Дайджест 1/1.06.2022

Відносини України з країнами Євросоюзу

23-24 червня 2022 р. саміт Євросоюзу прийняв рішення про визнання України і Молдови країнами кандидатами на вступ. Це історичне рішення, яке означає радикальний перегляд східноєвропейської політики ЄС. Грузії рекомендовано провести додаткові реформи.

Наприкінці червня 2022 р. Німеччина, зважаючи на скорочення обсягів постачання російського газу, перейшла до нормування споживання газу.

«Газпром» зменшив обсяги транзиту газу газопроводом «Північний потік-1» у відповідь на націоналізацію частини інфраструктури газопроводу «Північний потік-2» з метою прийняття скрапленого газу.

Відносини України зі США

Триває розслідування ролі Трампа під час подій штурму Капітолійського пагорбу 6 січня 2021 року. Іванка Трамп заявила, що визнає заяву генерального прокурора Уїльяма Барра про відсутність фальсифікацій результату голосування на виборах президента 2020 року.

«Нафтогаз України» звернувся до США з проханням за ленд-лізом надати 8 млрд. доларів для купівлі на зимовий період 2022-2023 років 6 млрд. кубометрів американського скрапленого газу.

Консолідація країн «великої сімки»

26-27 червня 2022 р. поблизу Мюнхена у палаці Ельмау відбувся саміт країн «великої сімки». Оголошено про виділення Україні 27 млрд. доларів допомоги. Введено ембарго на купівлю російського золота. Оголошено про створення картелю споживачів нафти. США домоглися консолідації заради стримування Китаю.

Прийнята нова оборонна стратегія НАТО

29-30 червня 2022 р. відбувся мадридський саміт НАТО. Затверджено нову стратегію Північноатлантичного альянсу, яка офіційно визнала рф загрозою євроатлантичній і європейській безпеці. Туреччина де-факто зняла заперечення щодо вступу Фінляндії і Швеції в НАТО в обмін на скасування обмежень на продаж зброї.

15 червня 2022 р. міністри оборони країн НАТО обговорили питання військово-технічного ленд-лізу Україні. Досі Україна отримала тільки близько десяти відсотків обіцяної зброї. Розглядаються плани збільшення цих обсягів.

Данія і Канада поділили морський кордон, який є найдовшим у світі. Сторони домовились про датську належність острова Ганса в протоці Нерса поблизу Гренландії. З 1984 року це був приклад неврегульованого територіального конфлікту між двома країнами-членами НАТО. Це важливий крок у консолідації Заходу у конфлікті з РФ за поділ шельфу Арктики.

Агресивні дії рф проти євроатлантичного простору

15-17 червня 2022 р. на «петербурзькому міжнародному економічному форумі» Афганістан був представлений рухом талібан, який формально «заборонений на території рф». Путін у своїй промові на форумі вкотре ностальгував за срср та анонсував переведення російської економіки на воєнні рейки.

18 червня 2022 р. Литва оголосила, що дотримуватиметься санкцій проти рф, блокувавши транзит до Калінінградської області. 25 червня 2022 путін у Мінську провів переговори з лукашенко. РФ анонсувала розміщення на території Білорусі ядерної зброї.

Відносини Великої Британії та Євросоюзу

15 червня 2022 р. Велика Британія офіційно вийшла з протоколу із ЄС щодо статусу кордону між Ірландською Республікою та Ольстером. ЄС закликав уряд Б. Джонсона повернутись до конструктивного порядку денного.

28 червня 2022 р. перший міністр Шотландії Нікола Серджен призначила на 19 жовтня 2023 р. повторний референдум щодо незалежності Шотландії. Шотландські націоналісти сподіваються, що негаразди після виходу Британії з ЄС спонукатимуть шотландців голосувати за незалежність та самостійне входження до ЄС.

Франція після парламентських виборів: повернення коаліційності

19 червня 2022 р. відбувся другий тур парламентських виборів у Франції. Макрон втратив абсолютну більшість у парламенті. Президентська коаліція «Разом» загалом отримала 38,6%, ліва опозиція «Новий народний екологічний і соціальний союз» Ж.-Л. Меланшона здобула 31,6%, «Національне об’єднання» Марін Ле Пен отримала 17,3% голосів (вона анонсувала відставку). Виборці були невдоволені енергетичними та пенсійними проблемами. Але Макрон зберіг можливість проведення законів за допомоги коаліції з правоцентристською «Республіканською партією».

Близький Схід

20 червня 2022 р. оголошено про розпуск парламенту Ізраїлю. У жовтні мають відбутись позачергові вибори. Доти виконувати обов’язки прем’єр-міністра буде Яїр Лапід. Внутрішньополітична нестабільність в Ізраїлі відвертала увагу від подій російсько-української війни.

22 червня 2022 р. у Анкарі президент Туреччини Реджеп Ердоган провів переговори з крон-принцем Саудівської Аравії Мухаммедом ібн Салманом Аль Саудом. Це відбулося вперше після страти та розчленування трупа опозиційного журналіста Хашоггі 2020 року у саудівському консульстві в Стамбулі.

Латинська Америка

19 червня 2022 року у другому турі президентських виборів вперше в історії Колумбії переміг колишній радикал – партизан Густаво Петро. Прогнозують поліпшення відносин Колумбії з Венесуелою, перегляд угоди про вільну торгівлю зі США. Проведення Колумбією багатовекторної зовнішньої політики.

Андрій МАРТИНОВ, для «Української лінії»