Дайджест

Данія подолала парламентську кризу

1 листопада 2022 р. відбулися позачергові парламентські вибори в Данії. Перемогли соціал-демократи на чолі з Метте Фредеріксен, яка декларувала продовження допомоги Україні в протистоянні російській агресії.

Ізраїль: повернення Нетаньяху

1 листопада 2022 р. пройшли позачергові вибори кнесету Ізраїлю. Перемогла коаліція правих та ортодоксальних релігійних партій, яка забезпечила повернення на посаду прем’єр-міністра Б. Нетаньяху.

Туреччина торгується з НАТО

3-5 листопада 2022 р. відбувся візит до Туреччини генерального секретаря НАТО Є. Столтенберга. Туреччина відклала на 2023 рік ратифікацію угоди про приєднання до НАТО Швеції і Фінляндії.

Німеччина зберігає китайський ринок

4-5 листопада 2022 р. канцлер ФРН Олаф Шольц побував з візитом в Китаї. Серед тем переговорів торгівля, Україна, права людини в Китаї.

Поразка прихильників Трампа на проміжних виборах

8 листопада 2022 р. відбулися проміжні вибори в палату представників і сенат Конгресу США. Палата представників перейшла під контроль республіканців, у сенаті збереглася хистка більшість демократів. Прихильники Трампа не здобули тріумфальної перемоги, хоча він анонсував свою участь у виборчій кампанії на посаду президента США 2024 року.

Реанімація проекту Великого Турану

10-11 листопада 2022 р. у Самарканді відбувся саміт тюркомовних держав. Туреччина представляє себе як альтернативу російському та китайському впливу в Центральній Азії. 13 листопада 2022 р. терористична атака в центрі Стамбулу. Загинуло шестеро людей, понад два десятки були поранені. Турецькі власті звинуватили в організації теракту курдських екстремістів.

Україна розвиває діалог з країнами Асоціації співробітництва Південно-Східної Азії

10-12 листопада 2022 р. міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відвідав Камбоджу, яка головує в АСЕАН. 11-13 листопада 2022 р. у Пхеньяні (Камбоджа) відбувся саміт країн АСЕАН.

Координація допомоги ЄС і НАТО Україні

15 листопада 2022 р. генеральний секретар НАТО Є. Столтенберг взяв участь у засіданні Ради міністрів закордонних справ Євросоюзу. Угорщина відмовилась долучитись і фінансувати місію ЄС з навчання військових України.

Велика двадцятка стала великою 19-ю

15-16 листопада 2022 р. на острові Балі (Індонезія) відбувся саміт «великої двадцятки». Країни засудили масований ракетний удар рф по території України.

Ракетна криза

15 листопада 2022 р. ракета, запущена по території України впала на сході Польщі в с. Пшеводув (Люблінське воєводство).

Покарання російським терористам.

17 листопада 2022 р. оголошений вирок гаазького суду щодо збиття Боїнгу МН17 над Торезом 17 липня 2014 року. Винними визнані російські терористи на чолі з І. Гіркіним (Стрєлковим). 23 листопада 2022 р. Європейський парламент визнав рф країною спонсором тероризму.

Вірменське лобі довело вплив у Франції

17 листопада 2022 р. Франція визнала Нагірний Карабах вірменським.

Продовжено зернову угоду

17 листопада 2022 р. оголошено про продовження на 120 днів зернової угоди.

Британія підтвердила підтримку Україні

19 листопада 2022 р. Київ відвідав британський прем’єр-міністр Ріші Сунак. Він наголосив на продовженні військово-технічної допомоги Україні. 25 листопада 2022 р. Київ відвідав міністр закордонних справ Великої Британії Дж. Клеверлі.

Перезапуск влади в Казахстані

20 листопада 2022 р. відбулися позачергові президентські вибори в Казахстані. Набравши 81% голосів, переміг Касим-Жомарт Токаєв. Відразу після інавгурації Токаєв відвідав Москву. Його переконали рік не залишати Організацію договору колективної безпеки.

Тимчасова нормалізація сербсько-косовських відносин

21 листопада 2022 р. у Брюсселі без позитивного результату закінчився черговий раунд переговорів делегацій Сербії і Косово. Тільки за два дні Косово погодилось скасувати вимогу про перереєстрацію сербських автомобільних номерів.

Підтверджено єдність Сполученого Королівства

23 листопада 2022 р. Верховний Суд Великої Британії визнав незаконним проведення запланованого на 2023 рік референдуму щодо незалежності Шотландії.

Європейська солідарність з Україною

26 листопада 2022 р. Київ відвідали прем’єр-міністр Польщі Т.Моравецький, прем’єр-міністр Литви Д. Шимоніте, прем’єр-міністр Бельгії А. де Кроо.

Андрій МАРТИНОВ, для «Української лінії»