться про потенційне розчленування України. «Якщо дозволити розчленування України, чи буде захищено незалежність будь-якої іншої країни?» — запитав голова Білого дому. «Я б за всієї поваги сказав, що відповідь — «ні», — заявив при цьому він. З погляду президента, колективний Захід, протидіючи Росії в Україні, стримує можливі агресії майбутнього. «Ми повинні сьогодні дати відсіч цій неприкритій агресії, щоб стримати інших потенційних агресорів завтра», — сказав він. «Тому США разом із союзниками та партнерами у всьому світі продовжать підтримувати <…> народ України, який захищає свій суверенітет, територіальну цілісність і свободу», — додав Байден. На думку американського лідера , «це інвестиція в майбутнє не тільки України, а й кожної країни, яка прагне миру, який керується базовими правилами, що застосовуються до всіх держав, і відстоює права всіх держав незалежно від розміру». Суверенітет і територіальна цілісність є фундаментом існування ООН, а «Ми не можемо жертвувати ні тим, ні іншим», — сказав він, за словами президента, «певні принципи міжнародної системи є недоторканними». «Суверенітет, територіальна цілісність, права людини — це ключові постулати Статуту ООН, які несуть колони мирних відносин між націями, без яких ми не можемо досягти жодних своїх цілей. Це не змінювалося. І це не повинно змінитися», — переконаний Байден. [xviii]
 • 20.09.23 Держсекретар Ентоні Блінкен заявив, що Росія опинилася в «світі болю» через конфлікт в Україні, а США працюватимуть над тим, щоб зірвати її зближення з Іраном та КНДР. «Росія виявилася у світі болю в результаті дій, які зробив Володимир Путін. У військовому, економічному та дипломатичному відносинах вона у набагато гіршому становищі, ніж була (до конфлікту в Україні — ред.)», — сказав Блінкен в інтерв’ю телеканалу NBC. Активізацію контактів Росії з Іраном та Північною Кореєю він трактував як ознаку «розпачу». «Ми слідкуємо і діємо, щоб спробувати це зірвати, засмутити там, де це можливо», — додав Блінкен. [xix]

Великобританія

 • 20.09.23 Глава МЗС Великобританії Джеймс Клеверлі визнав, що країни глобального Півдня незадоволені зацикленістю Заходу на конфлікті в Україні. «Сьогодні вдень у мене була зустріч з міністром закордонних справ країни глобального Півдня, якого я дуже поважаю. Мені було сказано: «Джеймсе, проблема полягає в тому, що ви, США та Група семи, говоріть тільки про Україну», — заявив Клеверлі, виступаючи в Раді з міжнародних відносин у Нью-Йорку, додав, що західним країнам необхідно частіше прислухатися до думки держав глобального Півдня для більш ефективної взаємодії з ними з різних напрямків. [xx]
 • 20.09.23 Великобританія продовжуватиме надавати допомогу Україні незалежно від того, чи зміниться позиція інших західних країн у результаті національних виборів. Про це заявив глава МЗС Сполученого Королівства Джеймс Клеверлі, виступаючи у Раді з міжнародних відносин у Нью-Йорку. «Позиція Великобританії непохитна. Наші основні опозиційні партії віддані наданню допомоги Україні так само, як і [Консервативна] партія, яка формує уряд. Що оберуть інші країни — питання до них. Але що б вони не робили, позиція Великобританії залишатиметься незмінною», — сказав він. Клеверлі також висловив думку, що лише незначна частина мешканців Великої Британії виступає проти надання допомоги Україні. [xxi]
 • 20.09.23 Мирне врегулювання конфлікту в Україні потребує ефективного багатостороннього підходу до членів ООН. Про це, виступаючи на засіданні Ради Безпеки всесвітньої організації, присвяченому українській темі, заявив заступник прем’єр-міністра Великобританії Олівер Дауден. «Так само, як і у випадку з протистоянням глобальної бідності та зміни клімату або вирішенням питань, пов’язаних зі штучним інтелектом, нам необхідний ефективний багатосторонній підхід, щоб досягти врегулювання [конфлікту]. Щоб досягти справедливості для багатьох і багатьох жертв, щоб відновити зруйновані міста та створити нові можливості, щоб відновити постачання зерна та допомогти Україні стати на шлях процвітання. Щоб забезпечити мир. Саме це ми і зробимо разом”, — сказав він. При цьому Дауден виклав версію Заходу, згідно з якою Росія підриває багатосторонню систему, засновану на правилах.[xxii]

ЄС

 • 20.09.23 Голова Європейської ради Шарль Мішель на засіданні Ради Безпеки ООН має намір звернутися до Китаю з проханням підштовхнути Росію до врегулювання конфлікту в Україні виключно мирними засобами. Про це повідомило агентство Reuters з посиланням на текст промови Мішеля, який є в його розпорядженні. «Давайте як відповідальні країни об’єднаємо зусилля, щоб переконати Росію припинити цю злочинну війну», — йдеться у зверненні Мішеля до китайської делегації на засіданні РБ ООН, яке відбудеться 20 вересня. [xxiii]
 • 20.09.23 Голова Євроради Шарль Мішель на засіданні Ради Безпеки ООН щодо України звернувся до Китаю з проханням переконати Росію у необхідності врегулювання українського конфлікту. «Як відповідальні країни ми всі повинні відіграти свою роль у побудові глобального миру та стабільності. І я хотів би звернутися зокрема до мого китайського колеги: ви застерігали Росію від застосування ядерної зброї, ми вітаємо це. Тепер підемо далі, — сказав він. .- Давайте об’єднаємо зусилля, щоб переконати Росію в необхідності покласти край цій <…> війні, від якої страждає так багато людей». [xxiv]

