Зближення та активізація відносин Індії та США відповідає інтересам України
Відносини США з Республікою Індією (РІ) є прикладом конструктивних прагматичних стосунків країн, зумовлених спільними інтересами, які в складній міжнародній ситуації, що наближається до хаосу, залишаються однією з небагатьох константних величин. Зараз для індійсько-американських відносин важливо знайти зони на периферії амбіцій обох сторін та працювати там, де їхні інтереси співпадають. Оскільки таких факторів достатньо, то в найближчий час Індія залишиться ключовим партнером США, не поступаючись при цьому своєю стратегічною автономією.
Зростаюча міжнародна вага Індії є активом для двосторонніх відносин США та Індії. Враховуючи здобутки партнерства США та Індії в 21 сторіччі, взаємну зацікавленість у співпраці в різних галузях та дружні особисті стосунки Д.Трампа з Н.Моді, можна припустити, що відносинам в стилі «BFF – Best Friends Forever» нічого не загрожує. Індійська сторона вже продемонструвала готовність йти на компроміси та вирішувати проблеми, які виникають, передусім у таких чутливих сферах, як торгівля та міграція. Обидві держави потребують одна одної, а також – покладають надію на співпрацю в багатосторонніх альянсах.
На початку лютого 2025 р. відбулися робочі візити індійського лідера до Франції і США. Цікаво, що індійська дипломатія протягом останніх років пропонує формат «два в одному» для організації іноземних візитів керівництва країни. Попередні приклади – візити Н.Моді в США та Єгипет, Францію та ОАЕ у 2023 р., Росію та Австрію, Польщу та Україну у 2024 р. 10 лютого Н.Моді в Парижі зустрів президент Франції Еммануель Макрон, разом вони очолили саміт з питань штучного інтелекту AI Action Summit. У своєму виступі на саміті прем’єр-міністр Індії зазначив, що його країна готова поділитися власним досвідом і відкрита до обміну думок: «Потрібні колективні глобальні зусилля для встановлення управління та стандартів, які б підтримували наші спільні цінності, усунули ризики та зміцнили довіру». Візит був доволі насиченим: презентація Глобального Півдня на Паризькому саміті AI Action Summit, розширення консульських і дипломатичних зв’язків між країнами (відкриття консульства в Марселі), а також ядерні дослідження – основні пункти порядку денного. Під час саміту Н.Моді зустрівся з генеральним директором Google Сундаром Пічаї та обговорив з ним нові можливості, які ШІ надає Індії. Також в Парижі відбулась зустріч індійського лідера з віце-президентом США Дж. Д. Венсом, на якій йшлося, зокрема, про співпрацю в галузі ядерних технологій. Фактично, це вже була підготовка до іншого візиту – в США, яким розпочинається другий період співпраці Трампа та Моді. Відбувається це за доволі сприятливих умов: 84% населення Індії (більше, ніж в будь якій іншій країні світу) вважають, що повернення Д.Трампа до Білого Дому – хороша новина і сподіваються на продуктивні відносини між країнами у найближчі 4 роки. З іншої сторони, США роблять ставку на підйом Індії, яка вже зараз є 5-ю економікою світу і має шанси стати 3-ю до 2030 року.
Н.Моді одним з перших привітав Д.Трампа з перемогою на виборах і назвав його у своєму пості «другом». Під час першого терміну Д.Трампа подія «Howdy Modi» в Г”юстоні була спеціально організована, щоб привітати Н.Моді в США в 2019 р., тоді як зібрання «Namaste Trump» на крикетному стадіоні в рідному місті Моді – Ахмедабаді – для зустрічі Трампа у 2020 р.. Багато експертів зауважують на подібності цих двох харизматичних лідерів – амбітності, схильності до яскравих промов і піару загалом, Проте, 47-й президент США дещо відрізняється від 45-го: як ніколи він не обмежений нормами та правилами, оскільки має безпрецедентну підтримку в Конгресі і налаштований не просто співпрацювати, але й примушувати партнерів, що збільшує потенційні проблеми, особливо, коли йдеться про торгівлю.
