У ПЕРЕМОГИ НЕ ТІЛЬКИ БАГАТО БАТЬКІВ,

АЛЕ Й БАГАТО ДАТ НАРОДЖЕННЯ!

Насправді, якщо слідувати букві закону, то День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні варто було б відзначати 7 травня. Адже саме цього Дня, а точніше вночі 1945 року у французькому містечку Реймс було підписано Акт про беззастережну капітуляцію нацистської Німеччини. Однак на вимогу радянської сторони США та Велика Британія мали б перенести публічне оголошення про капітуляцію Німеччини рівно на добу, тобто в ніч на 8 травня 1945 року. Однак німці, не пов’язані ніякими зобов’язаннями, і, діючи згідно з протоколом, оголосили про капітуляцію вже 7 травня о 14 годині 41 хвилині. Союзники СРСР по Антигітлерівській коаліції факт підписання Акту оприлюднили вдень 8 травня.

Звісно, в Радянському Союзі факт підписання в Реймсі Акту про беззастережну капітуляцію нацистської Німеччини автоматично потрапив під заборону, адже згідно із задумом Йосипа Сталіна цей історичний документ мав бути підписаний в Берліні. Диктатор навіть вимагав у західних лідерів, як вже наголошувалося, не оприлюднювати оголошення про капітуляцію Німеччини до вступу в силу другого Акту, який мав бути підписаний саме 9 травня 1945 року.

Однак ані Черчилль, ані Трумен не дослухалися порад Сталіна. Вінстон Черчилль цілком ґрунтовно послався на реакцію британського парламенту, якому він підзвітний, а Гаррі Трумен, просто сказав радянському вождю, що скасувати оголошення про Перемогу неможливо. Тоді Сталін зажадав проведення повторного підписання Акту про капітуляцію, але вже в Берліні. Союзники на це погодилися і 8 травня о 22 годині 43 хвилини за центральноєвропейським часом – або 9 травня о 00 годині 43 хвилини за московським – у передмісті Берліну Карлсхорсті було підписано другий Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини. А о 2 годині 10 хвилин ночі, знову таки, за московським часом Юрій Левітан зачитав цей Акт по радіо.

Таким чином, підписуючи Акт і, оприлюднюючи його вночі 9 травня 1945 року Сталін намагався привласнити собі перемогу над нацизмом. Щоб у цьому переконатися, варто лише переглянути текст наказу Верховного Головнокомандувача по військам Червоної Армії і Військово-Морському Флоту від 9 травня 1945 року за № 369. Зокрема, в ньому йдеться: «8 травня 1945 року в Берліні представниками німецького верховного командування підписано акт про беззастережну капітуляцію німецьких збройних сил. Велика Вітчизняна війна, яку вів радянський народ проти німецько-фашистських загарбників, переможно завершена, Німеччина повністю розгромлена. Товариші червоноармійці, червонофлотці, сержанти, старшини, офіцери армії і флоту, генерали, адмірали і маршали, вітаю вас з переможним завершенням Великої Вітчизняної війни…». В тексті наказу Сталіна жодної тобі згадки про Антигітлерівську коаліцію та спільні зусилля союзників у розгромі нацистської Німеччини.

Як підсумок, 77 років тому, так звана «Велика Вітчизняна війна» була покладена в основу радянської ідеології. Суть цієї маніпуляції полягала в тому, щоб перенести акцент з поняття «Друга світова» на поняття «Велика Вітчизняна війна». У такий спосіб, Сталін намагався відкараскатися від беззаперечних фактів захоплення та окупації під час Другої світової війни, як цілих держав, зокрема країн Балтії, а також частин території Польщі та Фінляндії. А часові межі оприлюднені в офіційні назві «Свято перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» дозволяли Радянському Союзу уникнути відповідальності за тісну співпрацю із Третім Рейхом у розпалюванні Другої світової війни.

Олександр ФИЛЬ, для «Української лінії»