СТРАТЕГІЯ КОНКУРЕНЦІЇ 2023 р.

• ПОЛІТИЧНІ ЗАЯВИ (частина 1)

• ЧЕРВОНІ ЛІНІЇ БАЛАНСУ

• СПІВПРАЦЯ

• КОНКУРЕНЦІЯ

• СТРИМУВАННЯ

• ІНСТРУМЕНТИ СТРИМУВАНЯ

У період з січня по серпень 2023 року стали більш чітко вимальовуватися контури смислових складових стратегії конкуренції, яка була запропонована США для Китаю в 2022 році. Ці смислові складові можна умовно розподілити у блоки та об’єднати у схему.

Кожен блок даної схеми, його місце, наповнення подіями та смислами за період із січня по серпень 2023 року буде розглянуто далі докладніше у такій послідовності:

• ПОЛІТИЧНІ ЗАЯВИ (частина 1)

• ЧЕРВОНІ ЛІНІЇ БАЛАНСУ

• СПІВПРАЦЯ

• КОНКУРЕНЦІЯ

• СТРИМУВАННЯ

• ІНСТРУМЕНТИ СТРИМУВАНЯ

Частина 1.

ПОЛІТИЧНІ ЗАЯВИ

ЗАГАЛЬНИЙ ОГЛЯД ЗАЯВ:

• Запит на стратегію

• Сумніви Європи

• Причини та терміни

• Основні засади стратегії

• Сфери співробітництва

• Сфери конкуренції

• Сфери стримування

• Тактика

• Умови

ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ

• Відсутність нового посла КНР у США.

• Провокація (повітряна куля КНР, США – позиція сили).

• Наслідки (втрати Китаю, консолідація союзників США).

• Мюнхенська конференція з безпеки.

• Боротьба КНР за позицію Європи (упор на стратегічну автономію ЄС).

• Візит президента Франції до Китаю.

• Сумніви Європи.

• Зближення позицій Європи та США щодо КНР (консолідація союзників).

• Потепління між США та КНР.

• Візит Блінкена до Китаю.

• Провокація (репутаційні втрати Китаю, США – позиція сили).

• Новий посол КНР у США.

• Зміна глави МЗС Китаю.

• Зближення позицій США та КНР.

• Провокація (репутаційні втрати Китаю, США – позиція сили).

Посилання на першоджерела

Цей період спостереження (січень-серпень 2023 р.) був присвячений конкуренції між США та КНР за посилення свого впливу на Європу. В результаті намітився перехід позиції Європи щодо Китаю з регіонального рівня на глобальний – посилення консолідації з позицією США на глобальному рівні у реалізації стратегії конкуренції як загального глобального проекту союзників.

Тому узагальнюючи смислові складові глобальної стратегії конкуренції у певні категорії можна описати політичні події цього періоду. Позначимо, що ці події мають тенденцію розвитку і не є закінченими, тож у майбутньому вони можуть зазнати змін аж до значних.


Отже, виділимо категорії, що розглядаються:

Запит на стратегію: пояснення сторонами – США та Європи – необхідності побудови взаємин нового типу на глобальному рівні з КНР та опір цьому процесу безпосередньо самого Китаю.

Сумніви Європи: Європа, будучи з одного боку глобальним гравцем, все ж таки з іншого боку позиціонує себе поки що більшою мірою регіональним лідером, чим і намагається скористатися Китай для ослаблення консолідації ЄС та США, щоб уникнути розвитку стратегії конкуренції на глобальному рівні.

Причини та терміни: демократії США та Європа формулюють основні причини та претензії до автократії КНР, через які виникла потреба вибудувати відносини нового типу з Китаєм у рамках глобальної стратегії конкуренції.

Основні принципи стратегії: Кожна сторона сформулювала бачення основних прийнятних принципів, на яких має будуватися стратегія та яких вони будуть дотримуватимутися.

Сфери співробітництва: позначені прийнятні сфери співпраці між представниками демократичного табору та Китаєм.

Сфери конкуренції: позначені основні прийнятні сфери конкуренції/змагання між представниками демократичного табору та Китаєм.

Сфери стримування: позначені сфери стримування стосовно Китаю, які забезпечують безпеку як безпосередньо самим учасникам процесу та їх союзникам (Захід), так і в розумінні забезпечення глобальної безпеки в цілому.

Тактика: відображена основна тактика кожного учасника процесу (США, Європа, Китай), яка використовувалася ним протягом цього періоду спостереження, та результати, яких вдалося досягти.

Умови: кожна сторона окреслила низку умов для подальшого продовження реалізації глобальної стратегії конкуренції. Яких же реальних результатів досягнуть сторони – ми спостерігатимемо в наступні періоди.

Зазначимо, що протягом усього періоду можна було спостерігати, як американська сторона наполегливо домагалася розвитку своєї стратегії щодо кожного наміченого пункту, а китайська сторона намагалася уникнути цього, вибудовуючи контрзаходи або ігноруючи пропозиції США. У результаті консолідації позиції США зі своїми союзниками та інших вжитих заходів, зокрема. і через значний тиск, позиції США та Китаю щодо умов побудови взаємин нового типу до кінця аналізованого періоду почали зближуватися.

Тепер розглянемо конкретніше кожну категорію з виділенням основних смислових аргументів і тез сторін за цей період спостереження.

ЗАПИТ НА СТРАТЕГІЮ.

У своїй аргументації запиту на побудову відносини нового типу з Китаєм – стратегії конкуренції – американська сторона оголосила, що існує запит на взаємодію США та Китаю з боку інших країн. Китайська ж сторона акцентувала увагу на тому, що китайсько-американські відносини є найважливішими двосторонніми відносинами у світі, але відносини Пекіна та Вашингтона досягли найнижчого рівня в історії. Наприкінці періоду в Китаї було підкреслено, що світ, що розвивається, потребує стабільних китайсько-американських відносин.

У Європі спочатку оцінювали ситуацію в дещо драматичному світлі попереднього досвіду «холодної війни», маючи на увазі, що стратегія конкуренції – це повторення минулого досвіду, а не новий проект.

Так, європейськими політиками було зазначено, що світова система перебуває під загрозою фрагментації, поділу на великі блоки: один – навколо США, інший – навколо Китаю, що обернеться створенням двох різних технологічних екосистем з потенційною небезпекою переростання цієї ситуації у конфлікт. Було наголошено, що Європа має відіграти роль у запобіганні конфронтації США та Китаю, яка може перерости у конфлікт.

Також було заявлено, що Євросоюз має переглянути свою політику щодо КНР з трьох причин: зміни всередині Китаю, посилення стратегічної конкуренції між США та Китаєм та піднесення Китаю як ключового гравця у регіональних та глобальних проблемах. Тому країнами – членами ЄС необхідно виробити узгоджену стратегію щодо Китаю у зв’язку зі зростанням впливу КНР та посиленням конкуренції зі США. Китайська ж сторона неодноразово намагалася підкреслити, що Китай і Європейський союз не суперничають у будь-якій сфері через інтереси, що сильно перетинаються.

СУМНІВ ЄВРОПИ

У контексті цього питання слід акцентувати увагу на відмінностях у розумінні терміна «стратегічна автономія» у Китаю та Європи.

КНР вкладає основний зміст (намір) у поняття стратегічної автономії Європи в те, що інтереси повинні бути вищими за цінності (економіка змінює політику). Це для Китаю означає відмову Європи від політичної консолідації із союзниками (насамперед із США) на користь власних економічних інтересів, у т.ч. з Китаєм. Тобто. говорячи про стратегічну автономію Європи Китай домагається послаблення політичного, економічного та військового впливу США в Європі і відповідно хоче посилити власний вплив на користь своїх інтересів (і частково інтересів РФ).

Так, у КНР заявляли, що китайська влада виступає на підтримку стратегічної автономії Євросоюзу і сподівається на співпрацю з європейськими країнами для вирішення питань регіонального та глобального значення. Було наголошено, що для здорового розвитку відносин між Китаєм та ЄС необхідно, щоб Євросоюз твердо відстоював свою стратегічну незалежність. Також було зазначено, що Пекін сподівається, що Європа після завершення кризи в Україні набуде стратегічної самостійності. Очевидно, Пекін розраховує, що український конфлікт буде закінчений після підписання деяких гарантій безпеки Європи на російських або китайських умовах, які мають на увазі значне ослаблення НАТО – зниження військового впливу США та союзників на ЄС та в Європі.