Але індійські дипломати зазвичай вірно вираховують стратегію і беруть до уваги важливі сигнали. Символічною була участь в «першому колі» гостей на інаугурації Д.Трампа того ж С. Пічаї – виконавчого директора GOOGLE та В.Рамасвамі – відомого бізнесмена, який активно підтримав Д.Трампа під час виборчої кампанії. На інаугурації також був присутній М.Амбані – найбагатша людина Індії та С.Джайшанкар – міністр закордонних справ РІ. Знаковим став перехід багатьох «індійських американців» на бік республіканців та особисто Д.Трампа під час виборів (в більшості підтримували завжди демократів), а також – залучення до нової адміністрації Трампа великої кількості американців індійського походження. Позитивним сигналом є і те, що Нарендра Моді отримав запрошення відвідати Вашингтон одним з перших світових лідерів — традиційних союзників США (він став четвертим після лідерів Ізраїлю, Японії та Йорданії, хто навідав Білий дім), що свідчить про спеціальну увагу нової адміністрації США та важливість РІ для захисту інтересів США в Індо-Тихоокеанському регіоні та у світі загалом.
Невизначеність, пов’язана з другим терміном Трампа, поширюється на всю міжнародну політику. Очікується, що підхід Трампа до альянсів і партнерства буде відрізнятися від підходу його попередника Дж. Байдена. Однак у випадку індійсько-американських відносин Трамп, ймовірно, використає здобутки, отримані під час перебування в Білому домі адміністрації Байдена. Передбачалося, що під час зустрічі два лідери зосередять увагу на розширенні індійсько-американської співпраці в таких секторах, як торгівля, інвестиції, енергетика, оборона, технології та імміграція. Після прибуття до Вашингтону в середу Н.Моді був запрошений на особисту вечерю до Д.Трампа. Зранку в четвер він зустрівся з Тулсі Габбард, директором Національної розвідки США (індуїсткою за віросповіданням) і обговорив з нею різні аспекти зв’язків між двома країнами, зосередивши увагу на посиленні співпраці розвідок у боротьбі з тероризмом і новими загрозами.
Під час першого терміну Трампа американсько-індійські відносини визначалися міцним партнерством у сфері оборони, обережними торговельними переговорами та спільним стратегічним інтересом у створенні противаги Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні. Тепер ці стосунки, ймовірно, розвиватимуться без суттєвих змін, враховуючи призначення на ключові посади, наприклад, держсекретаря та радника з національної безпеки, людей, які вже продемонстрували проіндійські та антикитайські настрої. Можна стверджувати, що збережуться й пріоритети, одним з яких є питання безпеки в ІТР. Варто згадати, що під час першого терміну Трампа США перейменували своє Тихоокеанське командування на Індо-тихоокеанське, оголосили у 2020 році про розширену оборонну співпрацю між Індією та США, зокрема домовилися активізувати морську співпрацю, партнерство в галузі космічних досліджень, обмін розвідданими та спільні військові навчання, а також просували QUAD. Саме за часів першої адміністрації Д.Трампа була відроджена співпраця у форматі «безпекового ромба», а також започаткований новий формат – чергова «четвірка» I2U2 (Індія, Ізраїль, США, ОАЕ).
Тож не дивно, що однією з перших зустрічей нового держсекретаря США М.Рубіо стали переговори з міністром закордонних справ Індії С.Джайшанкаром та його колегами по QUAD – вже на другий день після інаугурації. Очікування адміністрації США щодо «четвірки» у другій адміністрації Д.Трампа вочевидь є вищими і формуються відповідно до стратегії ефективного стримування Китаю, який визнано загрозою екзистенційного характеру. Проте, Індія намагається триматися на відстані від заходів безпеки за межами свого найближчого регіону, тенденція, яка, з точки зору США, зменшила ефективність QUAD в стримуванні китайського застосування сили. В цьому році Індія прийматиме саміт лідерів QUAD і очолить військово-морські навчання «Малабар -2025». Скоріш за все, від неї вимагатимуть більш активної ролі, оскільки занепокоєння про використання Китаєм сили продовжує зростати, не дивлячись на певні досягнення у діалозі Індії та Китаю протягом 2024 року. Лише на певний час здалося, що прикордонна суперечка між ними може бути вирішена, але з’явилися нові підстави для занепокоєння: прийшла новина про будівництво Китаєм найбільшої в світі гідроелектростанції в Тибеті, яка була сприйнята в Індії як серйозна потенційна загроза водній безпеці.
