ВІТАМІН D ДЛЯ ПЕРЕМОГИ

Назва цієї статті звучить сенсаційно? Дайте шанс і прочитайте: війни виграють люди, а не лише зброя. Здорові люди мають набагато більше шансів на перемогу!

Протягом всієї історії здоров’я солдатів завжди було основним фактором результатів воєнних баталій. Протягом століть більше життів було втрачено через хвороби, ніж від дій противника. Насправді саме хвороби не рідко вирішували результати цілих війн. Лише два приклади з історії:

Наполеонівське вторгнення до Сан-Домінгу – сьогоднішнього Гаїті – у 1802 році було зупинено епідемією жовтої лихоманки. Поразка призвела до відчутних наслідків в історії людства, оскільки змусила Наполеона продати величезну територію на захід від Міссісіпі Сполученим Штатам Америки у 1803 році. Молоді США збільшили удвічі свою територію і стали на шлях творення трансконтинентальної держави. Маловідомим фактом цієї історії є те, що від жовтої лихоманки на Гаїті померло більше французьких солдатів, ніж у битві при Ватерлоо.

Інший приклад – епідемії грипу 1918 року. Імперська Німеччина розпочала свій черговий – як показала історія, останній – масштабний наступ на Західному фронті. Німці підійшли на 65 км від Парижа і на 25 км від Дюнкерка і Кале, але не далі. Їх сповільнила і, врешті-решт, зупинила перша хвиля пандемії грипу, що почала поширюватися Західною Європою у квітні 1918 року. З обох сторін були сотні тисяч хворих і виснажених хворобою солдатів, але більше постраждали саме ті, кому потрібно було йти в атаку – німці. До літа 1918 року німецький наступ закінчився, а 11 листопада Німеччина підписала перемир’я.

Історія вчить нас, що не лише постачання зброї та боєприпасів, а й здоров’я солдатів, волонтерів та цивільного населення, що підтримує захисників, є надзвичайно важливим фактором для перемоги у війні навіть у 21 столітті. З настанням зими в Україні, з холодними та темними днями і ночами, значно зростає навантаження на здоров’я людей. Підтримувати здоров’я захисників протягом всієї зими – запорука перемоги.

Чи можливо це? Хороша новина – так! Існує недороге і легкодоступне втручання, про яке ми хочемо розповісти солдатам, волонтерам, медикам і, сподіваюся, також державним службам охорони здоров’я та ЗСУ. Це додатковий прийом вітаміну D3 – холекальциферолу.

Хоча вітамін D добре відомий науці та медицині вже понад 100 років, тривалий час він асоціювався лише зі здоров’ям кісток. Однак останні дослідження показують його величезне значення для імунної та нервової системи людини, а отже, і для здоров’я в цілому. Незважаючи на добре відомий факт, що низький рівень вітаміну D у сироватці крові пов’язаний з багатьма серйозними захворюваннями, за оцінками, щонайменше 1 мільярд людей мають дефіцит вітаміну D (тобто менше 12 нм/мл вітаміну D у крові) або недостатній рівень (наприклад, рівень вітаміну D у сироватці крові становить від 12 до 20 нг/мл). “Пандемії низького рівня вітаміну D” – це реальність і для заможних країн Європи та США, тому можна припустити, що це стосується і українців.

Особливо взимку! Чому? Тому що вітамін D3 – холекальциферол – виробляється нашою шкірою під впливом ультрафіолету (УФВ частина спектру, наприклад, довжини хвиль від 380 до 415 нм). Проблема полягає в тому, що ця частина сонячного світла фільтрується атмосферою і не досягає землі. У наших широтах це триває з початку осені, протягом всієї зими до початку весни. Просте правило полягає в тому, що ваша шкіра не може виробляти вітамін D3, якщо ваша тінь довша, ніж ваш зріст.

Насправді, єдина причина, чому європейці та інші люди, що живуть у вищих широтах, мають білу шкіру, – це вироблення вітаміну D3. Коли наші прщури мігрували з Африки приблизно 70-100 тисяч років тому, щоб колонізувати світ, їхня шкіра була чорною, як і шкіра африканців дотепер. У тропічних регіонах навіть темна шкіра здатна виробляти достатню кількість вітаміну D3, але в північних широтах Європи та Азії з їх довгими зимами люди зі світлою шкірою мали величезну перевагу, оскільки могли виробляти більше вітаміну D. Протягом тисячоліть завдяки природному відбору білошкірі люди стали домінуючими: настільки потужним був тиск відбору на більш високе виробництво вітаміну D.