Європа ж розглядає свою стратегічну автономію швидше з погляду власної економічної незалежності та самодостатності від будь-кого, але при цьому повністю розділяючи і підтримуючи принцип захисту демократичних цінностей – тобто. з посиленням політичної консолідації зі США та союзниками. Додатково до свого залучення до НАТО Європа розмірковує про посилення власного військового впливу (потенціалу) через створення об’єднаних збройних сил ЄС, не замість НАТО, а посилення ЄС (більшої самостійності в окремих питаннях) та посилення НАТО.

Так, у Європі заявили, що ЄС визнав не лише наявність розбіжностей між окремими країнами союзу у підході щодо відносин з Китаєм, але також констатував помилки, які були здійснені на цьому напрямі європейської політики. Було наголошено, що в ЄС існують різні підходи до відносин із Китаєм – це факт. Мета спільної зовнішньої політики ЄС полягає в тому, щоб мінімізувати ці відмінності та дійти спільного знаменника.

Відбулася широка дискусія після заяв президента Франції. Так, Макрон у розмові з журналістами за підсумками свого візиту до КНР заявив, що Європі варто скоротити залежність від США та уникнути втягування в конфлікт між Вашингтоном та Пекіном щодо Тайваню («бути союзником США не означає бути васалом… і не означає, що ми більше не маємо права думати самостійно»). На що були аргументи про те, без стратегічної автономії, на думку деяких європейців, ЄС залишиться залежною. Європейські політики наголосили, що не зрозуміло, як вона (автономія) може зашкодити трансатлантичним відносинам. Сильніша Європа – сильніший союзник для американського партнера. Без рівноваги Європа повернеться до терміну, який використовується президентом Франції – васал. Тому було висловлено думку про те, що Європі слід зміцнити свою стратегічну автономію у відповідь на зближення Росії та Китаю. Обороноспроможність ЄС зараз перебуває на низькому рівні. Тому ЄС має збільшити свої військові бюджети та розширити свої можливості, а також краще координувати зусилля, отримуючи користь з того факту, що країн ЄС – 27.

ПРИЧИНИ І ТЕРМІНИ

Аргументація основних причин чому необхідно вибудовування нової моделі відносин із Китаєм (стратегії конкуренції) американською стороною полягає в наступному. Так у США заявляють, що Китай – найсерйозніший виклик у сфері геополітики у найближчі десятиліття. У Вашингтоні наполягають, що Китай зараз є серйознішим викликом для США, ніж свого часу був Радянський Союз.

Сполучені Штати на поточному етапі вважають Китай єдиним конкурентом, здатним змінити нинішній світоустрій. Росія є безпосередньою загрозою  регіональному порядку в сфері безпеки в Європі та Євразії, є джерелом перебоїв і нестабільності в загальносвітовому масштабі – однак у неї немає потенціалу, що охоплює весь спектр наявного у КНР.

Також американська сторона стверджує, що Китай намагається розділити США з партнерами та союзниками і представляє дії США як провокації, що дають підставу китайській агресії, яка, згідно з їхніми заявами, є просто реакцією у відповідь.

Було зазначено, що відносини Вашингтона та Пекіна загострюються через прагнення КНР зміцнити свої позиції на світовій арені за рахунок США. У США наголосили, що голова КНР Сі Цзіньпін прагне витіснити США з п’єдесталу провідної світової військової та економічної держави. Він хоче отримати найбільшу у світі економіку та найбільші можливості у військовій сфері. Водночас Вашингтон не бачить з боку Китаю прагнення війни чи конфлікту зі США чи амбіцій щодо розширення своєї території.

А Китай значно дратує така позиція сили США. Так, у Китаї заявили, що у політиці Сполучених Штатів щодо Китаю є серйозний перекіс – Вашингтон завжди керується презумпцією винності Пекіна. Китай також намагається мінімізувати/виключити тезу про захист демократичних цінностей як консолідуючий чинник Заходу. Було заявлено, що Китай закликає США припинити втручатися у внутрішні справи інших країн на підставі так званої демократії. Пекін також вимагає мінімізувати і репутаційні втрати Китаю. Було озвучено, що Пекін не несе відповідальності за погіршення двосторонніх китайсько-американських відносин – Китай вимагає усунути збитки, завдані відносинам двох країн інцидентом з аеростатом.

І вже наприкінці періоду в Пекіні заявили, що стабілізація двосторонніх відносин є першочерговим завданням. Звідси випливає, що Китай лише під тиском згоден стабілізувати відносини із США.

У Європі ж заявили, що економічне процвітання та національна безпека Євросоюзу залежатимуть від характеру відносин із Китаєм. Так, у Європі також визнають, що відносини з Китаєм є складнішим політичним запитанням для Євросоюзу, ніж взаємодія спільноти з Росією. Також було заявлено, що недосвідченість КНР у дипломатії та військовій справі викликає побоювання. У Європі побоюються, що Китай під тиском може зірватися в агресію, як це сталося із Росією в Україні. Хоча РФ мала більший досвід у дипломатії та проведенні військових компаній, ніж Китай, але не змогла досягти значних результатів та поставлених цілей, і опинилася в режимі часткової ізоляції, яка поступово посилюється.

Також ЄС вважає, що Китай має намір просувати свій новий світовий порядок – Пекін прагне побудувати новий світовий порядок із КНР у центрі, ставши до середини століття першою світовою державою. Було наголошено, що ЄС має усвідомлювати, що багато країн розглядають геополітичний вплив Китаю як противагу Заходу і, отже, Європі. Це означає загрозу для Європи втрати своїх зон (територій) та сфер (політичної, економічної, військової) впливу в міжнародному просторі через дії Китаю.

Як було наголошено, з Китаєм у ЄС є проблема цінностей, у Європи та Китаю різні системи, ЄС – багатопартійна демократія, КНР – однопартійна держава. Існують і економічні проблеми: ЄС є вільним ринком, а китайська економіка дедалі активніше керується державою. Щодо проблем стратегічної безпеки, то їх дві – це Тайвань та конфлікт в Україні. Було наголошено на тому, що Китай становить найбільшу загрозу для глобальної безпеки.

Окремо були виділені тези про те, що Китай не просто рухається до паритету із західними країнами, його мета – технічна перевага. Китай прагне випередити західні країни в технологічному розвитку, щоб досягти домінуючої позиції в системі міжнародних відносин. Також було виділено і те, що Китай прагне стати світовим лідером у затвердженні технологічних стандартів.

Також європейські політики означили, що торговельний дефіцит Європи у €400 млрд на рік викликаний не недостатньою конкурентоспроможністю ЄС, а навмисно обраною Китаєм політикою. Європейські компанії стикаються з постійними перешкодами та дискримінаційними практиками. Більше того, ЄС ризикує потрапити у надмірну залежність від Китаю щодо деяких продуктів та окремих видів сировини.

Китайська сторона ж стверджувала, що розвиток відносин з ЄС є пріоритетом китайської дипломатії. Китай у ЄС просуває свою тезу – інтереси вищі за цінності та відмову Європи від політичної консолідації (захист демократичних цінностей) з союзниками на користь своїх економічних інтересів на тлі стрімкого нарощування Китаєм своєї військової могутності.

ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ СТРАТЕГІЇ

Американська сторона заявила про низку зобов’язань та принципів, яких вона має намір дотримуватись при реалізації стратегії конкуренції. Так було заявлено, що США налаштовані на відповідальне управління відносинами з Китаєм. Було наголошено, що США прагнуть вибудувати відносини з Китаєм таким чином, щоб не допустити прямого конфлікту чи холодної війни. Було зазначено, що США не намагаються стримувати Китай, але мають намір натомість змагатися з ним і, що США не підтримують незалежність Тайваню, США не прагнуть нової холодної війни і не хочуть змінювати систему Китаю.

Китайська ж сторона аргументувала, що Пекін не прагне технічної чи торгової війни зі США під приводом конкуренції – Китай нібито прихильний до побудови стабільних, передбачуваних, конструктивних відносин зі США. У Китаї наголосили, що Пекін нібито враховує інтереси американської сторони і не має наміру кидати їй виклик або витісняти Сполучені Штати.

Наприкінці періоду, що спостерігається, китайська влада заявила, що зацікавлена в нормалізації відносин зі Сполученими Штатами, проте цей процес має носити взаємовигідний характер.

Європейська сторона окреслила свої принципи стосовно Китаю. Так, було зазначено, що ЄС не зацікавлений у скороченні відносин із КНР, але має намір перебалансувати їх – між ЄС та Китаєм утворився дисбаланс, який необхідно зменшити.

