Німецька суспільна дискусія щодо постачання Україні танків досягла свого піку напередодні чергової зустрічі країн донорів постачання зброї Україні. Напередодні активної фази переговорів у Німеччині змінився міністр оборони. Цю ключову посаду зайняв Борис Пісторіус, який відомий підтримкою ідеї надання Україні всіх необхідних видів зброї.
До чергової зустрічі у форматі «Рамштайн» канцлер Шольц зазначав, що Німеччина вже постачає броньовані машини «Мардер», тому про танки «Леопард» мова не йде. Після телефонної розмови канцлера Олафа Шольца з президентом США Джозефом Байденом німецька преса писала, що канцлер закликав президента спочатку поставити Україні американські танки «Абрамс». Німецька суспільна думка щодо цього питання поділилась майже навпіл. Формально більшість бюргерів, особливо зі східнонімецьких земель, проти постачання Україні танків. Серед аргументів проти цього небажання бачити хрести на танках на полі бою з російською армією. Але у такому випадку не береться до уваги, що після 24 лютого 2022 року саме російська армія ототожнила себе з нацистським вермахтом на українському фронті.
Насправді канцлер Шольц вимушений враховувати той факт, що рішення про постачання танків, незалежно від того яким воно буде, впливає на внутрішньополітичні процеси в Німеччині. Правляча коаліція опинилась перед загрозою розпаду. З одного боку, партія зелених зайняла прагматичну позицію і навіть, незважаючи на протести екологічних активістів, погодилась на видобуток вугілля з метою енергетичної безпеки Німеччини. З іншого боку, партія зелених послідовно виступає за постачання Україні всіх видів озброєнь. Тому зволікання з постачанням танків грає проти правлячої коаліції.
У лютому відбудуться вибори земельного парламенту (ландтагу) Берліна і позиції соціал-демократів там не найкращі. Але на федеральному рівні можливий тільки конструктивний вотум недовіри, тобто опозиційні християнські демократи мають створити нову коаліцію, аби відправити у відставку нинішню коаліцію соціал-демократів, зелених і вільних демократів. Водночас така ймовірна коаліційна чехарда зіграє на руку російській пропаганді, що розігрує карти ослаблення виконавчої влади у будь-якій державі, яка підтримує Україну. Яскравий приклад цього у поглибленні внутрішньополітичної кризи у Франції, де президент Макрон наважився на підняття пенсійного віку і зіштовхнувся зі страйками. Уряду Шольца потрібна внутрішньополітична стабільність, аби спробувати змінити громадську думку, переконавши її в тому, що збільшення інвестицій у оборонну промисловість дасть можливість не тільки захистити демократію, а й створити нові робочі місця та забезпечити стабільний розвиток німецької економіки.
Оскільки рф обрала стратегію війни на ресурсне виснаження, збереження внутрішньополітичної стабільності та забезпечення сталого економічного розвитку західних країн союзниць України надзвичайно важливе для остаточної перемоги демократії над автократією. Заради цього варто приймати й рішення, які давно визріли.
Андрій МАРТИНОВ, для «Української лінії»