Широкий і глибокий вплив вітаміну D на здоров’я є результатом його впливу на експресію понад 900 генів (що становить понад 3% усіх генів людини). Згідно з дослідженням, опублікованим у липні 2023 року, рецептори вітаміну D присутні майже у всіх типах клітин і тканин. https://www.mdpi.com/2073-4425/14/9/1691

Серед багатьох ефектів вітаміну D3 на здоров’я щонайменше чотири є дуже важливими для умов війни:

Загоєння переломів: Вплив вітаміну D на метаболізм кальцію та фосфору був першим відомим і є загальновідомим сьогодні. Переломи кісток широко поширені як на війні, так і в транспортних аваріях, тому зміцнення кісток для запобігання переломів, а також для покращення загоєння переломів є дуже важливим. Американське дослідження, опубліковане в грудні 2022 року, показало, що додавання вітаміну D покращує загоєння переломів стегнової та великогомілкової кісток. Більше того, у групі переважно молодих чоловіків (середній вік 30 років) з переломами, які вони досліджували, 56% мали дуже низький рівень вітаміну D у сироватці крові – нижче 20 нг/мл. https://asbmr.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jbm4.10705

Загоєння ран – ще одна сфера, де вітамін D відіграє важливу роль. Важкозагоювані рани є серйозною проблемою як загалом, так і у військовій медицині, а випадки повільного та важкого загоєння часто пов’язані з низьким рівнем вітаміну D. Мета-аналіз 10 досліджень за участю майже 2 400 пацієнтів, опублікований у 2020 році, виявив сильну кореляцію між низьким рівнем вітаміну D та важкозагоюваними ранами. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32654618/

Депресії – звичайна риса зими, а війна робить депресії ще більш поширеними і часто глибшими. Депресивні люди мають низький рівень енергії, брак мотивації, більш вразливі до багатьох хвороб. Як це пов’язано з вітаміном D? Мета-аналіз 14 досліджень за участю понад 30 000 пацієнтів, опублікований у 2018 році в British Journal of Psychiatry, підтвердив давно підозрюваний факт, що низький рівень вітаміну D у сироватці крові пов’язаний з депресією, і підтвердив значно підвищений ризик виникнення депресії у людей з найнижчим рівнем. https://doi.org/10.1192/bjp.bp.111.106666

Нарешті, кожна зима асоціюється з епідеміями грипу, застуди, а останнім часом – ковіду та інших інфекційних захворювань. Пандемія ковіду різко прискорила дослідження потенціалу вітаміну D для його профілактики та лікування. З початку пандемії ковіду було опубліковано понад 300 наукових робіт, в яких брали участь понад 400 000 пацієнтів, про використання вітаміну D для профілактики (попередження) та лікування хворих на ковід. Ці дослідження довели, що люди з низьким рівнем вітаміну D у сироватці крові набагато частіше хворіють, мають серйозні захворювання, потрапляють до реанімації або помирають, порівняно з людьми з високим рівнем, які є набагато стійкішими. Вітамін D, якщо його вводити у відповідних високих дозах і сучасних хімічних формах, також виявився дуже ефективним як на ранніх, так і на пізніх стадіях лікування пацієнтів з ковідом. Ви можете знайти посилання на всі 300 наукових робіт з цього питання тут https://c19early.org/d

Більше того, високий рівень вітаміну D у сироватці крові захищає не лише від ковіду – він також захищає від грипу та інших інфекційних захворювань і має набагато ширші переваги для здоров’я.

Що ж, якщо ми вас зацікавили, то логічними є питання, як вживати вітамін D3 і які його правильні дози.