Китайська ж сторона у своїх зверненнях до Європи робила основний наголос на принципі руйнування/послаблення консолідації США та Європи з китайського питання. Так, у Пекіні заявили, що Китай розраховує на розвиток співпраці з Європейським союзом і виходить з того, що ці відносини не повинні залежати від будь-кого. Було підкреслено, що китайська влада не приймає втручання Вашингтона у відносини КНР з ЄС і водночас не планує посісти місце США в Європі.

Основні проблеми Китаю у впливі на Європу лежать у площині репутаційних втрат через свої провокації (спроби демонстрації з позиції сили) та консолідацію ЄС та США навколо тези: «захист демократичних цінностей». Тому в Пекіні наголосили, що Китай сподівається, що Європа позбавиться зовнішнього втручання у власну політику і перестане упереджено дивитися на Китай через кольорові окуляри ідеології. У Пекіні наполягали, що Європа має правильно оцінювати відносини між Китаєм та Росією, а також виявляти пильність, щоб не піддаватися на провокації. У Пекіні повідомили, що між Китаєм та ЄС відсутній фундаментальний конфлікт інтересів, оскільки обидві країни виступають за багатосторонність та підтримують керівну роль ООН у міжнародних відносинах.

У результаті численних консультацій і переговорів було заявлено, що країни колективного Заходу виробили найближчі за останні десятиліття позиції щодо Китаю. Так, Група семи (G7) виробила єдиний підхід до відносин з Китаєм: зробити кроки, щоб диверсифікувати свої ланцюжки постачання, щоб вони не залежали в плані постачання якогось необхідного продукту від однієї країни. Це означає опір спільно економічному примусу та протидія шкідливим практикам, що шкодять ринку праці. Це означає захист вузького спектру передових технологій, що мають критичну важливість для національної безпеки – всі ці елементи узгоджені з G7.

Також США та ЄС заявили про необхідність коригування спільних підходів до взаємодії з Китаєм з урахуванням кроків останнього на світовій арені, а також обставин ширшого геополітичного контексту. Загалом сторони висловилися за підтримку відкритих каналів комунікації з Пекіном. Також уряд Німеччини прийняв стратегію щодо Китаю: уряд Німеччини розглядає Китай одночасно партнером, конкурентом і системним суперником.

СФЕРИ СПІВПРАЦІ

Американська сторона окреслила бажані з її погляду сфери співробітництва з Китаєм. Так, у США було заявлено, що Штати налаштовані працювати з Китаєм у тих сферах, де це можливо. В інтересах США співпрацювати з Китаєм щодо проблем клімату, охорони здоров’я, макроекономіки (залученість до глобальної економіки) у тих випадках, коли це можливо. Було наголошено, що США налаштовані на роботу з вирішення глобальних питань, але очікують від Китаю позитивної поведінки, особливо щодо української кризи, Сполучені Штати заявили, що не планують обмежувати зростання КНР і мають намір зберігати різні канали зв’язку з Китаєм відкритими. Також у США готові співпрацювати з КНР у галузі транснаціональних викликів, включаючи боротьбу з наркотиками.

У Китаї закликали зробити список областей співробітництва між країнами довшим.

Європейська сторона заявила, що без Китаю не можна уникнути таких глобальних питань, як клімат чи заборгованість бідних країн. Було зазначено, що Європейський Союз не бажає повного розриву економічних зв’язків з Китаєм, проте при цьому необхідно мінімізувати ризики, які існують нині через залежність від КНР щодо постачання критично важливої сировини.

Китайська ж сторона намагалася переконати європейців, що Китай та ЄС – партнери, а не суперники, сторони повинні дотримуватися відкритої співпраці, поважати корінні інтереси один одного та разом захищати стабільність глобальних ланцюжків виробництва та постачання. Тут слід розуміти, що логістичний проект ОПОШ («Один пояс один шлях») розрахований на Європу. У зв’язку з цим у Китаї закликали владу розглядати Китай як економічну альтернативу США (просування тези інтереси вищі за цінності – відмова від політичної консолідації з союзниками на користь економічних інтересів). Вкотре було наголошено, що КНР та ЄС дотримуються стратегічної автономії та принципів багатосторонності у міжнародних відносинах. Також у Пекіні заявили, що Китай та Євросоюз мають широкий консенсус щодо глобальних питань, таких як, наприклад, вирішення проблеми зміни клімату.

Надалі було погоджено, що країни G7 не розглядають повного розриву економічних відносин із Китаєм, проте попередили, що необхідно знизити ризики залежно від однієї чи кількох країн. У результаті – США та Євросоюз підтвердили намір співпрацювати з Китаєм у тих сферах, де це відповідає спільним інтересам, а також спільно працювати над вирішенням глобальних проблем.

СФЕРИ КОНКУРЕНЦІЇ

Американська сторона зазначила, що США працюватимуть над позбавленням КНР статусу країни, що розвивається, в рамках міжнародних організацій – у США розглядається конкуренція з КНР на рівних умовах. Водночас було заявлено, що головна арена суперництва – сфера нових технологій.

Китайська сторона заявила, що Китай не хоче, щоб відносини двох країн визначалися виключно конкуренцією. Пекін вимагає припинити придушення Китаю у науково-технічній сфері. Також було заявлено, що Вашингтону слід припинити придушувати китайські компанії, примушувати союзників до обмеження експорту чіпів до Китаю та поширювати нібито неправдиву інформацію про так звану китайську боргову пастку для найменш розвинених країн. Також було висловлено побажання, що Китай сподівається, що американські дипломатичні структури не вимагатимуть від інших країн вибирати між США та КНР.

Європейська сторона також окреслила своїм пріоритетом важливе питання технологічного суперництва з КНР. Також було наголошено, що ЄС повинен покінчити із залежністю від постачання рідкісноземельних металів з Китаю – Євросоюз надмірно залежить від Китаю щодо деяких видів сировини, таких як кобальт, марганець і магній. Було наголошено, що ЄС може швидко позбутися залежності, коли життєво важливі інтереси знаходяться під загрозою. Китайська сторона ж підкреслила, що Китай і Європейський союз не змагаються в будь-якій сфері через інтереси, що сильно перетинаються.

СФЕРИ СТРИМУВАННЯ

В Америці заявили, що США керуватимуться принципами національної безпеки, навіть якщо це перешкоджає потенційному економічному зростанню. Також американська сторона дала пояснення про те, що Захід вживає різних обмежувальних заходів проти Пекіна не для того, щоб зупинити китайські інвестиції або розірвати зв’язки. Такі рестрикції покликані забезпечити безпеку Заходу, покласти край неринковій економічній практиці КНР. Було чітко вказано, що Сполучені Штати мають намір відповідати на провокаційні кроки Китаю на просторі від Тайванської протоки до Куби. Європейська сторона зауважила, що Пекін намагається змінити чинні правила в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні (АТР), тому Заходу необхідно допомагати партнерам у цьому регіоні.

Китай же окреслив свої претензії до консолідації Заходу – у КНР заявили, що стурбовані створенням різних міжнародних угруповань, які нібито спрямовані проти Китаю. Також Китай має побоювання та претензії до застосування різних заходів стримування на кшталт тих, що застосовувалися щодо колишнього Радянського союзу. Китай звинуватив США у політичних маніпуляціях і висловив претензії до Штатів через їхню надмірну реакцію. Це можна розглядати як претензії Китаю до Америки щодо публічній демонстрації позиції сили зі сторони США. Китай закликає до стриманого підходу у врегулюванні ситуацій.

У Пекіні заявили, що зовнішній тиск та стримування Китаю постійно посилюються, що створює серйозну загрозу суверенітету та безпеці КНР. Також Пекін зажадав, щоб США припинили втручатися у внутрішні справи Китаю та перестали завдавати шкоди його інтересам розвитку. Китайська сторона зажадала, щоб Захід суворо дотримувався принципу одного Китаю.

ТАКТИКА

Американська сторона в поточному періоді продемонструвала комбінацію своїх можливостей щодо схилення Китаю до участі у стратегії конкуренції. Так було посилення військового впливу. У США заявили, що в Китаї вбачають деякі ризики, пов’язані з випадковостями та ненавмисними діями. Штати домоглися посилення політичного впливу, консолідації союзників. Так, було заявлено, що в Китаї бачать ефективність взаємодії США з союзниками та партнерами і не хочуть опинитися у ще більшій ізоляції. А також посилено економічний вплив. Так було зазначено, що в Китаї стурбовані з приводу кроків США щодо технологій. У Європі заявили, що Євросоюз має намір зберігати стабільні дипломатичні відносини та відкриті канали зв’язку з Китаєм, знизивши при цьому ризики у відносинах із цією країною, тим самим підтвердивши своє включення до стратегії конкуренції та посилення консолідації з союзниками.

