Дайджест ½.05.2022

Відносини України з Євросоюзом та країнами-членами ЄС

Загалом зберігались позитивні тенденції, спрямовані на підтримку України в боротьбі з російською агресією. Виняток становить Угорщина, яка блокує прийняття шостого пакету санкцій ЄС проти РФ, наполягаючи на торгівлі енергоносіями за рублі та на відмові від заборони на купівлю російських нафти і газу. На цьому фоні 2 травня 2022 р. прем’єр-міністр Угорщини В. Орбан опинився на сайті українофобів «Миротворець».

Натомість Фінляндія 2 травня 2022 р. відмовилась від контракту на побудову «Росатомом» атомної станції «Ханхіківі». 12 травня 2022 р. прем’єр-міністр Фінляндії Санні Марін і президент Саулі Нііністе офіційно оголосили про намір вступу Фінляндії в НАТО.

4 травня 2022 р. посольство Швеції повернулось до Києва. Королівство Швеція також оголосило про намір прискореного вступу в НАТО, незважаючи на істеричну реакцію кремля.

4 травня 2022 р. Європейська комісія оголосила шостий пакет санкцій проти РФ. Угорщині було запропоновано перехідний період до 2024 р., аби відмовитись від російської нафти. Але Будапешт продовжив блокування прийняття цього рішення.

Франція оговталась від президентських виборів і поринула у парламентську виборчу кампанію. 2 травня 2022 р. Ж.-Л. Меланшон оголосив про створення ліво-екологічної коаліції «Нескорена Франція». Ліві наголошують, що монополія Макрона на владу до 2027 р. може ультраправим допомогти прийти до влади. 7 травня 2022 р. відбулась процедура інавгурації президента Франції Е. Макрона на другий президентський термін. Аналітики прогнозують складнощі з формуванням урядової коаліції після червневих парламентських виборів.

5 травня 2022 р. відбулася чергова телефонна розмова президента України В. Зеленського і британського прем’єр-міністра Б.Джонсона. Велика Британія надала гарантії безпеки Швеції і Фінляндії, які подають заявку на вступ у НАТО.

9 травня 2022 р. Одесу під ударами путінських ракет відвідав голова Європейської Ради Ш. Мішель, який висловив стурбованість блокадою українських портів. Україна передала ЄС другу частину опитувальника щодо набуття статусу країни кандидата на вступ до ЄС.

4 травня 2022 р. за запитом українських правоохоронних органів арештований проросійський блогер А. Шарій. Це засвідчило певну зміну ставлення іспанських властей до проросійської пропаганди. Іспанський суд мав розглянути питання видачі звинуваченого у державній зраді Шарія Україні.

5 травня 2022 р. у Варшаві відбулася конференція країн-донорів України. Зібрали 6,5 млрд. доларів. Польща залишається найближчим партнером України та стратегічним союзником, як і країни Балтії. 6 травня 2022 р. Київ відвідали міністри закордонних справ Естонії, Латвії, Литви. 9-10 травня заступниця голови Верховної Ради України О. Кондратюк відвідала парламенти країн Балтії, які визнали РФ державою спонсором тероризму.

8 травня 2022 р. Київ відвідав прем’єр-міністр Хорватії А. Пленкович. Кількість громадян України – вимушених біженців від війни в ЄС досягла кількості населення Хорватії.

10 травня 2022 р. міністр закордонних справ ФРН А.-Л. Бербок відновила роботу німецького посольства в Києві. Відбулась певна нормалізація українсько-німецьких відносин, які перебували в напрузі після відмови в прийнятті в Києві президента ФРН Ф.-В. Штайнмайєра. Повідомлялось, що німці приступили до тренування українських військових для використання німецьких гаубиць.

12 травня 2022 р. відео зв’язком перед Верховною Радою України виступив прем’єр-міністр Нідерландів М. Рютте. Він запевнив, що Нідерланди відмовляються від імпорту російської нафти.

14 травня 2022 р. посольство Румунії відновило роботу у Києві. Румунія висловлювала стурбованість блокадою чорноморських портів України та російською агресією на острові Зміїний.

Росія докладала зусиль для схиляння країн митного союзу до порушення режиму санкцій. Російські торговельні мережі звернулись по допомогу до казахських партнерів у подоланні дефіциту товарів. Європейський парламент рекомендував надати Молдові статус країни кандидата на вступ до ЄС. Крім Білорусі, жодна країна митного союзу не підтримала рф.

Відносини України і США, України і Канади

8 травня 2022 р. в Ужгороді дружина президента України Олена Зеленська прийняла першу леді США Джил Байден. Того ж дня прем’єр-міністр міністр Канади Джастін Трюдо відвідав Ірпінь. 9 травня 2022 р. США відновили роботу посольства в Києві. Президент Дж. Байден підписав закон про ленд-ліз для України. 14 травня 2022 р. президент України В. Зеленський провів переговори з делегацією сенату США. США і Британія залишаються разом із Польщею найбільш послідовними союзниками України.

Відносини України з азійськими країнами

2 травня 2022 р. Республіка Корея повернула посольство у Київ. Індійські фармацевтичні компанії відновили експорт ліків в Україну. 8 травня 2022 р. новим головою адміністрації Гонконгу став колишній генерал Джон Лі. Його вибори не були визнані ані США, ані ЄС. Загострились японсько-російські відносини на фоні російських військових навчань на окупованих островах Кунашир, Шикотан, Хабомаї.

Відносини України з близькосхідними країнами

5 травня 2022 р. у Москві відбулися консультації рф і радикального палестинського руху «ХАМАС». На цьому тлі путін зателефонував прем’єр-міністрові Ізраїлю Н. Беннету та вибачився за заяву лаврова про нібито єврейське походження Гітлера. Але не пролунали вибачення за закиди Ізраїлю щодо його підтримки України.

Російська агресія проти України, блокада портів негативно позначилась на продовольчій безпеці. 11-15 травня 2022 р. відбувались масові протести на південному-сході Ірану. Влада скасувала субсидії, внаслідок чого ціни на продовольчі товари зросли на 300%. Водночас виведення російських військ із Сирії посилює загрозу прямого ізраїльсько-іранського військового зіткнення та великої війни на Близькому Сході. На фоні продовження антитерористичної операції проти бойовиків «Робітничої партії Курдистану» на території Північного Іраку Туреччина вступила у гру з НАТО щодо відмови від блокування процесу вступу Швеції та Фінляндії в обмін на надання свободи дій у війні проти курдів.

Андрій МАРТИНОВ, для «Української лінії»