EN UK RU

Дайджест 1/1.07.2022

Відносини України з країнами Європи

16 липня 2022 р. Сербія ввела обмеження на пересування територією країни для хорватських дипломатів після відмови президентові А. Вучичу у відвіданні меморіалу на території колишнього концтабору Ясеновац, де усташі знищували сербів у роки другої світової війни. Навіть процес європейської інтеграції не нейтралізував конфлікт різних політик пам’яті на Балканах. На цьому фоні Євросоюз оголосив про відкриття переговорів про вступ з Республікою Північна Македонія та Албанією.

Відносини України з Євросоюзом

18 липня 2022 р. на нараді міністрів закордонних справ країн-членів ЄС вирішили тримати режим санкцій проти рф. ЄС виділив додатково 500 млн. євро військової допомоги Україні. Обговорювали варіант запровадження солідарного режиму економії газу, зважаючи на відкриту війну рф проти ЄС у енергетичному секторі.

Українсько-італійські відносини

21 липня 2022 р. прем’єр-міністр Італії М. Драгі пішов у відставку, отримавши вотум недовіри у сенаті. На 25 вересня призначені позачергові парламентські вибори. Внутрішньополітична невизначеність в Італії завадила військовій допомозі Італії Україні.

Австрійсько-угорські відносини

28 липня 2022 р. у Відні відбулися переговори прем’єр-міністра Угорщини В. Орбана і прем’єр-міністра Австрії Карла Нехаммера. Візит відбувся на фоні скандалу з расистською заявою Орбана, яку він зробив перед угорцями Трасильванії, закликавши їх берегти чистоту угорської нації. Австрія намагалась пом’якшити конфлікт Угорщини з Євросоюзом щодо скандальної політики Орбана, який закликав відмовитись від політики санкцій проти рф. Австрія у цьому питанні орієнтувалась на позицію німецьких правлячих еліт, але висловлювала стурбованість зупинкою роботи газопроводу «Північний потік – 1», серед акціонерів якого чимало австрійських банків.

Близькосхідна політика США

16 липня 2022 р. президент США Дж. Байден відвідав Саудівську Аравію. США не домоглися від саудівців більш конфронтаційного політичного курсу щодо рф і КНР. Саудівці не дали гарантій радикального збільшення обсягів видобутку нафти. Заради зменшення тиску на ринок бензину у США адміністрації Байдена залишалось тільки переглянути свою екологічну політику щодо обмежень на видобуток нафти і газу на території США.

Українсько-китайські відносини

18 липня 2022 р. у Пекіні відбулися переговори міністра закордонних справ Угорщини П. Сійярто і міністра закордонних справ Китаю Ван І. Китай закликав до переговорів про припинення війни на території України. Пекін намагався використати антиєвройські настрої Будапешту заради просування китайських інтересів на спільному європейському ринку.

20 липня 2022 р. МЗС України нагадав Китаю, що відповідальність за агресію проти України винятково на РФ, а не на США. Китай продовжив займати вичікувальну позицію. Економічні проблеми в Європі означають, що Китаю немає куди експортувати свої товари.

Ірансько-російські відносини

20 липня 2022 р. у Тегерані відбулися переговори президента Ірану Раїсі, Ердогана і Путіна. Рф підписала «стратегічний» договір з Іраном, який вже має Китай. З Ердоганом домовились в обмін на збереження Асада надати туркам вільні руки проти сирійських курдів.

Російсько-ізраїльські відносини

21 липня 2022 р. російський мінюст оголосив про призупинення діяльності на території рф ізраїльської еміграційної агенції «Сохнут», яка допомагає євреям репатріюватись до Ізраїлю. У Ізраїлі цю недружню дію розглядали як путінську ставку у внутрішньополітичному процесі в Ізраїлі. За результатами позачергових виборів кнесету 1 листопада 2022 р. кремль розраховував на повернення до влади Б. Нетаньяху.

Глобальна продовольча безпека

22 липня 2022 р. у Стамбулі підписано угоду про розблокування експорту зерна в українських портів. Послабились санкції проти рф щодо продажу зерна та обрив. 23 липня відновився залізничний транзит через Литву до Калінінградської області попри те, що РФ не демонструвала готовності дотримуватись досягнутої угоди.

27 липня 2022 р. у Стамбулі відкрився міжнародний центр контролю експорту українського зерна. Продовження переговорів планували на сочинську зустріч Ердогана і путіна 5 серпня.

Африканська політика рф

23-29 липня 2022 р. міністр закордонних справ рф лавров здійснив турне африканськими країнами. Він побував у Єгипті, Ефіопії, Уганді, Республіці Конго. Рф намагалась вийти з дипломатичної ізоляції, активізуючи відносини з країнами «третього світу».

EN UK RU