«Вясна» продовжується

За повідомленнями представників позбавленого державної реєстрації Республіки Білорусь правозахисного центру «Весна» ними, впродовж лише березня 2021 року на території країни було зафіксовано 1 139 затримань громадян за політичними мотивами. Учасників мирних акцій протесту активно притягують до відповідальності. За даними цієї неурядової організації, яка ще з 1996 року займається допомогою арештованим та їхнім сім’ям, за вказаний період в столичному Мінську затримано 841 людину, винесено 490 судових постанов: в 395 випадках накладено адміністративний арешт, у 82 – штраф. «День волі» 25 березня для білорусів також завершився масовими затриманнями – 175 у столиці та 75 осіб у регіонах. Не обійшлося і без затримань журналістів – впродовж місяця 36 працівників медіа потрапили до рук білоруських правоохоронців.

23 березня Рада з прав людини ООН погодила відповідну резолюцію щодо ситуації з дотриманням прав людини в Білорусі, якою, наділила Верховного комісара необхідними повноваженнями. У контексті цього згодом, окрім іншого, а саме 4 квітня з’явилася заява заступника міністра закордонних справ Республіки Польща Мартіна Пшидача, в якій він зазначив, що документи із зареєстрованими випадками порушення прав людини на території РБ, які будуть сформовані у ході роботи платформи International Accountibility Platform for Belarus, IAPB (Документація Міжнародної платформи підзвітності для Білорусі) будуть також передаватися до ООН, яка в подальшому опікуватиметься притягненням усіх винних до відповідальності.

Варто зауважити, що вищезгадана платформа почала свою роботу 24 березня. Вона представляє собою коаліцію незалежних правозахисних організацій, що об’єднали свої зусилля для збору, обробки, перевірки та збереження доказів серйозних порушень прав людини і тортур в Білорусі перед президентським виборами і після них. Дану організацію підтримали 19 західних країн. За основним задумом, зібрана на цій платформі документація буде використовуватися в майбутніх незалежних кримінальних розслідуваннях і правочинах в національних, регіональних чи міжнародних судах та трибуналах.

Іван КРІП’ЯКЕВИЧ