EN UK RU

Дайджест ½.06.2022

Відносини України з європейським країнами

3 червня 2022 р. голова Верховної Ради України Р. Стефанчук відвідав Берлін. Українська сторона висловила сподівання на німецьку пунктуальність щодо термінів постачання зброї Україні. Колишня канцлер А. Меркель виправдовуючи свою політику щодо рф, заявила, що не бачить своєї провини за спробу досягнути миру. У проміжку між першим і другим турами парламентських виборів у Франції багато говорили про заплановані візити в Київ канцлера ФРН О. Шольца, президента Франції Е. Макрона та італійського прем’єр-міністра М. Драгі. Ключовими темами залишаються питання підготовки до рішення ЄС надати Україні статус кандидата на вступ.

На початку червня Євросоюз показав рф обмеженість її впливу на Західних Балканах. Літак лаврова не пропустили до Сербії, куди він мав летіти через повітряний простір Болгарії, Румунії, Північної Македонії, Чорногорії. Це відбулось за тиждень до візиту в Белград і Скоп’є канцлера ФРН О. Шольца. Берлін наполягає, аби Сербія як кандидат на вступ в ЄС приєдналась до санкцій Євросоюзу проти РФ.

В Євросоюзі завели мову про сьомий пакет антиросійських санкцій, який має повністю припинити експорт до Європи російської нафти і газу. На сьомий пакет санкцій прогнозують знадобиться до трьох місяців.

Європейський Союз висловив готовність виділити Польщі 35 млрд. євро в обмін на перегляд судової реформи. Польська сторона пропонує Україні в Гадячі підписати новий союзний договір.

11 червня 2022 р. голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєйн провела переговори в Києві. Опосередковані дані свідчили, що Австрія, Данія, Нідерланди виступають проти надання Україні статусу кандидата на вступ в ЄС.

12 червня 2022 р. відбувся перший тур парламентських виборів у Франції. Сенсацією став майже однаковий результат 25% за президентську партію «Разом» та за ліву опозицію «Народний екологічний і соціальний союз». Президент Макрон мав політичні ризики після другого туру 19 червня не отримати пропрезидентської більшості у Національних зборах.

Українсько-британські відносини

7 червня 2022 р. Борис Джонсон виграв голосування за вотум довіри в Консервативній партії (211 за – 148 проти). Він пообіцяв зменшенням рівня оподаткування стимулювати розвиток британської економіки. Поки що Джонсон спромігся консолідувати навколо себе еліту консерваторів.

Конституційний референдум у Казахстані

5 червня 2022 р. відбувся референдум щодо зміни конституції Казахстану. Потреба його проведення обумовлювалась наслідками гострої внутрішньополітичної кризи початку січня 2022 року. Президент Казахстану Касим Жомарт Токаєв у квітні – травні організував суспільне обговорення проекту змін до конституції. Влада формує собі новий образ «відповідальної влади, здатної до діалогу з суспільством». У цьому сенсі Казахстан відрізняється від партнерів по Євразійському союзу Білорусі і рф. За результатами референдуму стало відомо, що 70% казахів підтримали зміни до конституції. Зокрема, вони проголосували за скасування смертної кари, за обрання глав регіональних адміністрацій із декількох альтернативних кандидатів, за скасування привілеїв першого президента Казахстану Н. Назарбаєва. Найменшою була активність виборців у Алмати, яка була центром заворушень у січні 2022 року. Відкритим є питання щодо ступеня стабілізації становища в Казахстані. Країна йде тонким лезом між дотриманням санкцій проти рф за агресію проти України та ризиками зростання цін на енергоносії та продовольство, що було однією з причин січневих масових заворушень.

Туреччина як бенефіціар глобальної кризи

8 червня 2022 р. міністр закордонних справ рф лавров відвідав Анкару. Туреччина демонструє «прагматизм», не запровадивши санкції проти рф за агресію проти України. На цьому фоні Ердоган розігрує карту торгів щодо дозволу на вступ у НАТО Швеції і Фінляндії. Поки що скандинавські країни відмовились видавати Анкарі активістів Курдської робітничої партії, але готові розглянути питання купівлі турецьких «Байрактарів». Односно Туреччина намагається стати посередником в торгівлі краденим росією українським зерном. Рф суто формально не підтримала намір Туреччини наступати на позиції сирійських курдів. Опитування громадської думки фіксують невдоволення турків девальвацією ліри, тому поки що Ердоган програє вибори 2023 р. будь-якому опозиційному кандидату.

Ротація непостійних держав-членів Ради Безпеки ООН

9 червня 2022 р. Генеральна Асамблея ООН проголосувала за обрання на 2023-2024 рр. непостійними членами Ради Безпеки ООН Японії, Швейцарії, Еквадор, Мальта, Мозамбік. Президент України В.Зеленський закликав прискорити процес реформування ООН. Консенсус щодо цього питання відсутній. Японія претендує на статус постійного члена Ради Безпеки, як Індія, Бразилія, Південно-Африканська Республіка. Але загалом ООН дедалі більше нагадує кризову Лігу Націй між першою і другою світовими війнами.

Союз держав-ізгоїв

Китай тонко стимулює формування мережі союзників. У 2020 р. Китай уклав стратегічний договір з Іраном. Фактично Китай замінив рф на венесуельському енергетичному ринку. На початку червня 2022 р. Іран і Венесуела підписали договір про дружбу і співробітництво на 20 років. Іранська дипломатія тим самим підняла свої акції на переговорах щодо відновлення угоди 2015 р. про ядерну програму, яка 2020 р. була денонсована Трампом.

Андрій МАРТИНОВ, для «Української лінії»

EN UK RU