Німецько-турецькі відносини.
1 серпня 2022 р. міністр закордонних справ ФРН А.-Л. Бербок відвідала Афіни та Анкару. Турецький парламент готується ратифікувати угоду про вступ Швеції і Фінляндії в НАТО. Чимало турецьких політиків вважають, що Швеція і Фінляндії ще не виконали домовленості щодо видачі курдських активістів та прихильників Абдулли Гюлена, причетних до спроби державного перевороту в Туреччині у липні 2016 року, чимало з яких також переховуються в ФРН. Німеччина не змогла зняти напругу, наявну у грецько-турецьких відносинах.
Азербайджансько-вірменські протиріччя в Нагірному Карабаху.
1-2 серпня 2022 р. сталося загострення військового становища в Нагірному Карабаху. Азербайджан вимагає роззброєння армії Нагірного Карабаху. 5 серпня це питання в Сочі обговорили Путін та Ердоган. Вважається, що питання статусу Карабаху буде вирішено в разі досягнення турецько-російського «широкого» компромісу щодо поділу сфер впливу в Центральній Азії, на Кавказі та Близькому Сході.
Сербсько-косовські відносини
1-2 серпня 2022 р. спостерігалась військово-політична напруга в сербських районах Косово. Приводом став давнішній конфлікт щодо намірів властей Косово заборонити використання на своїй території сербських документів та номерів машин. Україна відкликала миротворців з Косово. Європейський Союз закликав сербських і косовських політиків продовжити переговори в Брюсселі.
Болгарський дефіцит коаліційної політичної культури.
1 серпня 2022 р. президент Болгарії Р. Радєв розпустив парламент та призначив на 2 жовтня дострокові парламентські вибори. Конгломерат популістських політичних партій не домовився щодо пріоритетів урядової політики, зокрема, щодо Північної Македонії. Додатковим фактором розколу залишається російський вплив на частину політичних еліт Болгарії та спроби рф змінити зовнішньополітичні орієнтири Болгарії.
Проблеми зі стратегічною стабільністю.
1 серпня 2022 р. у Нью-Йорку розпочалась чергова конференція щодо договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Іран запевнив, що не має планів створювати власну ядерну зброю. США декларували намір відновити переговори з рф щодо стратегічних наступальних ядерних озброєнь (с 2026 р. завершається термін дії договору СНВ-3), попри те, що у лютому декларували відмову таких переговорів до виведення російських військ з території України. Натомість 8 серпня 2022 р. рф попередила США, що відмовляється виконувати свої зобов’язання по інспекціям воєнних об’єктів, які підпадають під положення договору про стратегічні наступальні озброєння. Стратегічної непевності додавали дії російських окупаційних військ на Запорізькій атомній електростанції.
Відносини США і Китаю.
1 – 7 серпня 2022 р. спікер палати представників конгресу США Ненсі Пелосі відвідала Сінгапур, Малайзію, Південну Корею, Японію. Китай проводив в цей час великі військові навчання у берегів Тайваню. 2 серпня 2022 р. Ненсі Пелосі відвідала Тайвань. Тайвань у відповідь провів навчання з оборони острову. Китай, виходячи з економічних міркувань, не був готовий до військового вирішення тайванської проблеми.
Відносини Угорщини і США.
2-4 серпня 2022 р. відбувся візит прем’єр-міністра Угорщини В. Орбана в США. Він взяв участь у конгресі американських консервативних сил, зустрівся з Д. Трампом. Угорщина продовжила демонстративно віддалятись від ліберально-демократичного політичного дискурсу Євросоюзу.
Турецько-російські торги щодо поділу сфер впливу.
5 серпня 2022 р. у Сочі відбулися переговори Ердогана і Путіна. Сторони погодились перевести взаємну торгівлю у рублі. Туреччина намагалась отримати максимальну вигоду від обходу західних санкцій проти рф. Водночас сторони складно ділили сфери впливу у Нагірному Карабаху, Сирії, Курдистані.
Ізраїльсько-російські відносини
На фоні ізраїльської антитерористичної операції «Світанок» (6-7 серпня 2022 р. у секторі Газа) відбулась телефонна розмова президента Ізраїлю І. Герцога і путіна. Умовою видачі ізраїльських ліків від онкології путіну називали відновлення діяльності еміграційного агентства «Сохнут» в рф. Тим часом за два дні задачі операції були виконані і 8 серпня сторони повернулись до тимчасового миру. «Хамас» не підтримав «Ісламський джихад», з яким запекло конкурую за владу.
Загострення виборчої проміжної кампанії до конгресу США
10 серпня 2022 р. спецслужби США провели обшук у будинку Д.Трампа у Флориді у пошуках документів щодо його економічних злочинів та ролі у спробі державного заколоту 2021 року. Демократи намагались примусити Трампа відмовитись від балотування на президентських виборах 2024 р. та послабити позиції республіканців на проміжних виборах до обох палат конгресу у листопаді 2022 року.
Відносини Євросоюзу і рф.
11 серпня 2022 р. Сейм Латвії визнав рф державою спонсором тероризму. Естонія запровадила обмеження на видачу шенгенських віз громадянам рф. Ці заходи вважаються складовими гіпотетичного восьмого пакету санкцій проти рф, який готувався у відповідь на намір путіна анексувати 22% окупованої території України. Рф вичікувала на поглиблення соціально-економічних проблем в ЄС, викликаних стрімкою інфляцією, нульовим економічним зростанням. До того ж, цьогорічна потужна посуха вдарила по багатьом фермерським господарствам країн Європейського Союзу.
Андрій МАРТИНОВ, для «Української лінії»