Китайська сторона в цей період також зробила ряд кроків. Так, Китай опублікував документ з пропозиціями китайської ініціативи глобальної безпеки – спроба посилити власний політичний вплив, нейтралізувавши претензії Заходу до бездіяльності Китаю. Було заявлено, що в Китаї вирішено вжити активних заходів щодо формування єдиної національної системи реагування на стратегічні ризики. Було наголошено, що канали по лінії оборони залишаються закритими – це можна розцінювати, як спробу КНР нейтралізувати військовий/силовий вплив США та залякати (тримати у напрузі) союзників Америки. Також як було вже зазначено вище, Китай намагався зруйнувати або послабити консолідацію союзників США, впливаючи на Європу по лінії підтримки її стратегічної автономії із закладеними інтересами Китаю.

УМОВИ

Американська сторона наприкінці періоду, що спостерігається, виставила умову/пропозицію для КНР у світлі розвитку стратегії конкуренції – Пекін повинен чітко позначити свої наміри. Відповідь очікується до середини листопада. Так американська адміністрація розраховує, що голова КНР Сі Цзіньпін і президент США Джо Байден проведуть особисту зустріч 15-17 листопада в Сан-Франциско (штат Каліфорнія) на полях саміту Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС).

Китайська сторона також окреслила низку умов/пропозицій для продовження діалогу щодо побудови відносин у рамках запропонованої стратегії конкуренції. Так, у Китаї заявили, що влада Сполучених Штатів не може просувати діалог з Китаєм і одночасно нагнітати кризову ситуацію. Це означає, що Китай складно реагує на розкриття його провокацій та зазнає значних репутаційних втрат. Також Пекін зазначив, що Сполучені Штати не можуть одночасно шукати діалогу з Пекіном і проводити політику стримування щодо Китаю. Вашингтон повинен дотримуватися принципу одного Китаю та сприяти успішному врегулюванню тайванського питання. Це означає, що одне з уразливих місць КНР у даному періоді – його силове стримування Заходом та союзниками, що перевершує можливості Китаю (звідси й постійні демонстративні навчання, які КНР проводить разом із РФ, намагаючись компенсувати свої військові можливості). Також китайська сторона заявила, що американська влада має проявити щирість щодо Китаю, вжити практичних заходів для покращення двосторонніх зв’язків і лише потім планувати прямий контакт лідерів двох держав. Це означає, що зустріч лідерів таки може відбутися у зазначені терміни.

Отже, позначено пріоритетні проміжні цілі поточного періоду для США та Європи при вибудовуванні моделі відносин нового типу з Китаєм (співпраця/стримування/конкуренція):

• США – посилення заходів у категорії конкуренція/змагання.

• Європа – подолання залежності від Китаю.

Проміжні цілі Китаю поточного періоду, що проглядаються, – послабити консолідацію Заходу (за рахунок економічного впливу на Європу), яка повинна допомогти мінімізувати умови і вимоги Заходу в рамках стратегії конкуренції, зберігши при цьому по максимуму залучення Китаю до глобальної економіки.

Далі можна розглянути у хронологічному порядку огляд поточних подій та заяв сторін із посиланнями на першоджерела.

ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ

• Відсутність нового посла КНР у США з початку 2023 року.

• Провокація (повітряна куля КНР, США – позиція сили).

• Наслідки (репутаційні втрати Китаю, консолідація союзників США).

• Мюнхенська конференція з безпеки.

• Боротьба КНР за позицію Європи (упор на стратегічну автономію ЄС).

• Візит президента Франції до Китаю.

• Сумніви Європи.

• Зближення позицій Європи та США щодо КНР (консолідація союзників).

• Потепління між США та КНР.

• Візит Блінкена до Китаю.

• Провокація (репутаційні втрати Китаю, США – позиція сили).

• Новий посол КНР у США.

• Зміна глави МЗС Китаю.

• Зближення позицій США та КНР.

• Провокація (репутаційні втрати Китаю, США – позиція сили).

Січень 2023

Відсутність нового посла КНР США

30 грудня Постійний комітет Всекитайських зборів народних представників вирішив призначити Цинь Гана на посаду глави МЗС КНР, який раніше обіймав посаду посла КНР у США з 2021 року. Колишній керівник зовнішньополітичного відомства Ван І перестав обіймати цю посаду, він був міністром закордонних справ країни з 2013 року. Нещодавно призначений міністром закордонних справ Китаю Цінь Ган, який до цього займав посаду посла у Вашингтоні, заявив, що розвиток китайсько-американських відносин залишиться для нього одним із пріоритетів на новій посаді.[1]

Ван І, який раніше вісім років обіймав посаду міністра закордонних справ КНР, за підсумками XX З’їзду КПК восени минулого року увійшов до складу Політбюро ЦК Компартії Китаю і став головою канцелярії комісії із закордонних справ ЦК КПК. У китайській ієрархії партійні посади важливіші за державні, тому нинішній пост Ван І в ЦК КПК у порівнянні з посадою глави МЗС вважається підвищенням, на сьогоднішній день він є найвищим дипломатом країни.

06.01 Голова КНР Сі Цзіньпін не призначив нового посла у Вашингтоні після звільнення з цієї посади Цінь Гана, який з 30 грудня обіймає посаду міністра закордонних справ країни.[2]

04.01 США очікують, що держсекретар Ентоні Блінкен найближчими тижнями відвідає Китай з візитом і зустрінеться з новим главою МЗС КНР Цінь Ганом. Про це заявив у вівторок на брифінгу голова прес-служби Держдепартаменту Нед Прайс.[3]

11.01 Палата представників Конгресу США затвердила пропозицію щодо формування свого спеціального комітету з Китаю. Резолюція, яка передбачає створення цього спецкомітету зі стратегічної конкуренції між Сполученими Штатами та Комуністичною партією Китаю, як він офіційно називається, була ухвалена на засіданні нижньої палати Конгресу у вівторок (365 голосами проти 65).[4]

12.01 США та Японія розглядають Китай як найбільшу стратегічну загрозу, заявив американський держсекретар Ентоні Блінкен на прес-конференції з головою Пентагону Ллойдом Остіним, міністром закордонних справ Японії Йосімасом Хаясі та японським міністром оборони Ясукадзу Хамадою.[5]

16.01 У спільній американо-японській заяві стверджується, що регіони Індійського і Тихого океанів зараз стикаються з викликами, що зростають – від несумісних з принципами заснованого на правилах міжнародного порядку дій КНР до провокацій з боку КНДР.[6]

16.01 Китай і США повинні знайти правильний шлях ладнати один з одним, будь-яка форма конфронтації між Пекіном і Вашингтоном зрештою шкодить інтересам двох країн і всього світу, заявив у понеділок заступник глави МЗС КНР Се Фен. За його словами, визначення Китаю як найбільшої геополітичної загрози, створення різних міжнародних угруповань, спрямованих проти Китаю, або застосування різних заходів стримування на кшталт тих, що застосовувалися щодо колишнього Радянського Союзу, ні до чого не призведуть. Заступник глави МЗС КНР також закликав робити список областей співробітництва між країнами довшим, замість того, щоб укорочувати його.[7]

17.01 Держсекретар США Ентоні Блінкен відвідає Китай 5-6 лютого, повідомляє видання Politico..[8]

21.01 Температура у відносинах США та Китаю дещо знизилася. Таку думку в п’ятницю висловив держсекретар Ентоні Блінкен, виступаючи в Університеті Чикаго (штат Іллінойс). За словами Блінкена, під час його поїздок світом він відчув запит на взаємодію США та Китаю з боку інших країн. Блінкен знову повторив, що між США та Китаєм йде змагання за те, що буде далі, але змагання – це одне, а конфлікт – зовсім інше.[9]

31.01 Держсекретар США Ентоні Блінкен під час майбутнього візиту до Китаю має намір обговорити з керівництвом КНР питання щодо відновлення роботи низки двосторонніх механізмів, а також ситуацію навколо України. Про це заявив у вівторок координатор зі стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки Білого дому Джон Кірбі на регулярному брифінгу для журналістів.[10]

Лютий 2023

03.02 Директор Центрального розвідувального управління (ЦРУ) США Вільям Бернс вважає, що Пекін представлятиме для Вашингтону найсерйозніший виклик у сфері геополітики у найближчі десятиліття. Про це повідомила у четвер у Twitter журналістка американського телеканалу CBS Олівія Газіс. Як уточнила журналістка, директор ЦРУ назвав сферу нових технологій головною ареною суперництва між США та Китаєм та головним фактором, що визначає майбутнє ЦРУ. Конкуренція між Вашингтоном і Пекіном може виявитися жорсткішою, ніж колись була між США та СРСР..[11]

Провокація (позиція сили)

03-04.02 Повітряна куля, яка, на думку американців, використовувалася Китаєм з розвідувальною метою, перетнула Канаду, сухопутну частину США і була збита над Атлантичним океаном біля узбережжя штату Південна Кароліна. Китайці стверджують, що аеростат мав цивільне призначення та застосовувався для метеорологічних досліджень.