Чехія

 • 20.10.23 Президент Чехії Петер Павло, виступаючи на загальнополітичній дискусії 78 сесії Генеральної Асамблеї ООН, закликав до підтримки України та забезпечення миру в цій країні. Чехія підтримуватиме Україну в її обороні доти, доки це буде необхідно. <…> Необхідно забезпечити міцний і справедливий світ, а не просто припинення воєнних дій. Щоб світ був стійким, він не повинен ґрунтуватися на несправедливому компромісі чи умовах, нав’язаних переможцем», — стверджував Павло. Він додав, що, на його думку, «світ має бути укладений на умовах України». Країни на фоні конфлікту в Україні «вимушені збільшувати збройні сили <…> і нарощувати військові бюджети», — вважає чеський лідер. Світову безпеку, зазначив Павло, необхідно зміцнювати на основі міжнародного співробітництва, заснованого на неухильному дотриманні всіма державами міжнародного права.
 • Президент Чехії також закликав до створення реєстру завданих військовим конфліктом Україні збитків, її повоєнного відновлення та притягнення до відповідальності винних у військових злочинах. Павло вважає, що держави-члени ООН мають підтримувати мир та стабільність на планеті. Він, зокрема, засудив дії Китаю, які нібито «ведуть до посилення напруженості в Тайванській протоці, і його недружні дії проти партнерів у Південно-Китайському морі». Будь-які суперечки мають урегулюватися мирними засобами, інакше, за словами чеського президента, вони можуть мати згубні наслідки у глобальному масштабі. Чеський лідер поінформував, що Чехія висунула свою кандидатуру як член Ради Безпеки ООН на 2032-2033 роки. [xxv]

Сербія

 • 19.09.23 Президент Сербії Олександр Вучич у вівторок висловив сподівання, що Белград не вводитиме жодних санкцій проти Російської Федерації. «Ми єдина країна в Європі, яка не ввела жодних санкцій проти Російської Федерації. Я сподіваюся, досі звичайно, я сподіваюся, що ми не вводитимемо цих санкцій», — повідомив він журналістам на полях Генасамблеї ООН. Відповідаючи на запитання журналістів, чи погоджується він із твердженням президента США Джо Байдена про те, що Росія є перешкодою на шляху до миру в Україні, Вучич зазначив, що для «Сербії це дуже важке і важке питання». [xxvi]

Угорщина

 • 20.09.23 Угорщина виступає за налагодження прямого діалогу Росії та України для врегулювання конфлікту, що триває, такі контакти мали відбутися «вже давно», заявив РИА Новости глава угорського МЗС Петер Сіярто. «Для нас найважливіше, щоб це сталося якнайшвидше. Люди вмирають, серед них є і угорці, і ми хотіли б припинення цієї війни. Дуже важливо, щоб сторони конфлікту вступили в діалог один з одним. Це мало статися вже давно». , — сказав Сіярто, який бере участь у заходах тижня високого рівня Генеральної Асамблеї ООН, що відбуваються в ці дні. У такий спосіб Сіярто відповів на запитання про те, як він оцінює запропонований Володимиром Зеленським план щодо врегулювання конфлікту в Україні. [xxvii]
 • 22.09.23 Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто вважає ганебними та небезпечними «недвозначні згадки ядерного потенціалу». «Конфлікт в Україні — це серйозна загроза для глобальної безпеки, враховуючи те, що одна із сторін — ядерна держава, а інша сторона підтримується іншою ядерною державою. Ми повинні зробити все від нас залежне, щоб уникнути прямого зіткнення між цими ядерними державами, тому що у разі такого зіткнення може спалахнути третя світова війна.<…> І я думаю, що в цьому сходяться всі учасники ООН, які хотіли б уникнути такого розвитку подій, зокрема, недвозначні згадки ядерного потенціалу є вкрай ганебними, і ми вважаємо їх вкрай небезпечними. Ми знаємо, що розгортання та використання ядерної зброї може призвести до кінця людства», — заявив Сійярто на конференції з виконання Договору про загальну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ).[xxviii]

Румунія

 • 20.09.23 Президент Румунії Клаус Йоханніс з трибуни ООН заявив, що регіон Чорного моря потребує більшої уваги, оскільки має стратегічне значення для трансатлантичної безпеки. «Чорне море вимагає більшої глобальної уваги, оскільки воно має стратегічне значення для трансатлантичної безпеки. Наш регіон, велика територія Чорного моря, має бути захищений від наслідків війни Росії проти України, її гібридної війни та її зловмисного втручання», — заявив Йоханніс, виступаючи на засіданні Генеральної асамблеї ООН. За його словами, Румунія підтримує більш ефективний багатосторонній підхід разом із глобальними партнерами, які поділяють те саме бачення, у боротьбі за свободу та демократію. Він також вважає, що ООН має приділяти увагу затяжним чи замороженим конфліктам у регіоні Східної Європи. Йоханніс заявив раніше, що посилення військової присутності США у Чорному морі має продовжитися. [xxix]

Болгарія

 • 20.09.23 Президент Болгарії Румен Радєв вважає найважливішим завданням Генеральної Асамблеї ООН – прокласти шлях до відновлення миру в Україні. Свою заяву болгарський лідер зробив на загальнополітичній дискусії 78 сесії ГА ООН. «Важливий пріоритет 78-ї сесії Генеральної асамблеї — це завдання прокласти шлях до відновлення миру в Україні. Нам потрібні потужна політична воля, дипломатія та активні переговори, щоб забезпечити всеосяжний та стійкий світ на основі міжнародних принципів ООН», — наголосив Радєв. Болгарський президент зазначив, що «війна, конфлікти та терор загрожують майбутньому цивілізації», наголосивши, що лідери держав повинні працювати над відновленням довіри до багатосторонньої дипломатії та відновленням міжнародного порядку, що спирається на правила. «Цей порядок повинен служити твердій волі народів жити у світі. Це основне попереднє умови для виживання і початку шляху відновлення миру і безпеки», — сказав він. «Щодня цієї війни загрожує глобальному миру та безпеці. Крім того, ця війна перетворилася на війну на виснаження, кинувши виклик економічному та соціальному розвитку по всьому світу. А останні події показують ризик поширення війни на інші регіони Чорного моря», — зазначив президент. [xxx]

