ДИЯВОЛ І СЛУХНЯНІ ЯНГОЛЯТА

РОСІЙСЬКІ ДІТИ У ШКОЛІ НЕНАВИСТІ:

СПЕЦКУРС ДЕГУМАНІЗАЦІЇ.

Відштовхуючись від епіграфа, варто згадати сентенцію Д.Файфа: «Небезпечно плутати дітей з янголами». Фатальною помилкою є ігнорування того, що в маленьких людських істотах янголи та біси до певного часу ділять територію навпіл. І від того, кого ми будемо заохочувати, залежить, хто відвоює і, зрештою, посяде у просторі свідомості і душі дитини панівне місце.

Війна вбиває найчастіше дорослих, а травмує найбільше дітей. Коли дитина зростає в мілітаризованому «до зубів» суспільстві, вона, згідно з теорією «засоленого огірка» відомого педагога Шаталіна, набуває усіх якостей, яким володіє «розсол», – поживне середовище її існування.

Російську ментальність з часів революції 1917 р. формувала ідеологема «обложеної фортеці». Спочатку комуністична влада, а потім керівництво РФ постійно підтримували високу напругу масової свідомості завдяки експлуатації образу ворога/ворогів. Світоглядна парадигма багатьох поколінь росіян базувалася на несприйнятті Заходу, хоча його матеріальними і культурними здобутками вони охоче користуються. Отже, світоглядний антагонізм фактично охоплює лише ідеологічний рівень. І ось тут російські майстри політтехнологій демонструють справжні дива. Дарма, що практично єдиним та універсальним інструментом у них є брехня. Безмежна, як простори Росії, безсоромна, як зізнання серійного вбивці, і щира, як сльоза куртизанки.

Путінський режим, що не має жодного майбутнього, намагається затягнути з собою у зливний патрубок історії і російську молодь. Часто можна почути, що виховання юних росіян нагадує коричневі часи нацизму та його молодий пагін – «Гітлерюгенд». Ці аналогії небезпідставні. На російському сайті за адресою http://zemlyanka-v.ru пропонується для продажу комплект копії форми члена «Гітлерюгенду» за 26,5 тис. руб. з кольоровими зображеннями. Погоджуючись з майже однаковим згубним впливом на молодь гітлеризму й путінізму, слід все ж зробити одне уточнення: рашистська пропагандистська машина не потребує спеціальної організації молоді, вона використовує сучасніші засоби. До головного каналу навіювання, під дією якого сформувалися середнє і старше покоління, – телебачення, нині додалися потужні можливості соціальних мереж. Формуючи замовлений Кремлем інформаційний контент, потужна й розгалужена машина зомбування продукує такі форми ідеологічного продукту, які забезпечують відтворення homo russia у мільйонах юних росіян. Все, що вони чують і бачать вдома, отримують у вигляді батьківських настанов, накладається на зовнішні масові атрактивні церемонії і політичні перформанси, як це було 18 березня на стадіоні «Лужники».

Однак існує чинник, призначений дисциплінувати ці несистемні знання і виструнчити їх у системні переконання та поведінкові практики, – школа. Сучасна російська середня школа цілковито підпорядкована формуванню рашистів-путіністів. За прикладом і прямими вказівками «вождя», який вважає себе найкращим істориком Росії, учням викладається, м’яко кажучи, специфічний історичний наратив, підігнаний під ідеологічні лекала Кремля. Як же це нагадує найгірші часи сталінізму!

А ось кілька свіжих прикладів. 28 лютого 2022 р. відбулася онлайн-лекція представниці МЗС РФ М.Захарової для учителів історії та суспільствознавства, на якій ішлося про спростування фейків, нібито, спродукованих «ворогами» Росії. 11 березня департамент освіти і науки Москви організував другу зустріч для вчителів та класних керівників, що транслювалася на всю Росію. Разом з М.Захаровою у ній взяла участь головред RT, одна з провідних пропагандисток режиму М.Сімоньян. Упродовж 3-годиного «промивання мізків» Сімоньян просторікувала про «бажання ворожих сил розхитати Росію» та повернути життєвий рівень росіян на початок 90-х років. Захарова у надзвичайно примітивній і, як завжди, брехливій формі розходилася про те, що російська армія «кладе край знущанням над росіянами в Донбасі та їхньому знищенню в нелюдський спосіб». Один з присутніх учителів запевнив організаторів шоу: «Ми бесіди зі школярами на цю тему проводимо вже півтора тижні, думаю, що всі уже все зрозуміли».

3-го березня для учнів 6-11 класів російських шкіл були проведені уроки, присвячені  «спецоперації» в Україні. Перед тим регіональна адміністрація надіслала на місця спеціальні методички з детальними вказівками та інструкціями. До методички додавалася електронна презентація «Не війна для встановлення миру на Донбасі», в якій ідеться про утиски росіян у Донбасі, підривну роль НАТО, «миротворчу місію» російських збройних сил, а також цитується звернення Путіна від 21 лютого з викладом «короткого курсу» історії України.

Втілюючи вказівки центру в життя, деякі функціонери освітянської сфери виявляють ініціативу і почини. Так, в одному з російських регіонів учителям початкових класів «спустили» вказівку про організацію написання школярами листів «російським героям-визволителям». Коли деякі батьки учнів 2-го(!!!) класу відмовилися це робити, їм наполегливо пояснили, що «так дуже треба».

Тоталітарна рашистська пропаганда формує у російської молоді тоталітарну модель свідомості. Попри те, що школа мала би виховувати підростаючі покоління на гуманістичних засадах високої російської культури, остання не стала чинником формування ментальності юних росіян. Програмуючи процес їхньої дегуманізації, російська влада інкубує в них бацили суспільного інфантилізму, зверхності, жорстокості та правового нігілізму.

Е.Діамант якось попередив: «Стережіться дітей! Колись вони заволодіють світом». Світ приречений, якщо ним колись заволодіють діти, виховані в сучасній Росії.

Олександр ЛИСЕНКО, для «Української лінії»