03.02 Американські військові останні кілька днів відстежують розвідувальну повітряну кулю над північною частиною США, яка належить Китаю, передає телеканал NBC з посиланням на прес-секретаря Пентагону Патріка Райдера. США, як і раніше, вважають аеростат КНР, що знаходиться в американському повітряному просторі, шпигунським, заявив на брифінгу високопоставлений представник держдепу. Ми визнаємо заяву Китаю про жаль з приводу цього інциденту, і я також заявляю, що ми, як і раніше, впевнені в нашій оцінці ситуації та в іншій заяві, зробленій учора ввечері нашими колегами з Пентагону, – сказав представник держдепу. Влада США вивчає можливість перенесення або скасування візиту Блінкена до КНР після інциденту з аеростатом над Монтаною – ЗМІ.[12]

04.02 Військові США збили біля узбережжя країни аеростат, що належить КНР, що потрапив в американський повітряний простір, передає агентство AP. США змогли вивчити обладнання на збитому розвідувальному аеростаті, який вважають розвідувальним, заявив високопоставлений представник міноборони США.[13]

Наслідки (репутаційні втрати Китаю)

04.02 Ситуація з китайським аеростатом, що летить над США, підірвала можливість побудови фундаменту відносин Вашингтона і Пекіна, заявив держсекретар Ентоні Блінкен. Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що не готовий назвати нові дати свого майбутнього візиту до Пекіна, поки ситуація з виявленим у повітряному просторі країни китайським аеростатом залишається невирішеною.[14]

04.02 Держсекретар США Ентоні Блінкен обговорив у п’ятницю телефоном інцидент з китайським метеорологічним зондом з головою канцелярії комісії із закордонних справ Центрального комітету Компартії Китаю, членом Політбюро Ван І. І в ході сьогоднішньої розмови з Ван. І я ясно дав зрозуміти, що присутність цієї розвідувальної кулі у повітряному просторі США є явним порушенням суверенітету США та міжнародного права. Це безвідповідальний вчинок, і те, що КНР вирішила зробити цю дію напередодні мого запланованого візиту, завдає шкоди предметним дискусіям, які ми були готові провести, – стверджував держсекретар.[15]

05.02 Китай висловлює гостре невдоволення США через знищення цивільного аеростату, йдеться у заяві МЗС КНР, опублікованій на сайті відомства. Застосування США військової сили проти китайського цивільного безпілотного аеростата є надмірною реакцією, Китай залишає за собою право робити подальші необхідні дії, заявило в неділю міністерство оборони КНР. Китай має право відповісти США необхідними засобами у разі ситуацій, аналогічних інциденту з китайським метеорологічним аеростатом. Про це в неділю заявило Міноборони КНР.[16]

05.02 Інцидент з китайським аеростатом у повітряному просторі США знизив ймовірність перезавантаження у відносинах між Вашингтоном та Пекіном. Таку думку в неділю висловила газета Financial Times (FT) із посиланням на експертів.[17]

06.02 Знищення американськими військовими китайського аеростату негативно вплинуло на відносини двох країн, заявив заступник міністра закордонних справ КНР Се Фен.[18]

06.02 Інцидент з повітряною кулею не змінив ставлення США до Китаю, в якому Вашингтон, як і раніше, бачить стратегічного конкурента та конфлікту з яким хоче уникнути, заявив координатор стратегічних комунікацій в американській Раді національної безпеки Джон Кірбі..[19]

07.02 США підтримують зв’язок з Китаєм за безліччю ліній і не збираються їх рвати через інцидент з аеростатом, повідомила офіційний представник Білого дому Карін Жан-П’єр.[20]

08.02 Американська розвідка стверджує, що Китай нібито використовує аеростати для збору даних про цілу низку держав, зокрема Японії та Індії, пише газета Washington Post з посиланням на джерела. Як пише газета, американська розвідка пов’язала збитий минулої суботи китайський аеростат із великою програмою спостереження, яка, як стверджують у США, проводиться Китаєм. У той же час високопосадовець з адміністрації президента США Джо Байдена повідомив газеті, що в понеділок заступник держсекретаря США Венді Шерман провела брифінг про шпигунство Китаю за допомогою аеростатів для приблизно 150 осіб з близько 40 посольств.[21]

08.02 США переломили тенденцію до втрати впливу у світі і перебувають у найкращій за десятиліття формі для перемоги у конкурентній боротьбі з Китаєм чи будь-якою іншою державою, заявив президент Джо Байден у зверненні до конгресу.[22]

08.02 Сполучені Штати налаштовані працювати з Китаєм у тих сферах, де це можливо, заради просування інтересів Вашингтона та світу в цілому. Про це заявив американський президент Джо Байден, виступаючи у вівторок увечері перед Палатою представників та Сенатом Конгресу зі щорічним посланням «Про становище країни». Вашингтон діятиме для захисту США у випадках, коли кроки КНР загрожують американському суверенітету [23]

08.02 Пекін не ухиляється від конкуренції з Вашингтоном і не боїться її, але не хоче, щоб відносини двох країн визначалися виключно конкуренцією. Про це сьогодні на брифінгу заявила офіційний представник МЗС КНР Мао Нін..[24]

08.02 Керівництво Міністерства оборони США зберігає готовність до контактів із колегами в Китаї, і Вашингтон прагне мінімізувати можливі прорахунки у відносинах із Пекіном. З такими заявами виступив у середу на регулярному брифінгу для журналістів прес-секретар Пентагону Патрік Райдер..[25]

08.02 Сполучені Штати налаштовані на відповідальне управління відносинами з Китаєм, закликають Пекін до того ж. Про це заявив у середу держсекретар США Ентоні Блінкен на спільній прес-конференції з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом.[26]

09.02 Відносини між США та Китаєм не зазнали серйозних збитків на тлі інциденту зі збитим китайським аеростатом в американському повітряному просторі, заявив президент США Джо Байден.[27]

09.02 Палата представників конгресу США схвалила проект резолюції, що засуджує нещодавній проліт аеростату КНР над територією країни, а також закликаючу адміністрацію президента Джо Байдена провести для конгресменів докладний брифінг, що стосується деталей того, що сталося, свідчать результати голосування. На підтримку цієї ініціативи висловилися 419 членів палати, жоден не проголосував проти.[28]

10.02 Президент США Джо Байден заявив, що не вважає ситуацію з китайським аеростатом серйозним порушенням національної безпеки країни.[29]

10.02 Американські військові збили висотний об’єкт, що увійшов до повітряного простору США над штатом Аляска, повідомив координатор стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки Джон Кірбі.[30]

13.02 Американські аеростати понад десять разів незаконно пролітали у повітряному просторі Китаю з початку року, заявив на брифінгу офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь. Дипломат зазначив, що Штати не отримували дозволу на ці польоти у Пекіна..[31]

13.02 США є найбільшою у світі шпигунською державою із найширшою розвідувальною мережею. Про це заявив у понеділок на брифінгу офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь..[32]

13.02 КНР підтримує необхідні контакти зі США, закликає до стриманого підходу у врегулюванні ситуації, пов’язаної зі збитим над американською територією китайським аеростатом. Про це заявив у понеділок на брифінгу офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь. Основне завдання зараз полягає в тому, щоб належним чином, у спокійній, професійній та стриманій манері врегулювати ситуацію, що склалася, викликану форс-мажорними обставинами, – зазначив офіційний представник МЗС КНР..[33]

13.02 Невідомі кулі над США є ознакою активізації розвідки Китаю та Росії проти країн НАТО. Про це заявив у понеділок на прес-конференції в Брюсселі генсек альянсу Єнс Столтенберг. Це приклад того, як Китай та Росія збільшують розвідку проти країн НАТО, – сказав він..[34]