Тим не менш, Індія навряд чи приєднається безпосередньо до повноцінної коаліції під проводом США проти Китаю, дотримуючись свого кредо – нейтралітету та стратегічної автономії. По-перше, Індія має свої власні економічні інтереси в підтримці відносин з Китаєм, важливим торговельним партнером, по-друге – країни співпрацюють в міжнародних форматах, таких як ШОС та БРІКС+. З іншого боку, схильність президента Д.Трампа до несподіваних угод та неочікуваних рішень може призвести до розрядки між США та КНР, яка відсуне Індію на другий план, і треба до цього бути готовою.
Одним з основних питань перемовин Н.Моді з Д.Трампом стали проблеми торгівлі і тарифів. Під час свого першого терміну президент Трамп скасував статус преференційного торгового партнера Індії, який надавав нижчі або нульові тарифи. Він також обмежив імпорт іранської нафти в Індію через введення санкцій проти ІРІ та підвищив тарифи на індійську сталь і алюміній. Відтоді торговельний дефіцит Америки з Індією майже подвоївся, з 24 мільярдів доларів у 2020 році до 46 мільярдів доларів у 2024 році. Проте, загальна картина виглядає досить оптимістично: обсяг торгівлі також подвоївся за останнє десятиліття – до 190 мільярдів доларів у 2024 році. США тепер – найбільший торговельний партнер Індії (раніше ним був Китай), американські фірми наймають в Індії 1,7 мільйона людей. Нова мета – досягнення цифри у 500 мільярдів доларів товарообігу до 2030 р.
Щоб запобігти будь-яким суперечкам щодо торгівлі, Н.Моді вже йде на значні поступки. Федеральний бюджет Індії, прийнятий 1 лютого, знизив тарифи на велику кількість товарів, з 13% до 11% Експерти з індійсько-американських зв’язків заявили, що існує ймовірність укладення сторонами нового торгового пакту, щоб уникнути високих мит і розширити загальний торговий кошик. Індійська сторона також повідомила, що готова збільшити закупівлі різних груп товарів з Штатів, від алкогольних напоїв до сільськогосподарських товарів та скрапленого газу. Індійські імпортери скрапленого природного газу вели переговори про більші закупівлі в американських постачальників вже напередодні поїздки Н.Моді. Також індійський лідер запропонував знизити мита на мотоцикли високого класу — на користь Harley-Davidson, культового американського виробника, чия конкурентна боротьба в Індії вочевидь дратувала Трампа. Позитивним сигналом є і рішення Д.Трампа призупинити дію Закону проти підкупу представників іноземних держав – це відтерміновує слідство проти компанії Г.Адані та інших індійських бізнесменів, яких у 2024 році звинуватили у непрозорому веденні бізнесу з США.
Ще одним чутливим питанням двосторонніх відносин є міграція. Тут, як і в торгівлі, Н. Моді пообіцяв співпрацю на шляху вирішення вимог з боку США, які повідомили, що готують до відправки в Індію 18 000 мігрантів-нелегалів. Хоча увага громадськості США зосереджена на депортації латиноамериканців, Індія є третім за величиною джерелом нелегальних іммігрантів у США після Мексики та Сальвадору. На початку лютого перші 104 таких особи були направлені в наручниках літаком американських ВПС до міста Амрітсар в штаті Пенджаб, більшість населення якого становлять сикхи. Так само серед мігрантів переважали представники саме цієї релігійної спільноти. Потрібно нагадати, що Делі перебував останніми роками під тиском через звинувачення щодо втручання в кампанії проти сикхських сепаратистів у Канаді та Сполучених Штатах. Відносини з Канадою зіпсувалися з вересня 2023 року, коли Оттава вперше заявила про причетність індійської сторони до вбивства сикхського сепаратиста Хардіпа Сінгха Ніджара в Британській Колумбії. Подібне звинувачення — щодо спроби вбивства іншого сикха Гурпатванта Сінгха Паннуна в Нью-Йорку — стало випробуванням для індійсько-американських відносин. Тому можна вважати, що повернення нелегалів, переважна більшість яких є сикхами, сприятиме вирішенню такого делікатного питання. 16 лютого в Амрітсарі сів вже третій літак ВПС США з індійськими громадянами, а напередодні міністр закордонних справ Індії С.Джайшанкар звітував в парламенті Індії про реалізацію програми з повернення нелегалів, фактично, виправдавши їхню депортацію.