Японія

 • 21.09.23 Міністр закордонних справ Японії Йоко Камікава заявила про важливість теми верховенства права, торкнувшись у зв’язку з цим ситуації навколо України та повторила позицію Токіо, згідно з якою Росія має вивести свої війська з території України. [xxxi] Кісіда зазначив, що ситуація навколо України «поглибила стурбованість з приводу верховенства безправ’я у світі», і додав, що світ не може допустити «другої чи третьої України». «Необхідно досягти всеосяжного, справедливого та міцного світу в Україні», — вважає він. [xxxii]

Австрія

 • 23.09.23 Обговорення на 78-й сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку не обмежуються темою України та Росії, торкаються ще й ізраїльсько-саудівських відносин, а також проблем в Афганістані та африканських країнах. Про це заявив глава МЗС Австрії Александер Шалленберг. «На цій Генеральній Асамблеї ООН обговорювалися не лише Україна та Росія. Ми багато говорили про Близький Схід, ситуацію між Ізраїлем і Саудівською Аравією, і, звичайно, багато про Сахель і Західну Африку», — сказав він в інтерв’ю Австрійському агентству друку. Європа має уникати політики подвійних стандартів, через яку може скластися враження, що вона приділяє увагу лише Україні на шкоду іншим питанням, додав політик. «Є кризові точки від Афганістану до Ефіопії та Буркіна-Фасо, Малі та Нігеру, М’янми в Азії. Ми повинні бути задіяні там, повинні бути напоготові», — вважає Шалленберг. [xxxiii]

Глобальний Південь — країни не західного світу

Китай

 • 20.09.23 Міжнародна спільнота має створити умови та атмосферу для врегулювання конфлікту в Україні, заявив віце-міністр закордонних справ Китаю Ма Жаошу. «Головний (наш – ред.) посил – сприяння проведенню мирних переговорів», — сказав Ма Жаошу на засіданні РБ ООН. За його словами, інтенсивна ситуація на полі бою і ризики поширення конфлікту, що накопичуються, справили великий ефект у світовому масштабі. «Українська криза стала тим, чим вона є сьогодні, через безліч різноманітних глибоких та складних причин». – вказав дипломат. «Тривала і українська криза, що поширилася (за охопленням – ред.), не входить ні в чиї інтереси», — підкреслив він. За його словами, важливо дотримуватись загального напряму політичного врегулювання, допомагати відповідним сторонам досягти консенсусу, ініціювати мирні переговори та припинити бойові дії якнайшвидше. «Для цього міжнародне співтовариство має створити необхідні умови та атмосферу», — наголосив він. Дипломат закликав «не підливати олії у вогонь» конфлікту. «Ми повинні дотримуватися ядерної безпеки і не допустити ядерного інциденту», — підкреслив він. «Ми готові працювати з членами Радбезу ООН та відповідними сторонами, щоб продовжувати грати конструктивну роль з метою досягнення політичного врегулювання української кризи», — сказав Ма Жаошу. [xxxiv]
 • 21.09.23 Китай закликає уникати дій, які можуть призвести до ескалації ситуації в Україні, а також односторонніх санкцій, що впливають на світову економіку. Про це на засіданні Ради Безпеки ООН з української теми заявив заступник міністра закордонних справ КНР Ма Чжаосюй. Дипломат висунув чотири пропозиції: «наполегливо сприяти миру та просувати переговори», «не підливати олії у вогонь», «контролювати супутні ризики» та «пом’якшувати гуманітарну кризу». Його промову поширило зовнішньополітичне відомство Китаю. «Кожен із сторін слід проявляти стриманість, утримуватися від загострення напруженості та протиріч, утримуватися від будь-яких заходів, які можуть призвести до ескалації ситуації», — сказав Ма Чжаосюй. Він наголосив на необхідності суворо дотримуватися принципів ядерної безпеки та не допускати техногенних ядерних аварій.
 • За словами Ма Чжаосюя, українська криза «завдала величезного удару» по відновленню світової економіки та глобальному розвитку, серйозно вплинувши на світову продовольчу, енергетичну та фінансову безпеку. Найбільше постраждали країни, що розвиваються, додав він. Він закликав країни «припинити без розбору вводити односторонні санкції», а також гарантувати «безпеку та безперебійність глобальних ланцюжків виробництва та постачання». «Ми підтримуємо відповідні сторони у збереженні контактів з Росією та Україною щодо угоди про перевезення зерна Чорним морем, щодо перезапуску угоди на основі балансу інтересів обох сторін, щоб ефективно забезпечити глобальну продовольчу безпеку», — зазначив Ма Чжаосюй.
 • За словами китайського дипломата, конфлікт в Україні затягується, і ситуація на полі бою залишається запеклою та тупиковою. Він зазначив, що українська криза «має глибоке коріння і складні причини». «Продовження та розширення кризи не в інтересах жодної зі сторін», — сказав Ма Чжаосюй.[xxxv]

Довідка: У березні 2022 року Сі Цзіньпін сформулював чотири пункти, які необхідно реалізувати в контексті конфлікту в Україні: необхідно поважати суверенітет та територіальну цілісність усіх країн, а також цілі та принципи Статуту ООН, серйозно ставитись до законних інтересів безпеки всіх країн та підтримувати всі зусилля. щодо мирного врегулювання кризи. Надалі ці принципи стали основою опублікованої в лютому 2023 року офіційної позиції КНР щодо політичного вирішення української кризи.

