Дайджест вересень 2022

Ризики правового повороту в Євросоюзі

15 вересня 2022 р. Європейський парламент визнав Угорщину державою «вибіркової автократії». На порядку денному залишаються пропозиції щодо обмеження фінансування Угорщини з бюджету Євросоюзу. Прем’єр-міністр Угорщини В. Орбан за цих обставин сподівається на «правий поворот» за результатами виборів у Швеції та Італії.

Швеція у пошуках нового політичного балансу сил

16 вересня 2022 р. лідер «Поміркованої консервативної партії» Ульф Крістерссон розпочав переговори щодо формування нової правлячої коаліції з правою популістською партією «Шведських демократів». Фактично з’явився шанс на формування фронту ультраправих у країнах Євросоюзу: Швеції, Польщі, Угорщині, Італії.

Правий поворот в Італії

25 вересня 2022 р. відбулися дострокові вибори парламенту Італії. Лідер партії «Брати Італії» Дж. Мелоні декларувала намір створити коаліцію з «Лігою Півночі» М. Сальвіні та «Вперед, Італія» С. Берлусконі. Відкритим є питання стабільності цієї право популістської коаліції.

Чеські пропозиції щодо трибуналу проти рф

19 вересня 2022 р. головуюча в Європейському Союзі Чехія запропонувала офіційно створити Міжнародний трибунал з розслідування скоєних рф військових злочинів на території України. Своє розслідування вже веде Міжнародний кримінальний суд у Гаазі.

28 вересня 2022 р. проросійські політичні сили провели у Празі мітинг з вимогою дозволу імпорту російського газу і нафти. Проросійські політичні кола в Чехії домагалися від уряду відмови від режиму санкцій проти рф.

Обшуки у штаб-квартирі партії «Альтернатива для Німеччини»

Останнього тижня вересня німецька прокуратура провела виїмку фінансової документації право-популістської партії європейських скептиків та «путінських друзів» з партії «Альтернатива для Німеччини» у пошуках джерел російського фінансування в 2015-2018 роках.

Саміт «Шанхайської організації співробітництва»

15-16 вересня 2022 р. у Самарканді відбувся саміт «Шанхайської організації співробітництва». Рф не отримала підтримки від Китаю та Індії, які наполягали на скорішому завершенні російської війни проти України. Китай і Туреччина стають головними партнерами країн Центральної Азії. Киргизстан і Таджикистан домовились припинити вогонь на кордоні в зоні спірної території.

Російська мобілізація та «референдуми»

21 вересня 2022 р. в рф оголошено «часткову мобілізацію» воєнно-зобов’язаних. Як не дивно, мобілізовані не цікавились, куди поділась регулярна армія. На цьому фоні рф провела «референдуми» щодо анексії значної частини території України (це фактично як дві Данії).

15-16 вересня 2022 р. у столиці Казахстану за участі Папи Римського Франциска відбулася зустріч лідерів церков світових релігій. «Рпц» була відсутня, що засвідчило російську ізоляцію в світовому просторі церков.

Криза «Організації договору колективної безпеки»

17 вересня 2022 р. ОДКБ не надала воєнну допомогу Вірменії у прикордонному конфлікті з Азербайджаном, який «пробиває» коридор до Нахічеванської автономії. Одночасно між собою у Бадохшанській області воювали два інші члени ОДКБ Таджикистан і Киргизстан. Не рф, а Китай посередничав між Душанбе і Бішкеком.

Пропозиції США щодо реформування Ради Безпеки ООН

20 вересня 2022 р. відкриття 77-ї сесії Генеральної асамблеї ООН. Президент США Дж. Байден закликав реформувати Раду Безпеки ООН та виключити звідти країни, які не дотримуються Статуту ООН.

30 вересня 2022 р. терміново було скликано засідання Ради Безпеки ООН у відповідь на диверсію на першій черзі газопроводу «Північний потік». Виведення його з ладу відкриває рф можливості щодо подальшого шантажу Євросоюзу.

Масові протести в Ірані

21-25 вересня 2022 р. у багатьох містах Ірану відбулись масові протести після убивства поліцією моралі жінки Махси Аміни, яка не носила хіджаб. Найбільш активні протести відбувались у населених пунктах, де мешкають етнічні азербайджанці.

23 вересня 2022 р. понижено рівень дипломатичного представництва в українсько-іранських відносинах. Україна висловила протест Ірану у відповідь на постачання рф військових безпілотних апаратів «Шахід».

Українсько-китайські відносини

23 вересня 2022 р. на полях Генеральної Асамблеї ООН відбулись переговори міністра закордонних справ України Д. Кулеби і міністра закордонних справ Китаю Ван І. Китай наполягав на переговорному процесі з кремлем.

Кубинський вибір

25 вересня 2022 р. кубинці проголосували за новий сімейний кодекс, який передбачає легалізацію одностатевих шлюбів та сурогатного материнства.

Загострення турецько-грецьких відносин

26 вересня 2022 р. Туреччина висловила протест Греції у відповідь на мілітаризацію островів Лесбос та Хіос.

28 вересня 2022 р. президент України В. Зеленський у телефонній розмові з президентом Туреччини Р. Ердоганом подякував за невизнання референдумів на окупованих територіях України.

Андрій МАРТИНОВ, для «Української лінії»