Але питання пов’язане з мігрантами, ширші. Політичні суперечки щодо мігрантів без документів можуть саботувати легальні потоки людей, особливо представників індійської індустрії технічних послуг. Близько 72% іноземців, які отримали візу кваліфікованого працівника H-1B у 2022–2023 роках, були індійцями. Їхній успіх, в тому числі в Кремнієвій долині, де вони становлять більше третини працівників і очолюють багато відомих технологічних гігантів, добре відомий. Економіка Америки виграє від майже 5-мільйонної індійсько-американської діаспори – найбільш освіченої та успішної громади, яка становить 1.5% населення США, але сплачує 6% податків у федеральний бюджет. Скоріш за все, з метою збереження квот для легальних іммігрантів-професіоналів, Індія піде на виконання усіх вимог щодо нелегалів, тим більше, що в неї є тут свій інтерес.
Стабільною сферою співробітництва залишається співпраця в галузі оборони, хоча тут можливі певні зміни. Після підписання в 2023 році пакету угод з ВТС, в тому числі про спільне виробництво дронів (за ліцензією США на території Індії) тепер виглядає менш імовірно, що Д.Трамп сприятиме розвитку виробництва в Індії. Під час телефонної розмови з індійським лідером після перемоги на виборах він закликав Н.Моді просто купувати більше американського обладнання.
Напередодні візиту індійського лідера до Вашингтону в Бенгалуру стартувало Aero India 2025 – найбільше авіашоу в Азії, в якому беруть участь представники 78 країн, в тому числі США. Як відзначив командувач Тихоокеанськими ВПС США генерал Кевін Шнайдер, шоу є ідеальним форумом для демонстрації американських оборонних літаків і обладнання. Більше двох десятків американських експонентів покажуть досягнення в безпілотних літальних системах, винищувачах, передовій авіоніці та оборонній електроніці. Водночас, міністр оборонної промисловості РІ Санджив Кумар надав такий коментар: «Одним із яскравих моментів авіашоу стане показ російських винищувачів Су-57 і США F-35». Дійсно, F-35 і його російський конкурент Су-57 вперше побачили разом під час заходу. Оскільки індійські ВПС активно шукають можливості для оновлення свого парку винищувачів, як Москва, так і Вашингтон представили свої відповідні пропозиції.
За результатами переговорів у Вашингтоні відбулась прес конференція двох лідерів, і Д.Трамп оголосив про розширення військових продажів Індії США з 2025 року, включаючи літаки F-35, а також збільшення експорту нафти та газу, щоб скоротити торговий дефіцит. Індія хоче збільшити на «мільярди доларів» свої закупівлі оборонного обладнання США і може зробити Вашингтон «постачальником номер один» нафти і газу, заявив Трамп на спільній прес-конференції з Моді. Обидві сторони погодилися укласти торговельну угоду (перша частина має бути узгоджена протягом 2025 року) та завершити створення нової системи оборони.
Під час візиту Н.Моді також зустрівся з генеральним директором Tesla Маском і обговорив співпрацю в галузі космосу, ШІ та новітніх технологій. Хоча плани Tesla щодо Індії все ще під питанням, і так само незрозуміло, чи вирішиться найближчим часом проблема щодо запуску Starlink в Індії, зустріч була дуже теплою, Маск прийшов з 3 своїми дітьми, які отримали від Н.Моді книжки в подарунок.
Отже, нічого не передбачає зміни традиційної позиції Індії, її стратегічна автономія досягається в тому числі за рахунок диверсифікації ВТС. Для України це позитивна тенденція, оскільки за останні три роки частка РФ в експорті зброї та військового обладнання до РІ знизилася до 36%, наступні топ-експортери – Франція з 33%, США з 13% та Ізраїль – 7%. Візити Н.Моді в США в червні 2023 і тепер, в лютому 2025 р. багатою мірою були сфокусовані на високотехнологічну співпрацю з США, в тому числі – в галузі безпеки та оборони, таке подальше зближення та активізація відносин Індії та США відповідає інтересам України.
Олена БОРДІЛОВСЬКА,
для «Української лінії»