13.02 Усі заяви про використання американською владою повітряних куль для стеження над територією Китаю є хибними, заявила представник ради національної безпеки при Білому домі Едрієн Вотсон.[35]

13.02 США провели на високому рівні консультації з Китаєм на тему інциденту зі збитою повітряною кулею, повідомив координатор стратегічних комунікацій в американській раді національної безпеки Джон Кірбі.[36]

13.02 Голова канцелярії комісії із закордонних справ Центрального комітету Компартії Китаю (ЦК КПК), член Політбюро Ван І з 14 по 22 лютого відвідає Францію, Італію, Угорщину та Росію. Про це у понеділок повідомив офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь.[37]

14.02 Пекін закликає Північноатлантичний альянс припинити очорняти Китай та створювати уявних ворогів. Про це у вівторок на брифінгу заявив офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь..[38]

14.02 Сполучені Штати не шукають конфлікту з КНР після інциденту з аеростатом. Про це заявив у вівторок координатор зі стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки Білого дому Джон Кірбі на регулярному брифінгу для журналістів.[39]

14.02 Нові терміни візиту американського держсекретаря Ентоні Блінкена до Китаю залежатимуть від подальших дій Пекіна. Про це повідомив у вівторок на брифінгу керівник прес-служби Держдепартаменту США Нед Прайс.[40]

15.02 Основний радник президента США Джо Байдена з КНР Лора Розенбергер має намір у березні залишити свою посаду старшого директора з Китаю в Раді національної безпеки (СНБ) при Білому домі на тлі напруженості у відносинах між країнами через аеростати, передає агентство Блумберг. Зазначається, що її замінить Сара Біран із держдепу США..[41]

15.02 Сполучені Штати не можуть дозволити собі розірвати прямий діалог із Китаєм. Про це заявила перший заступник держсекретаря США Уенді Шерман..[42]

16.02 Комітет із закордонних справ Всекитайських зборів народних представників (ВСНП) у четвер засудив резолюцію палати представників конгресу США з китайського аеростату, назвавши її політичною маніпуляцією.[43]

16.02 Міністерство оборони Китаю направило з 16 по 25 лютого до Європи делегацію для проведення консультацій з питань міжнародної безпеки та зміцнення взаємної довіри, повідомило у суботу оборонне відомство КНР..[44]

17.02 Голова КНР Сі Цзіньпін не хотів би розриву відносин зі Сполученими Штатами. Таку думку в інтерв’ю телеканалу NBC висловив президент США Джо Байден.[45]

17.02 Влада Сполучених Штатів не може ПРОДВИГАТИ ДІАЛОГ З КИТАЄМ І ОДНОЧАСНО НАГНІТАТИ КРИЗОВУ СИТУАЦІЮ. Про це заявив у п’ятницю офіційний представник китайського МЗС Ван Веньбінь, коментуючи намір президента США Джо Байдена провести розмову з головою КНР Сі Цзіньпіном..[46]

Мюнхенська конференція з безпеки

З 17 по 19 лютого 2023 року у баварській столиці відбулася щорічна Мюнхенська конференція з безпеки (MSC)

18.02 Держсекретар США Ентоні Блінкен та член політбюро ЦК КПК, голова канцелярії комісії із закордонних справ ЦК КПК Ван І провели зустріч у Мюнхені вперше після інциденту з китайським аеростатом, передає агентство Рейтер із посиланням на представника держдепартаменту. Як зазначив представник зовнішньополітичного відомства, держсекретар заявив під час зустрічі, що Вашингтон не прагне нової холодної війни з Пекіном. Блінкен також вкотре попередив КНР про наслідки, якщо вона надасть матеріально-технічну допомогу Росії у справі проведення спеціальної військової операції в Україні. Шеф американської дипломатії додав, що в американському принципі одного Китаю не відбулося змін.[47]

19.02 Держсекретар США Ентоні Блінкен та голова канцелярії комісії із закордонних справ Центрального комітету Компартії Китаю (ЦК КПК), член Політбюро Ван І обговорили в суботу збитий над США китайський метеорологічний зонд, конфлікт в Україні, пуск ракети КНДР, Тайвань, а також двосторонні. Про це у письмовій заяві повідомив керівник прес-служби Держдепартаменту Нед Прайс за підсумками їхніх переговорів на полях Мюнхенської безпекової конференції..[48]

19.02 Член Політбюро Центрального комітету Компартії Китаю (ЦК КПК), голова канцелярії комісії із закордонних справ ЦК КПК Ван І під час зустрічі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном у суботу в Мюнхені закликав США змінити курс у відносинах з Китаєм та усунути збитки, завдані інцидентом з аеростатом.[49]

19.02 Глава МЗС Великобританії Джеймс Клеверлі провів зустріч із головою канцелярії комісії із закордонних справ Центрального комітету Компартії Китаю, членом Політбюро Ван І на полях Мюнхенської конференції з безпеки. Ми обговорили сфери, де ми маємо розбіжності, а також ключові глобальні виклики, з якими ми разом стикаємося, – написав Клеверлі в неділю в Twitter.[50]

19.02 Великобританія має об’єктивно і справедливо ставитися до розвитку Китаю, оскільки він є благом для всього світу, заявив глава канцелярії комісії із закордонних справ Центрального комітету Компартії Китаю (ЦК КПК), член Політбюро ЦК КПК Ван І під час зустрічі з главою МЗС Великобританії Конюшини в Мюнхені.[51]

19.02 Китай та ЄС – партнери, а не суперники, сторони повинні дотримуватися відкритої співпраці, поважати корінні інтереси один одного та разом захищати стабільність глобальних ланцюжків виробництва та постачання. Про це заявив голова канцелярії комісії із закордонних справ Центрального комітету Компартії Китаю, член Політбюро Ван І під час зустрічі у Мюнхені з верховним представником Європейського союзу (ЄС) із закордонних справ та політики безпеки Жозепом Боррелем. Обидві сторони повинні підтримувати відкриту співпрацю, припиняти розрив зв’язків і ланцюжків, разом захищати стабільність глобальних ланцюжків виробництва та поставок, – зазначив він. -європейських відносин.[52]

19.02 США прагнуть розбудувати відносини з Китаєм таким чином, щоб не допустити прямого конфлікту чи холодної війни. Про це заявив держсекретар США Ентоні Блінкен в інтерв’ю телеканалу NBC. Важливо також зауважити, що є глобальні виклики, які впливають на громадян обох наших країн та весь світ. У наших інтересах було б співпрацювати з проблем клімату, охорони здоров’я, макроекономіки у випадках, коли це можливо. На нас лежить відповідальність принаймні спробувати зробити це.[53]

21.02 Зовнішній тиск та стримування Китаю постійно посилюються, що створює серйозну загрозу суверенітету та безпеці КНР, Пекін проти політики сили та втручання у його внутрішні справи, заявив у вівторок глава МЗС КНР Цінь Ган. Розвиток Китаю невіддільний від безпечної міжнародної ситуації. Так само без безпеки Китаю не буде світової безпеки, – заявив Цинь Ган, виступаючи з нагоди публікації документа з викладом китайської ініціативи глобальної безпеки..[54]

Боротьба за позицію Європи

23.02 Відносини США та КНР не повинні бути охарактеризовані як холодна війна, хоча країни й перебувають у стані фундаментального суперництва. Про це держсекретар США Ентоні Блінкен заявив у четвер на конференції, організованій журналом The Atlantic.[55]

25.02 Президент США Джо Байден заявив, що китайський лідер Сі Цзінпін міг не знати про політ аеростата-шпигуна над американською територією.[56]

26.02 Розмова президента США Джо Байдена та голови КНР Сі Цзіньпіна може відбутися в недалекому майбутньому, заявив радник голови Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван.[57]

Березень 2023

04.03 Роздування китайської загрози не є корінним інтересам Китаю та ЄС, сторони мають підтримувати конструктивний діалог, оскільки мають багато простору для співпраці, заявив на прес-конференції в суботу офіційний представник першої сесії ВЗНП 14-го скликання Ван Чао. В останні роки, зазначив Ван Чао, деякі називають Китай та Європу системними супротивниками, роздмухують концепцію китайської загрози.[58]

04.03 Китайська влада виступає на підтримку стратегічної автономії Євросоюзу і сподівається на співпрацю з європейськими країнами для вирішення питань регіонального та глобального значення. Про це заявив у суботу офіційний представник 1-ї сесії Всекитайських зборів народних представників (ВСНП) 14-го скликання Ван Чао.[59]

07.03 Пекін сподівається, що Європа після завершення кризи в Україні набуде стратегічної самостійності. Про це у вівторок на щорічній прес-конференції на полях сесії Всекитайських зборів народних представників (парламент) заявив глава МЗС КНР Цінь Ган.[60]

07.03 Китай протистоятиме блоковому мисленню та будь-яким формам гегемонії. Про це у вівторок на щорічній прес-конференції на полях сесії Всекитайських зборів народних представників заявив глава МЗС КНР Цінь Ган.[61]

Цінь Ган виступив на щорічній прес-конференції на полях сесії Всекитайських зборів народних представників. Він, зокрема, наголосив, що у політиці Сполучених Штатів щодо Китаю є серйозний перекіс – Вашингтон завжди керується презумпцією винності Пекіна. Оцінка США, що Китай є для них головним стратегічним опонентом та загрозою, є докорінно помилковою, – зазначив голова зовнішньополітичного відомства. За його словами, справжня мета стратегії США у регіонах Тихого та Індійського океанів – оточити КНР, у тому числі створюючи азіатсько-тихоокеанську версію НАТО та підриваючи регіональну інтеграцію.