Вітамін D доступний у різних формах і дозах у вигляді таблеток, капсул або крапель від багатьох різних виробників. Наша вам порада – забутьте про всі ті продукти, які пропонують 1 000 або 2 000 МО (міжнародних одиниць) в таблетці або капсулі: це занадто мало, щоб покрити реальні потреби. Орієнтуйтеся на більш високі дози. Варто віддавати перевагу краплям вітаміну D3 високої концентрації, які містять, наприклад, 2 000 МО в одній краплі. Щодня 4-5 крапель, в ідеалі після того, як з’їли трохи жиру, щоб збільшити засвоєння вітаміну D в організмі. Одна маленька пляшечка об’ємом 30 мл за 5 чи 6 євро, містить достатньо вітаміну D3, щоб задовольнити потреби однієї дорослої людини на 6 місяців.

А ось і попередження: Старше покоління лікарів у всьому світі вчили, що добова доза вітаміну D3 для дорослих становить 800 МО (що дорівнює 20 мікрограмам), і бояться рекомендувати людям вищі дози. Це застарілі переконання. 800 МО вітаміну D3 на день достатньо для профілактики рахіту, але не допоможе вам подолати недостатній рівень вітаміну D у крові. Для цього потрібні набагато вищі добові дози.

За даними Європейського агентства з безпеки харчових продуктів, верхня межа для дорослих і дітей старше 11 років становить лише 4 000 МО. Однак ця “верхня межа” була встановлена 2012 року, понад 10 років тому, коли наука знала набагато менше про важливість вітаміну D для імунної та нервової системи. Крім того, наскільки розумно встановлювати однакову межу для 11-річної дитини вагою, скажімо, 35 кг, і для дорослого чоловіка вагою 100 кг? Або для чоловіків і жінок з різною вагою і метаболізмом? Або для когось, кому 30 років, і когось, кому 60 чи навіть більше? Для худорлявої людини і для повнотілої (вітамін D є жиророзчинним, тому накопичується в жирових тканинах – що робить його менш доступним для інших тканин)? Або для літнього сезону, коли наша шкіра виробляє 10 000 МО протягом півгодини на сонці, і для зими, коли шкіра не виробляє жодної? Чесно кажучи, це одна з багатьох нісенітниць, породжених світовими бюрократами, людьми, які не несуть жодної відповідальності за здоров’я своїх пацієнтів, друзів та родичів.

Сучасна наука говорить зовсім про інше. Наприклад, в опублікованому у 2019 році звіті про довготривале застосування добавок з вітаміном D3 досліджували понад 4 700 госпіталізованих пацієнтів, які отримували добові дози вітаміну D3 від 5 000 до 50 000 МО протягом 7 років. Не було виявлено жодного випадку побічних ефектів, пов’язаних з прийомом добавок вітаміну D. Автори дійшли висновку, що довготривалий прийом вітаміну D3 у дозах від 5000 до 50000 МО на добу є безпечним. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0960076018306228?via%3Dihub

Останнє, що важливо знати, – це те, що між прийомом вітаміну D3 і його користю для здоров’я проходить близько тижня, а то й більше. Це відбувається тому, що активною формою вітаміну D є не сам холекальциферол, а його метаболіти. Холекальциферол повинен пройти два етапи, щоб стати активним – спочатку в печінці, де він перетворюється на кальцифедіол, а потім у нирках – на кальцитріол, остаточну і активну форму. Часова затримка для підвищення рівня кальцифедіолу в сироватці крові може становити 2-3 дні, а затримка для перетворення кальцифедіолу в активний кальцитріол може становити до 7 днів. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960076020302764?via%3Dihub

Це має дуже серйозні наслідки при лікуванні гострих захворювань та поранень! Для лікування вже хворої людини або пораненого солдата з низьким рівнем вітаміну D у плазмі крові навіть мегадоз (тобто 100 000 МО і більше) вітаміну D3 недостатньо, оскільки для початку терапевтичного ефекту знадобиться тиждень або більше. Для людини з серйозною інфекцією, переломами кісток або ранами це може бути занадто пізно. На щастя, існують також медичні препарати кальцифедіолу та кальцитріолу швидкої дії. Ці препарати доступні в Україні, але відпускаються лише за рецептом і вимагають зовсім іншого дозування, ніж звичайна форма вітаміну D.

Чи є заголовок цієї статті перебільшенням? Ми так не думаємо. Якщо ви вважаєте наші аргументи слушними, не вагайтеся. Ви нічого не втратите, збільшивши споживання вітаміну D3. Ви можете покращити своє здоров’я і життя, а отже, зробити свій внесок до перемоги у війні.

Юрай МЕСІК, для «Української лінії»