EN UK RU

Дайджест ½.07.2022

Відносини України з Євросоюзом та НАТО.

1 липня 2022 р. розпочалося півріччя головування Чехії в Європейському Союзі. Серед заявлених чеських пріоритетів головування: російсько-українська війна та енергетична політика.

3 липня 2022 р. Болгарію залишили 70 російських дипломатів, звинувачених у роботі проти Болгарії. Фактично рф позбавилась розвідувального центру, який працював на Балканах.

5 липня 2022 р. офіційно підписані протоколи про вступ Швеції і Фінляндії в НАТО. Прискорився процес ратифікації цих документів парламентами країн-членів НАТО.

7 липня 2022 р. Борис Джонсон оголосив про відставку. Він заявив, що до 7 вересня виконуватиме обов’язки прем’єр-міністра. Серед фаворитів на виборах нового лідера Консервативної партії є Ріші Сунак, Пенні Мордант, Ліз Трасс.

10 липня 2022 р. Європейська комісія уточнила правила транспортного транзиту через Литву до Калінінградської області. Транзит вантажів залізничним транспортом мав відбуватись під посиленим контролем щодо виконання режиму санкцій.

11-12 липня 2022 р. у Берліні відбувся Форум демократичних сил Білорусі. Обговорено пріоритети протидії мілітаризації білоруського суспільства та недопущення його безпосереднього втягування у російську агресію проти України.

12 липня Європейський центральний банк анонсував перехід з 1 січня 2023 р. Хорватії на спільну європейську грошову одиницю євро.

Відносини України з Канадою і США.

11 липня 2022 р. конгресвумен від Республіканської партії США Вікторія Спартц виступила з ініціативою посилення контролю за наданням військової і фінансової допомоги США Україні.

13 липня 2022 р. Світовий конгрес Українців подав позов до суду Канади у спробі зупинити повернення турбіни, яка проходила технічну профілактику у Канаді, для відновлення роботи газопроводу «Північний потік-1».

Відносини України з країнами Азії.

1-2 липня 2022 р. масові заворушення лівійців. Зруйновано будинок парламенту у місті Тобрук. Посилився процес дезінтеграції Лівії та втрати державотворчого потенціалу.

1-2 липня 2022 р. заворушення у місті Нукус проти скасування в конституції Узбекистану автономії Каракалпакії. Власті Узбекистану були вимушені відмовитись від цієї ідеї.

7 липня 2022 р. на острові Балі (Індонезія) відбулася зустріч міністрів країн великої двадцятки. С.Лавров перебував у дипломатичній ізоляції. Міністри готували запланований на листопад саміт країн великої двадцятки.

8 липня 2022 р. терорист вбив колишнього (у 2012-2020 роках) прем’єр-міністра Японії Сіндо Абе. 10 липня в Японії відбулись вибори депутатів нижньої палати парламенту. Вибори виграли ліберальні демократи та їхні коаліційні партнери з партії «Комей». Серед політичних пріоритетів: оборонні видатки мають збільшитись вдвічі, пропонується відмовитись від пацифістської конституції, яка обмежує використання японських військ за кордоном в бойових діях.

9 липня 2022 р. дефіцит бензину, їжі, ліків спровокував штурм резиденції президента Шрі-Ланки Г. Раджапакса.

14 липня 2022 р. президент США Дж. Байден здійснив візит до Ізраїлю. Підписана декларація безпеки. США докладають зусиль для посилення союзницьких відносин з Ізраїлем та Саудівською Аравією.

EN UK RU