07.03 Білий дім не погодився з різкою критикою американської зовнішньої політики, з якою виступив раніше у вівторок міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган, який попередив Вашингтон про загрозу скочування до конфронтації та конфлікту у разі продовження руху нинішнім курсом. Я б сказав те саме, що ми говоримо вже так довго: ми прагнемо стратегічної конкуренції з Китаєм, ми не прагнемо конфлікту, – заявив на регулярному онлайн-брифінгу для журналістів координатор зі стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки (РНБ) Білого дому Джон Кірбі, коментуючи висловлювання глави МЗС КНР.[62]

07.03 США не мають наміру придушувати чи стримувати Китай, лише хочуть підтримувати ґрунтований на правилах порядок. Про це заявив у вівторок на брифінгу керівник прес-служби Держдепартаменту Нед Прайс, відповідаючи на запитання про висловлювання глави китайського МЗС Цінь Гана..[63]

08.03 Голова КНР Сі Цзіньпін під час пленарного засідання, що відбулося в середу, розпорядився вжити активних заходів щодо формування єдиної національної системи реагування на стратегічні ризики. Про це повідомило Центральне телебачення Китаю..[64]

09.03 Адміністрація президента США Джо Байдена пропонує виділити у 2024 фінансовому році $9,1 млрд на стримування Китаю в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Це передбачається документом, оприлюдненим у четвер Білим домом.[65]

14.03 Президент США Джо Байден та прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак заявили про необхідність взаємодії та підтримки діалогу з Китаєм. Про це повідомляє у вівторок агентство Reuters із посиланням на канцелярію британського прем’єра.[66]

14.03 Американська влада має виявити щирість щодо Китаю, вжити практичних заходів для покращення двосторонніх зв’язків і лише потім планувати прямий контакт лідерів двох держав. Про це у вівторок на брифінгу заявив офіційний представник зовнішньополітичного відомства КНР Ван Веньбінь..[67]

16.03 Влада США не намагається стримувати Китай, але має намір натомість змагатися з ним. Про це заявив у четвер голова Індо-Тихоокеанського командування Збройних сил США адмірал Джон Акіліно.[68]

17.03 Китай проінформував ЄС про підготовку візиту до Москви голови КНР Сі Цзіньпіна, Євросоюз сподівається, що обговорюватиметься китайський мирний план щодо України. Про це повідомило у п’ятницю журналістам джерело у зовнішньополітичній службі ЄС. Дипломат наголосив, що ЄС не поділяє повною мірою мирний план Китаю: Це 12 окремих пунктів. Наша позиція – деякі пункти задовільні, деякі – ні. Для ЄС світ за будь-яку ціну неприйнятний.[69]

20.03 США грубо порушили цілі та принципи Статуту ООН та основні норми міжнародних відносин, повсюдно розв’язуючи війни та штучно створюючи розбіжності, йдеться у доповіді Ситуація з демократією у США у 2022 році, опублікованій на сайті МЗС КНР.[70]

20.03 США зберігають намір здійснити візит держсекретаря Ентоні Блінкена до Китаю і вважають за важливе збереження каналів комунікації з Пекіном, особливо в цей час, заявив у понеділок координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки при Білому домі Джон Кірбі.[71]

20.03 Європа має виявляти більше активності у системній конкуренції з Китаєм. Про це заявила глава МЗС ФРН Анналена Бербок в інтерв’ю опублікованому в понеділок іспанській газеті El País. Завдяки своїй економічній могутності Європа є сильною дійовою особою у світі, – вважає Бербок. – Китай став однією з найсильніших індустріальних держав, яка, на жаль, в той же час все далі і далі уникає міжнародних правил. За словами міністра, КНР є конкурентом, партнером, а також системним суперником.[72]

24.03 США та Канада спільно розглядають КНР як серйозний довгостроковий виклик існуючому світовому порядку, проте мають намір співпрацювати з китайською стороною з питань, що становлять взаємний інтерес, йдеться у поширеній у п’ятницю спільній заяві двох країн..[73]

25.03 КИТАЙСЬКО-АМЕРИКАНСЬКІ ВІДНОСИНИ Є НАЙВАЖЛИВІШИМИ ДВОСТОРОННИМИ ВІДНОСЕННЯМИ У СВІТІ, заявив міністр закордонних справ КНР Цінь Ган під час зустрічі з представниками ділових кіл США в Пекіні в суботу.[74] Пекін завжди виступав за взаємну повагу, мирне співіснування та взаємовигідну співпрацю між Китаєм та США, ця позиція не змінилася, заявив міністр закордонних справ КНР Цінь Ган під час зустрічі з представниками ділових кіл США у Пекіні у суботу..[75]

28.03 Палата представників конгресу США одноголосно проголосувала за законопроект, який наказує держсекретареві працювати над позбавленням КНР статусу країни, що розвивається, в рамках міжнародних організацій, пише газета Hill. Згідно з документом, глава Держдепу також повинен стежити за тим, щоб КНР не отримувала допомоги або преференцій через статус країни, що розвивається..[76]

28.03 Китай закликає США припинити втручатися у внутрішні справи інших країн на підставі так званої демократії, заявила на брифінгу у вівторок офіційний представник МЗС КНР Мао Нін. Китай уже багато разів заявляв про свою позицію щодо так званого саміту за демократію. США ігнорують власні численні недоліки і знову проводять так званий саміт за демократію під прапором нібито демократії, відкрито проводячи ідеологічні лінії, провокуючи розкол у світі, поганюючи і зневажаючи дух демократії, – заявила Мао Нін. Перший саміт за демократію, ініціатором якого також виступили США, відбувся у грудні 2021 року. Другий саміт призначено на 28-30 березня.[77]

29.03 Помічник президента США Джо Байдена з національної безпеки Джейк Салліван минулої п’ятниці, 24 березня, провів телефонну розмову з головою канцелярії Комісії ЦК Комуністичної партії Китаю (КПК) із закордонних справ, членом Політбюро ЦК КПК Ван І. Про це повідомило у . з посиланням джерела. Агентство не уточнює, які питання обговорювали під час розмови Салліван та Ван І та з чиєї ініціативи було організовано розмову.[78]

30.03 США поки що не змогли підвести основу для відносин з Китаєм та створити робочі захисні механізми. Про це заявив у четвер координатор у справах регіонів Індійського та Тихого океанів у Раді національної безпеки (СНБ) Білого дому Курт Кемпбелл, виступаючи у вашингтонському Центрі за нову американську безпеку.[79]

30.03 Економічне процвітання та національна безпека Євросоюзу залежатимуть від характеру відносин із Китаєм. Про це заявила глава Єврокомісії (ЄК) Урсула фон дер Ляйєн, виступаючи в четвер в Інституті китаєзнавства Меркатора. ЄС не зацікавлений у скороченні відносин із КНР, але має намір перебалансувати їх, додала вона. За її словами, ЄС вважає, що Китай має намір просувати свій новий світовий порядок. Глава ЄК вважає, що ЄС повинен покінчити із залежністю від постачання рідкісноземельних металів з Китаю..[80]

30.03 Євросоюз має намір зберігати стабільні дипломатичні відносини та відкриті канали зв’язку з Китаєм, знизивши при цьому ризики у відносинах із цією країною, заявила глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн..[81]