 • 21.09.23 Припинення вогню та початок мирних переговорів – єдиний шлях до вирішення української кризи, Китай підтримує всі зусилля, спрямовані на вирішення кризи, готовий продовжити відігравати в цьому конструктивну роль, заявив заступник голови КНР Хань Чжен. «Спілкування та діалог є важливим засобом досягнення міжнародного співробітництва в галузі безпеки. Так і з конфліктуючими сторонами. Припинення вогню та початок мирних переговорів – єдиний шлях до вирішення української кризи. Китай підтримує всі зусилля, спрямовані на мирне вирішення української кризи, продовжить відігравати конструктивну роль». у якнайшвидшому досягненні встановлення миру», — сказав Хань Чжен, виступаючи на Генасамблеї ООН у Нью-Йорку. Він також зазначив, що питання безпеки у всіх країнах взаємопов’язані та впливають одне на одного. «Ми повинні брати до уваги розумні занепокоєння в галузі безпеки всіх країн, вирішувати розбіжності та суперечки мирним шляхом через діалог і консультації», — підкреслив Хань Чжен. [xxxvi]
 • 22.09.23 Китайська влада готова надавати конструктивне сприяння врегулюванню української кризи. Про це заявив віце-голова КНР Хань Чжен. «Китайська сторона підтримує всі зусилля, які сприяють мирному врегулюванню української кризи, — повідомив він на загальнополітичній дискусії сесії Генеральної Асамблеї ООН. — Китай готовий продовжувати відігравати конструктивну роль у якнайшвидшому відновленні миру». Як підкреслив Хань Чжен, припинення вогню – єдина можливість вирішити цю проблему. [xxxvii]

Індія

 • 22.09.23 Система ООН та Рада Безпеки всесвітньої організації виявилися неефективними у врегулюванні конфлікту в Україні. Про це йдеться у поширеній МЗС Індії заяві, яку індійський представник висловив на відкритій дискусії у РБ ООН. «На нинішньому етапі ми маємо зробити паузу і поставити собі два нагальні питання», — наголошується в ньому. «По-перше, чи близькі ми до можливого прийнятного рішення?» — йдеться у тексті. «Якщо ні, то чому система ООН і особливо її головний орган, ця сама Рада Безпеки ООН, уповноважена насамперед підтримувати міжнародний мир і безпеку, виявилися абсолютно неефективними у врегулюванні конфлікту, що триває?» — наголошується у заяві.
 • У ньому говориться, що Індія вважає діалог «єдиним способом врегулювання розбіжностей і суперечок, хоч би якими лякали вони здавалися в даний момент». «Шлях до світу вимагає від нас тримати відкритими усі дипломатичні канали», — наголошується у документі. «Нам потрібно уникати кроків, які ставлять під загрозу можливість діалогу та переговорів», — упевнені в Нью-Делі. Індія «продовжить відстоювати думку прем’єр-міністра Нарендри Моді, згідно з якою зараз не епоха воєн», йдеться в заяві. «Навпаки, це час для розвитку та співпраці. Справді, життєво важливо, щоб ми продовжували вірити в перспективність дипломатії і в те, що, зрештою, саме діалог і дипломатія завжди приносять результати», — зазначається в заяві індійської сторони. [xxxviii]

Колумбія

 • 19.09.23 Світова спільнота має чинити тиск на Росію та Україну, щоб покласти край нинішньому збройному конфлікту, заявив РІА Новини президент Колумбії Густаво Петро. «Світу необхідно чинити тиск на них (РФ та Україну)», — сказав Петро, відповідаючи на запитання про те, яку роль можуть відіграти латиноамериканські країни у припиненні бойових дій в Україні. На запитання, чи планує він зустрічатися на полях заходів Генасамблеї ООН з російською чи українською делегацією, колумбійський лідер відповів негативно. Петро поряд із лідерами інших країн у ці дні бере участь у заходах тижня високого рівня Генеральної Асамблеї ООН. [xxxix]
 • 19.09.23 Росія має брати участь у будь-яких мирних ініціативах, спрямованих на припинення конфлікту в Україні, заявив РІА Новини президент Колумбії Густаво Петро. «Звичайно», — відповів Петро у відповідь на питання про те, чи має РФ бути частиною цих ініціатив. Він також дав зрозуміти, що позитивно оцінює зусилля різних країн, включаючи сусідню Бразилію, спрямовані на вирішення українського конфлікту. «Очевидно, ми з цим згодні, а тому запропонували провести мирну конференцію щодо України та Палестини», — зазначив колумбійський лідер. [xl]
 • 19.09.23 Країни, які намагаються втягнути Латинську Америку у конфлікт в Україні через відправку озброєнь, самі допомогли його виникненню. Таку думку висловив президент Колумбії Густаво Петро, виступаючи на загальнополітичній дискусії 78 сесії Генеральної Асамблеї ООН. «Латинську Америку закликали відправити озброєння, відправити людей на поле бойових дій. Вони забули, що в наші країни кілька разів вторгалися ті, хто сьогодні говорить про боротьбу проти вторгнень. Вони забули, що вторглися до Іраку, Сирії та Лівії через нафту. Вони забули, що з тих самих причин, які вони називають для захисту [президента України Володимира] Зеленського, варто було б захищати Палестину», — сказав він. «Вони забули, що для того, щоб виконати цілі сталого розвитку, потрібно було зупинити всі війни. Але вони допомогли розпалити одну, бо це відповідало інтересам світової влади в їхній грі престолів, у їхніх голодних іграх, і забули завершити іншу, бо покласти їй кінець не було в їхніх інтересах», – вважає Петро. Він вкотре закликав провести дві мирні конференції під егідою ООН, присвячені Палестині та Україні. Петро також зазначив, що розвинені країни не виконали обіцянки щодо фінансування боротьби зі зміною клімату. «У них немає $100 млрд, щоб дати їх іншим країнам та захистити їх від повеней та ураганів, але є на те, щоб росіяни та українці вбивали один одного», — додав колумбійський лідер. [xli]

Казахстан

 • 20.09.23 Казахстан підтримує плани політичного врегулювання кризи в Україні, запропоновані різними країнами та групами країн. Про це заявив президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв на загальнополітичних дебатах у рамках 78 сесії Генеральної Асамблеї ООН. «Казахстан дає високу оцінку всім зусиллям і планам, які запропоновані різними державами та групами країн на підтримку політичного врегулювання української кризи. Дипломатія та діалог завжди мають переважати у пошуках рішень міжнародних суперечок», — наголосив Токаєв. У зв’язку з цим глава Казахстану знову нагадав про свою ініціативу щодо реформування Ради Безпеки ООН. За його словами, «голоси середніх держав і всіх країн, що розвиваються, в Раді повинні звучати голосніше і повинні бути почутими оскільки Рада Безпеки, як видається, не в змозі вийти з глухого кута, вона повинна стати більш представницькою, щоб інші країни, включаючи Казахстан, могли б відігравати більш активну роль у справі підтримки миру та безпеки”. Токаєв висловив переконання, що реформування Ради безпеки «це нагальна, термінова потреба сучасності, яка відповідає інтересам переважної частини людства». Ініціативу щодо реформи Ради безпеки глава Казахстану висунув у червні на міжнародному форумі «Астана». [xlii]

