Євросоюз обговорює восьмий пакет санкцій щодо рф
31 серпня 2022 р. на неформальній нараді міністрів закордонних справ країн Євросоюзу обговорювали візові обмеження для російських громадян. Угорщина виступила проти цієї ініціативи. Канцлер ФРН О. Шольц запропонував прискорити процес відмови від права вето в процесі прийняття рішень в Євросоюзі.
Умовна нормалізація сербсько-косовських відносин
17 серпня 2022 р. генеральний секретар НАТО Є. Столтенберг провів переговори з президентом Сербії А. Вучичем. 22 серпня 2022 р. координатор спільної зовнішньої політики ЄС Ж. Боррель закликав А. Вучича та албанського прем’єр-міністра А. Курті досягнути компромісу щодо визнання сербами албанських документів у Косово. 26 серпня 2022 р. власті Сербії оголосили про готовність визнати легітимними документи на транспорт, які видаються властями Косово.
Криза посередницької дипломатії
18 серпня 2022 р. Львів президент України В. Зеленський провів переговори з Р. Ердоганом та А. Гуттерішем. Україна наполягала на прискоренні прибуття місії МАГАТЕ на Запорізьку атомну станцію, окуповану військами рф.
«Кримська платформа»
23 серпня 2022 р. відбулась друга сесія «Кримської платформи». Євроатлантична спільнота підтримала деокупацію Криму.
Допомога США Україні
25 серпня 2022 р. відбулась телефонна розмова президента України В. Зеленського і президента США Дж. Байдена. Сторони обговорили продовження підтримки України з метою захисту від російської агресії. На 8 вересня запланована чергова зустріч міністрів оборони країн НАТО щодо координації військово-технічної допомоги Україні. Пентагон прийняв рішення призначити спеціального координатора процесу надання військової допомоги Україні.
Проблема непоширення ядерної зброї
26 серпня 2022 р. рф заблокувала прийняття підсумкового документу «Оглядової конференції договору про нерозповсюдження ядерної зброї», яка проходила в Нью-Йорку з 1-26 серпня 2022 року. Приводом стало небажання рф повертати Запорізьку атомну станцію Україні.
Посилення напруги у Тайванській протоці
28 серпня 2022 р. два американські військові кораблі увійшли до Тайванської затоки. Пекін різко засудив такі провокації на етапі підготовки до ХХ з’їзду компартії Китаю, на якому Сі Цзінпін планує бути переобраним на посаду голови КПК на третій п’ятирічний термін.
Поглиблення внутрішньополітичної кризи в Іраку
29 серпня 2022 р. прихильники шиїтського проповідника Муктади Ас-Садра захопили у Багдаді резиденцію президента Іраку. Криза триває з осені 2021 р., коли після парламентських виборів не вдалося створити новий уряд. Іракська армія взяла ситуацію під контроль та запровадила надзвичайний стан на всій території Іраку.
Ядерна програма Ірану і режим санкцій
15 серпня 2022 р. Іран відновив переговори зі США та Євросоюзом щодо ядерної програми. У разі домовленостей іранська нафта може замінити російську на світовому ринку та пом’якшити енергетичний ціновий шок. Ізраїль висловлює стурбованість перспективою легітимації іранської ядерної програми.
Палестинське питання і німецькі внутрішньополітичні дискусії
16 серпня 2022 р. у Берліні 87-річний президент палестинської автономії Махмуд Аббас на прес-конференції з канцлером ФРН Олафом Шольцем порівняв дії Ізраїлю в секторі Газа з голокостом. У Шольца проявились проблеми з корупційним скандалом навколо гамбурзького банку «Варбург» та його фінансовим радником за часів, коли Шольц був бургомістром Гамбургу. Але на старті політичного сезону це питання відійшло на другий план, поступившись гостротою енергетичній кризі.
Близькосхідна політика Туреччини
18 серпня 2022 р. Туреччина у повному обсязі відновила дипломатичні відносини з Ізраїлем. Обидві країни зацікавлені у побудові газопроводу до Європи. На цьому фоні Туреччина розпочала військову операцію проти «сирійських» курдів у м. Афрін. Також триває турецька військова операція проти «іракських» курдів на Півночі Іраку.
«Шанхайська організація співробітництва»
18-19 серпня 2022 р. в Узбекистані відбулася зустріч секретарів Рад національної безпеки країн членів «Шанхайської організації співробітництва». Казахстан і Узбекистан намагаються посилити регіональну співпрацю в Центральній Азії без надмірної участі рф і Китаю. Натомість рф і Китай намагаються долучити до ШОС Іран, Пакистан, Індію, «розмивши» її центрально-азійське ядро.
Провокація фсб
20 серпня 2022 р. під москвою підірвана дочка російського фашиста дугіна Дарина. Ультрафашисти де-факто отримали удар-попередження від кремлівських фашистів-корупціонерів.
Росія здає Нагірний Карабах
25 серпня 2022 р. «російські миротворці» передали азербайджанцям Лачинський коридор, який поєднує Вірменію з Нагірним Карабахом. 31 серпня 2022 р. у Брюсселі відбулися переговори азербайджанського президента І. Алієва, прем’єр-міністра Вірменії Н. Пашиняна та голови Європейської комісії Ш. Мішеля. Триває процес відходу Вірменії з Карабаху.
Французька політика щодо Африки
17 серпня 2022 р. Франція після дев’яти років перебування в Малі вивела звідти свої війська. Це означає фактичне припинення миротворчої місії ЄС у цій країні та створює додаткові ризики посилення нелегальної міграції з Африки до Європи.
Андрій МАРТИНОВ, для «Української лінії»