Ангола

 • 20.09.23 Конфлікту в Україні необхідно терміново покласти край, оскільки він загрожує перерости у глобальний. Про це заявив президент Анголи Жоау Лоуренсу на загальнополітичних дебатах 78 сесії Генеральної Асамблеї ООН. «Необхідними є термінові дії, враховуючи небезпеку ескалації ситуації в Україні в конфлікт глобального масштабу, який може негативно позначитися на світовій енергетичній та продовольчій безпеці, — заявив він. — Все вказує, що навряд чи будуть переможці та переможці на полі бою. Тому необхідно, щоб Сторони якнайшвидше розпочали діалог та дипломатичні зусилля. Необхідно також запровадити режим припинення вогню, розпочати переговори щодо досягнення довгострокового миру, який гарантуватиме безпеку в Європі та сприятиме глобальному світу”. [xliii]

Іран

 • 21.09.23 Постачання західними країнами зброї владі в Києві затягують конфлікт в Україні. Про це заявив президент Ірану Ебрахім Раїсі на прес-конференції у Нью-Йорку. «Зброю Україні постачають країни НАТО. Ті, хто отримує вигоду з конфлікту, не хочуть її завершення», — сказав він. [xliv]

Мексика

 • 23.09.23 Мексика засуджує вторгнення в Україну і визнає право країн мати кошти для відновлення територіальної цілісності, проте гонка озброєнь, що йде, віддаляє мирне вирішення конфлікту, заявила на Генеральній асамблеї ООН міністр закордонних справ Мексики Алісія Барсена. Глава МЗС Мексики сказала, що засуджує спецоперацію в Україні, але при цьому визнає, що «кожна суверенна держава має право мати кошти на відновлення своєї територіальної цілісності, але також вірно й те, що гонка озброєнь з кожним днем все далі віддаляє нас від мирного рішення «. За словами міністра, країнам світу необхідно «перестати говорити про війну та почати обговорювати мир». Мексика у свою чергу має намір продовжувати боротьбу за роззброєння та нерозповсюдження ядерної зброї. Це необхідно для «запобігання та викорінення катастрофічних гуманітарних наслідків». [xlv]

Венесуела

24.09.23 Венесуела підтримує ідею Колумбії щодо проведення міжнародної конференції з досягнення миру в Україні, повідомив глава МЗС країни Іван Хіль, виступаючи на Генасамблеї ООН. «Ми підтримуємо пропозицію президента Колумбії Густаво Петро скликати міжнародну конференцію в ім’я миру в Україні та Палестині», — сказав він. «Ми закликаємо обговорювати ці питання збалансовано та з обережністю, щоб знизити напруженість», — додав міністр. Колумбійський лідер, раніше говорячи про конфлікти в Палестині та в Україні, звинуватив міжнародну спільноту у подвійних стандартах та запропонував терміново провести дві мирні конференції. [xlvi]

25.09.23 Для миру в Україні дипломатія має взяти гору над постачанням зброї та штучною підтримкою конфлікту, заявив в інтерв’ю міністр закордонних справ Венесуели Іван Хіль Пінто. «Венесуела приєднується до заклику про те, що дипломатія має взяти гору над постачанням зброї та підтримкою конфлікту штучним шляхом, який не призводить до жодних позитивних результатів», — повідомив він на полях Генасамблеї ООН у Нью-Йорку на питання про те, що необхідно зробити для досягнення миру в Україні. На думку Пінто, безпека східноєвропейського регіону має бути досягнута шляхом дипломатичних домовленостей, Каракас підтримує всі необхідні ініціативи. [xlvii]

Бангладеш

21.09.23 Світова спільнота з великою ймовірністю може «за лаштунками» обговорювати дипломатичне врегулювання конфлікту в Україні, заявив радник прем’єр-міністра Бангладеш з питань енергетики Тауфік-і-Елахі Чоудхурі. «Я впевнений, що «за лаштунками» висуваються ініціативи, спрямовані на те, щоб дійти рішення і виробити умови для мирного врегулювання. Такі, які будуть вигідні всім: Україні та Росії, і нам. Моє прохання полягає в тому, щоб відшукати шляхи відновлення світу в цій частині світу та у всіх інших», – сказав він. При цьому Чоудхурі наголосив, що якщо ця проблема і обговорюється на заходах Генасамблеї ООН, то не публічно, а в закритому форматі. «Ми продовжуємо сподіватися на те, що учасники Генеральної Асамблеї та ті, хто прагне стати посередниками між цими (конфліктуючими країнами), спробують знайти шляхи (вирішення конфлікту)», — сказав співрозмовник агентства. [xlviii]

QUAD

 • 22.09.23 Сполучені Штати, Індія, Японія та Австралія виступають за досягнення «міцного миру в Україні». Про це йдеться у спільній заяві, текст якої було поширено прес-службою Держдепартаменту США за підсумками зустрічі глав зовнішньополітичних відомств чотирьох згаданих країн на полях 78 сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку. «Ми висловлюємо глибоке занепокоєння з приводу війни <…> в Україні <…>. Ми наголошуємо на необхідності всеосяжного, справедливого та міцного миру в Україні відповідно до міжнародного права та принципів Статуту ООН», — заявляють учасники Чотирьохстороннього діалогу з безпеки (Quad — Австралія, Індія, США та Японія). При цьому вони зазначають, що підтримують поновлення дії чорноморської зернової угоди. «Ми глибоко стурбовані щодо ситуації з глобальною продовольчою безпекою та підтримуємо зусилля ООН щодо відновлення чорноморської зернової ініціативи», — пишуть автори документа. Крім того, Австралія, Індія, США та Японія закликали відмовитися від загроз застосування ядерної зброї в Україні. «Ми сходимося на думку про те, що в контексті цієї війни застосування ядерної зброї або загроза її застосування були б неприпустимими», — каже заява. «Ми наголошуємо, що заснований на правилах світовий порядок має забезпечувати повагу суверенітету та територіальній цілісності всіх країн», — додають укладачі документа. [xlix]

Позиція Росії

 • 20.09.23 Глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, виступаючи в Раді безпеки ООН щодо України, що ризики глобального конфлікту зростають. «Зростають і ризики глобального конфлікту», — сказав Лавров. «Саме для того, щоб усунути їх, направити події в мирне русло, Росія наполягала і наполягає на тому, щоб усі положення Статуту ООН поважалися і застосовувалися не вибірково, а у всій їх повноті та взаємозв’язку, включаючи принципи суверенної рівності держав, невтручання в їх внутрішні справи, поваги до територіальної цілісності та права народів на самовизначення», — додав міністр. [l]
 • 20.09.23 Західні країни уникають предметної розмови про причини конфлікту в Україні, тому що аргументів для чесного діалогу вони не мають, заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров. «Сьогодні в риториці наших опонентів ми чуємо тільки гасла: «вторгнення, агресія, анексія». Ні слова про глибинні причини проблеми, про те, як довгі роки вони пестували відверто нацистський режим, який відкрито переписує підсумки Другої світової війни та історію власного народу. розмови, заснованої на фактах та повазі всіх вимог Статуту (ООН – ред.), Захід уникає. Мабуть, для чесного діалогу аргументів у нього немає», — сказав Лавров у ході засідання Ради безпеки ООН щодо України. [li]
 • 20.09.23 РФ не відмовляється від переговорів щодо України, якщо США хотіли б, вони могли дати команду Києву скасувати декрет про заборону діалогу з Москвою, заявив міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. «Говорячи про переговори – ми і зараз від них не відмовляємося, про це багаторазово, зокрема зовсім недавно, говорив президент Путін», — сказав він під час засідання Ради безпеки ООН щодо України. Звертаючись до держсекретаря США Ентоні Блінкена, Лавров зазначив, що Володимир Зеленський підписав декрет, який забороняє вести переговори. «Якщо США так зацікавлені в них, то, я думаю, не важко буде дати команду, щоб цей декрет (Володимира) Зеленського було скасовано», — додав російський міністр. [lii]
 • 20.09.23 Західні країни, які зірвали виконання мінських угод щодо врегулювання в Україні, несуть відповідальність за розвал України та розпалювання там громадянської війни, заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров. Виступаючи в ході засідання Ради безпеки ООН щодо України, Лавров зазначив, що сьогодні складається враження, що «західні представники бояться професійних дискусій, які викривають їхню демагогію, і, говорячи про територіальну цілісність України, забувають про рішення ООН щодо необхідності для Парижа повернути «французьку» Майотту до складу Союзу Коморських островів, а для Лондона – піти з архіпелагу Чагос і розпочати переговори з Буенос-Айресом щодо Мальвінських островів, за словами Лаврова «ці «поборники» територіальної цілісності України тепер роблять вигляд, що не пам’ятають сенсу мінських угод, що полягав у возз’єднанні. Донбасу з Україною при гарантіях дотримання фундаментальних прав людини». «Захід, що зірвав їх виконання, несе пряму відповідальність за розвал України і розпалювання там громадянської війни», — сказав він, виступаючи в ході засідання Ради безпеки ООН щодо України. [liii]
 • 23.09.23 Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров назвав егоїзмом спроби західних країн «українізувати» порядок денний міжнародних зустрічей, відсуваючи на задній план інші світові конфлікти. «Відвертим проявом егоїзму західної меншини стали нав’язливі спроби «українізувати» порядок денний міжнародних дискусій, відсуваючи на задній план цілу низку неврегульованих регіональних криз, багато з яких тривають довгі роки і навіть десятиліття», — сказав Лавров, виступаючи з трибуни Генасамблеї. [liv]
 • 23.09.23 Західні політики одержимі власною безкарністю та бажанням завдати «стратегічної поразки» Росії, заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров, виступаючи на Генасамблеї ООН. «Безпрецедентною з часів закінчення холодної війни стала серія нещодавніх спільних навчань США та європейських союзників з НАТО, у тому числі з відпрацюванням сценаріїв застосування ядерної зброї на території Російської Федерації», — сказав Лавров, виступаючи з трибуни ООН. «Продекламовано завдання завдати Росії «стратегічної поразки», якою одержимі безвідповідальні політики, які відчувають власну безкарність і втратили елементарне почуття самозбереження», — зазначив міністр. [lv]
 • 23.09.23 Глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що «формула миру» Володимира Зеленського абсолютно нереалізована, всі про це знають. «Ми керуємося голою дійсністю, а вона така, що Зеленський та всі, хто ним керує у Вашингтоні, Лондоні та Брюсселі, в один голос твердо кажуть: жодної іншої основи для світу, крім «формули Зеленського» не існує, а «формула Зеленського» , це, я навіть не знаю, можна по-різному її описувати, але вона абсолютно нереалізована, і всі це знають», — сказав він під час прес-конференції. [lvi]
 • 23.09.23 Захід сьогодні є «імперією брехні» через свою тотальну недоговороспроможність та звичку порушувати обіцянки, заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров. «Свого роду «візитною карткою» колективного Заходу давно стало неприйняття принципу рівноправності і тотальна недоговороспроможність. Американці і європейці, що звикли дивитися на решту світу, часто дають обіцянки, беруть на себе зобов’язання, у тому числі письмові і юридично зобов’язуючі. не виконують», — сказав Лавров, виступаючи на ГА ООН. Міністр нагадав, що, як говорив раніше президент РФ Володимир Путін, «Захід являє собою справжнісіньку «імперію брехні».[lvii]
 • 23.089.23 Глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що ніхто на Заході не хоче всерйоз показати розуміння кризи в Україні, «за цих умов якщо вони хочуть вирішувати на полі бою, значить, буде на полі бою». Виступаючи на прес-конференції, міністр, повертаючись до теми «формули світу» Володимира Зеленського, нагадав, що Захід каже, що вона «єдина основа для переговорів, і взагалі треба Росію перемогти на полі бою, ось що ми чуємо як факти» . «І робимо висновки про те, що ніхто не хоче всерйоз показати розуміння того, що відбувається, якщо, в тому числі, ті, хто розуміють, напевно, не дуже хочуть це робити публічно і в цих умовах, раз на полі бою, то на полі бою, давайте», — зазначив він. [lviii]
 • 23.09.23 Генсек ООН Антоніу Гуттереш має обґрунтувати зроблені на Раді безпеки в Україні заяви про нібито «крадіжку» Росією дітей, заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров. У середу на засіданні РБ ООН щодо України Гутерреш звинуватив РФ у «насильницькому переміщенні українських цивільних осіб, включаючи дітей, на територію, яка знаходиться під контролем Росії, або в Російську Федерацію». При цьому він не навів жодних конкретних доказів своїх тверджень. «Чекаємо, що генеральний секретар все-таки якось обґрунтує заяви, які він робить, тому що він має виступати від імені секретаріату ООН, як написано у Статуті… Не допускаючи відходу від статті 100 Статуту ООН, яка свідчить, що все співробітники секретаріату на чолі з генсекретарем мають бути безпристрасні, працювати безпристрасно, нейтрально, не отримуючи вказівок ні від якогось уряду. Тож чекаємо на відповіді», — заявив Лавров на брифінгу за підсумками тижня високого рівня сесії Генасамблеї ООН. Лавров припустив, що заяви Гутерреша, які не відповідають дійсності, здивували багатьох. «Думаю, багатьох здивував виступ генерального секретаря на засіданні Радбезу, де він раптом несподівано, крім інших тверджень, що не відповідають дійсності, про те, що відбувається в Україні, раптом вирішив зробити дуже великий пасаж про тему дітей, зниклих, викрадених, прихованих, тих, кого голодом морять», — додав міністр. «На відміну від Бучі, де прізвища нам ніхто не говорить, ми прізвища живих дітей давним-давно всім показали та чекаємо, коли хтось із родичів, якщо вони з’являться, підтвердять, що вони родичі, вони негайно цю дитину заберуть. Основна маса цих людей — це ті, хто жив у дитячих будинках, яких батьки передали до дитячих будинків з різних причин. Коли розпочалася спеціальна військова операція, ми їх вивезли у безпечне місце», — сказав він на прес-конференції в суботу. «Ми ніколи не приховували прізвища цих дітей, яких ми вивезли, і ніколи не приховували місце, де вони знаходяться, і завжди запрошували і продовжуємо запрошувати батьків, якщо вони з’являться, приїхати та забрати своїх дітей», — наголосив міністр. [lix]
 • 23.09.23 Росія не має наміру розглядати пропозиції щодо припинення вогню, заявив глава МЗС Сергій Лавров на прес-конференції після виступу на Генасамблеї ООН. «Жодних пропозицій щодо припинення вогню ми не розглядатимемо, тому що ми якраз це розглянули, ви нас обдурив», — зазначив дипломат. При цьому загалом Москва готова до переговорів щодо України, додав Лавров. [lx]
 • 23.09.23 Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, говорячи про заяви американської влади щодо нібито постачання Іраном дронів Росії, вказав на відсутність будь-яких доказів на цю тему. Раніше держсекретар США Ентоні Блінкен під час засідання РБ ООН щодо України заявив, що Росія використовує іранські дрони для атак проти українських громадян. «Ми сьогодні вже стільки перераховували заяв різних діячів, і національних, і міжнародних, які не мають під собою жодних фактів, принаймні факти нікому не пред’явлено. Про ці дрони іранці коментували багаторазово. Вони просили: «Покажіть хоч один дрон, який доводитиме, що це наш дрон». Тому я не можу коментувати подібні заяви. Пан Блінкен багато, з ентузіазмом, з пафосом оголошує про багато речей», — сказав він на прес-конференції в суботу. [lxi]
 • 23.09.23 Західні країни фактично воюють з Росією під виглядом постачання озброєнь Україні, надання розвідданих та допомоги у підготовці військ. Про це заявив міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров на прес-конференції за підсумками роботи на 78 сесії Генеральної Асамблеї ООН. «Можна це називати як завгодно, але вони воюють із нами, прямо воюють із нами. Ми називаємо це гібридною війною, але від цього справа не змінюється», — сказав міністр. Лавров наголосив на тому, що є правові норми, відповідно до яких країна визначається як прямий учасник бойових дій, але західні країни їх усіляко намагаються уникати і не згадувати. «Те, що вони фактично воюють проти нас руками і тілами українців, я думаю, всі присутні тут, хто хоч трохи цікавиться величезним потоком інформації та аналітичних матеріалів, які йдуть у зв’язку з українською ситуацією, чудово знають. Знають, що воюють і американці, і англійці, і багато інших», — сказав глава російського МЗС.
 • Лавров пояснив, що в першу чергу йдеться про надання все більшої кількості зброї Україні. Міністр навів статистику, згідно з якою у військову допомогу Києву вже вкладено щонайменше 170 млрд доларів. Лавров звернув увагу на те, що якщо зіставити з обіцянками, які давалися західними країнами африканцям та іншим країнам, які потребують сприяння розвитку, а також вирішенню питань, пов’язаних зі змінами клімату, цифри не можна навіть близько зіставити. «Погляньте, як видаються кредити країнам, що розвиваються, у МВФ, у Світовому банку і навіть у Міжнародній асоціації розвитку. Україні видали кредитів на майже 700% її квоти. Такого ніхто і ніколи не робив. А борг України значний дозволили не виплачувати до 2027 року. Такі швидкі та рекордні рішення більше щодо жодної іншої країни ніколи не ухвалювалися», — констатував він.
 • Другою ознакою участі Заходу у війні проти Росії Лавров назвав підготовку військових західними інструкторами. «Навчають і в Польщі, і в Німеччині, у Британії. Я знаю, що інструктори працюють у великих кількостях і на території України і там же, безумовно, багато найманців, значна частина яких є кадровими офіцерами. Але просто статус найманця дозволяє уникати припинення тієї самої юридичної межі», — сказав він.
 • По-третє, глава МЗС згадав, надання інформації із супутників та інших розвідданих. «Ми читали висловлювання з приводу позиції Ілона Маска та його компанії «Старлінк». Але військові супутники працюють на повну силу, літаки розвідники теж знаходяться в повітрі. І літаки-розвідники, американські насамперед і британські, не тільки допомагають навести на ціль, але і стежать, звідки працює наша протиповітряна оборона, щоб наступного разу вже допомагати», — сказав він. [lxii]
 • 24.09.23 Росія поважає територіальну цілісність України в умовах виконання положень, ухвалених у декларації про її незалежність у 1991 році, заявив глава МЗС Сергій Лавров на прес-конференції за підсумками 78-ї сесії Генасамблеї ООН. «У декларації незалежності було одним із головних для нас моментів, що Україна буде позаблоковою країною, не вступатиме ні в які військові альянси. Ось у тій редакції, за тих умов ми територіальну цілісність України підтримуємо», — зазначив міністр. Як нагадав Лавров, Москва визнала суверенітет України на основі її декларації про незалежність, де «багато що записано доброго», включаючи повагу до прав нацменшин. При цьому у документі прямо згадується російська мова. У зв’язку з цим він згадав декларацію про принципи відносин між суверенними державами на основі Статуту ООН, де йдеться, що держави зобов’язані поважати суверенітет та територіальну цілісність тих країн, «чиї уряди поважають принцип самовизначення народів і через це представляють все населення, яке проживає на даній території «. «Коли проти Донбасу, проти Криму розпочали війну, по суті справи, ну як можна сказати, що це уряд (після держперевороту 2014 року. — Прим. ред.) цих путчистів представляє той народ. <…> У нас жодних проблем немає з територіальною цілісністю України, вона була зруйнована тими, хто здійснив та підтримав переворот, лідери якого оголосили війну проти власного народу та почали бомбити свій власний народ», — наголосив Лавров. Також глава МЗС на прес-конференції зазначив, що Москва готова до переговорів щодо України, але жодних пропозицій щодо припинення вогню не розглядатиме, оскільки Росію один раз уже обдурили. [lxiii]

ПОСИЛАННЯ НА ПЕРШОДЖЕРЕЛА

[i] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18786075

[ii] https://ria.ru/20230920/konflikt-1897637124.html

[iii] https://ria.ru/20230920/obvineniya-1897661808.html

[iv] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18800201

[v] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18790613

[vi] https://ria.ru/20230921/ukraina-1897908641.html

[vii] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18813289

[viii] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18803533

[ix] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18803533

[x] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18788955

[xi] https://ria.ru/20230920/pomosch-1897421694.html

[xii] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18802043

[xiii] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18802043

[xiv] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18802943

[xv] https://radiosputnik.ria.ru/20230922/peregovory-1898136604.html

[xvi] https://ria.ru/20230919/ukraina-1897317171.html

[xvii] https://ria.ru/20230919/ukraina-1897327267.html

[xviii] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18787375

[xix] https://ria.ru/20230920/ukraina-1897643119.html

[xx] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18790105

[xxi] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18790247

[xxii] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18801129

[xxiii] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18792829

[xxiv] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18801977

[xxv] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18790773

[xxvi] https://ria.ru/20230919/sanktsii-1897400157.html

[xxvii] https://ria.ru/20230920/konflikt-1897607981.html

[xxviii] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18821945

[xxix] https://ria.ru/20230920/oon-1897619403.html

[xxx] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18800821

[xxxi] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18810375

[xxxii] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18802887

[xxxiii] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18825135

[xxxiv] https://ria.ru/20230920/konflikt-1897654784.html

[xxxv] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18804799

[xxxvi] https://ria.ru/20230921/konflikt-1897909951.html

[xxxvii] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18813545

[xxxviii] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18815551

[xxxix] https://ria.ru/20230919/konflikt-1897399498.html

[xl] https://ria.ru/20230919/ukraina-1897403501.html

[xli] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18788655

[xlii] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18790087

[xliii] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18801635

[xliv] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18803193

[xlv] https://ria.ru/20230923/ukraina-1898258947.html

[xlvi] https://ria.ru/20230924/konferentsiya-1898273402.html

[xlvii] https://ria.ru/20230925/venesuela-1898413418.html

[xlviii] https://radiosputnik.ria.ru/20230921/ukraina-1897880159.html

[xlix] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18820413

[l] https://ria.ru/20230920/konflikt-1897646717.html

[li] https://ria.ru/20230920/konflikt-1897649089.html

[lii] https://ria.ru/20230920/ukraina-1897649209.html

[liii] https://ria.ru/20230920/konflikt-1897649765.html

[liv] https://ria.ru/20230923/lavrov-1898238708.html

[lv] https://ria.ru/20230923/beznakazannost-1898239105.html

[lvi] https://ria.ru/20230923/lavrov-1898238708.html

[lvii] https://ria.ru/20230923/imperiya-1898243759.html

[lviii] https://ria.ru/20230923/lavrov-1898243876.html

[lix] https://ria.ru/20230923/lavrov-1898244485.html

[lx] https://ria.ru/20230923/lavrov-1898249802.html

[lxi] https://ria.ru/20230923/zayavleniya-1898257758.html

[lxii] https://tass.ru/politika/18827219

[lxiii] https://ria.ru/20230924/ukraina-1898274892.html