31.03 Китай наближається до статусу стратегічного суперника для Євросоюзу, щоб не сказати ворога. Потрібно перестати бути залежними від багатьох критичних матеріалів у КНР, заявив у п’ятницю заступник голови Європейської комісії (ЄК) Маргарітіс Схінас, виступаючи на форумі Нова економіка у Мадриді.[82]

31.03 Для здорового розвитку відносин між Китаєм та ЄС необхідно, щоб Євросоюз твердо відстоював свою стратегічну незалежність, заявив у п’ятницю голова КНР Сі Цзіньпін під час зустрічі з прем’єром Іспанії Педро Санчесом у Пекіні..[83]

Квітень 2023

05.04 Китай відкидає спроби Вашингтона відновити контакти на високому рівні, повідомило Politico з посиланням на джерела..[84]

05.04 ЄС має намір продовжувати конструктивну взаємодію з Китаєм щодо вирішення глобальних питань, але очікує від Китаю позитивної поведінки, особливо щодо української кризи, заявив голова дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель. У середу та четвер у Пекіні також чекають на голову Єврокомісії Урсулу фон дер Ляйєн, яка проведе зустрічі з китайським керівництвом у відносинах між ЄС та Китаєм. Напередодні свого візиту глава ЄК заявила, що ЄС вибудовуватиме свої відносини з КНР залежно від її позиції щодо української кризи..[85]

Візит президента Франції до Китаю

06.04 Візит президента Франції Емманюеля Макрона до Китаю не суперечить підходам США до відносин з КНР. Про це заявив у середу речник Палати представників Конгресу США за підсумками зустрічі з головою адміністрації Тайваню Цай Інвень у штаті Каліфорнія.[86]

06.04 Вашингтон і Париж вбачають у Пекіні загрозу заснованому на правилах світопорядку та поділяють побоювання у зв’язку з підтримкою Китаєм операції Росії в Україні. Про це на брифінгу у четвер заявив перший заступник керівника прес-служби Держдепартаменту Ведант Пател..[87]

06.04 Розвиток відносин із ЄС є пріоритетом китайської дипломатії, заявив голова КНР Сі Цзіньпін у розмові з головою ЄК Урсулою фон дер Ляйєн. Він також висловив готовність продовжити добру традицію підтримки тісних контактів із ЄС, зміцнення стратегічної взаємної довіри. Сі Цзіньпін підкреслив, що Китай та ЄС мають зміцнювати діалог, налагоджувати правильне порозуміння та уникати непорозуміння та помилкових суджень..[88]

06.04 Китай готовий працювати з Францією для просування китайсько-французького всеосяжного стратегічного партнерства та практичного співробітництва у різних галузях. Про це, як повідомило в середу агентство Xinhua, заявив міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган на зустрічі із французькою колегою Катрін Колонна. Глава французької дипломатії супроводжує президента Франції Емманюеля Макрона, який прибув із візитом до Китаю. Чим складніша глобальна ситуація, тим більше Китаю та Франції слід дотримуватись стратегічної незалежності, – передає слова Цинь Гана китайський телеканал CGTN..[89]

06.04 Президент Франції Емманюель Макрон вважає, що Китаю належить важлива роль у розбудові світу. Про це він написав у четвер у Twitter перед початком переговорів із головою КНР Сі Цзіньпіном.[90]

06.04 Китай розраховує на розвиток співпраці з Європейським союзом і виходить з того, що ці відносини не повинні залежати від будь-кого. Про це в четвер заявив Сі Цзіньпін під час зустрічі з президентом Франції Емманюелем Макроном у Пекіні.[91]

07.04 Глава китайського уряду Лі Цян під час зустрічі з президентом Франції Емманюелем Макроном заявив про готовність Китаю разом із Євросоюзом сприяти миру та процвітанню всієї планети. Про це повідомила у п’ятницю Держрада КНР.[92]

07.04 Голова КНР Сі Цзіньпін під час неформальної бесіди з президентом Франції Еммануелем Макроном у Гуанчжоу зазначив наявність у них спільних поглядів з багатьох міжнародних питань.[93]

—-

10.04 США вважають, що напруженість у відносинах з Китаєм зараз висока, і націлені провести контакти з ним на найвищому рівні у відповідний час, заявив у понеділок координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.[94]

10.04 Сполучені Штати не планують обмежувати зростання КНР і мають намір зберігати різні канали зв’язку з Китаєм відкритими, щоб уникнути будь-яких можливих конфліктів. Про це заявив заступник міністра фінансів США з міжнародних питань Джей Шамбо на семінарі в Інституті Брукінгса..[95]

11.04 Пекін не несе відповідальності за погіршення двосторонніх китайсько-американських відносин. Про це у вівторок на брифінгу заявив офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь..[96]

12.04 Держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив, що попрямує до Пекіна, коли дозріють відповідні умови, адміністрація Сполучених Штатів хотіла б зміцнити канали зв’язку з Китаєм.[97]

12.04 Китайська влада пропонує організувати міжнародне розслідування американських проектів з розробки біологічної зброї. Про це заявив у середу офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь..[98]

13.04 Китай з розумінням ставиться до перенесення термінів візиту глави дипломатії Євросоюзу Жозепа Борреля до країни у зв’язку із захворюванням COVID-19, бажає йому якнайшвидшого одужання і запрошує чиновника відвідати КНР у зручний для обох сторін час. Про це заявив у четвер на брифінгу офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь..[99]

14.04 Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель заявив, що Євросоюз не боїться підйому Китаю, а також закликав Пекін взяти на себе більше відповідальності, зокрема за мир та безпеку. Китай та ЄС мають міцні економічні відносини, – пише він. Однак між ЄС та Китаєм утворився дисбаланс, який необхідно зменшити. Як зазначає Боррель, ЄС зацікавлений у збереженні відкритої системи та Євросоюз без вагань вживе заходів для захисту від несправедливих дій. Глава дипломатії ЄС визнає, що Євросоюз надмірно залежить від Китаю щодо деяких видів сировини, таких як кобальт, марганець та магній. При цьому він додав, що ЄС може швидко позбавитися залежності, коли життєво важливі інтереси знаходяться під загрозою..[100]

15.04 Китай продовжить проводити незалежну зовнішню політику і готовий спільно у Німеччині реагувати на глобальні виклики, заявив у суботу голова канцелярії комісії із закордонних справ ЦК Компартії Китаю Ван І на зустрічі з головою МЗС Німеччини Анналеною Бербок.[101]

17.04 Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що Пекін намагається змінити чинні правила в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні (АТР), тому Заходу необхідно допомагати партнерам у цьому регіоні..[102]

18.04 Китай прагне обігнати західні країни в технологічному розвитку, щоб досягти домінуючої позиції в системі міжнародних відносин. Про це йдеться у витримках із промови голови британського Національного центру кібербезпеки (NCSC) Лінді Кемерон. Китай визначив низку існуючих технологій, що з’являються, як життєво важливі для своєї національної безпеки. І він також прагне стати світовим лідером у затвердженні технологічних стандартів. Тому нам треба ясно [розуміти]: Китай не просто рухається до паритету із західними країнами, його мета – технічна перевага.[103]

18.04 Глави МЗС G7 закликали Китай негайно розпочати діалог зі США щодо зниження стратегічних ризиків та сприяти стабільності шляхом підвищення прозорості політики, планів та можливостей Китаю в галузі ядерної зброї, – випливає із спільної заяви за підсумками зустрічі.[104]

18.04 Держсекретар США Ентоні Блінкен стверджує, що для просування вперед в американо-китайських відносинах Пекін має чітко позначити свої наміри.[105]

18.04 Голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель у виступі перед депутатами Європарламенту визнав не лише наявність розбіжностей між окремими країнами союзу у підході до відносин з Китаєм, а й констатував помилки, що були здійснені на цьому напрямі європейської політики. Європарламент у вівторок на пленарній сесії у Франції обговорював єдиний підхід у відносинах Євросоюзу з Китаєм. У ЄС існують різні підходи до відносин із Китаєм. Це факт. Мета спільної зовнішньої політики ЄС полягає в тому, щоб мінімізувати ці відмінності та дійти спільного знаменника, – зазначив Боррель..[106]

20.04 США націлені на здорові та конструктивні відносини з Китаєм, проте керуються принципами національної безпеки, навіть якщо це перешкоджає потенційному економічному зростанню, вважає голова американського Мінфіну Джанет Йеллен.[107]

24.04 Європа має правильно оцінювати відносини між Китаєм та Росією, а також виявити пильність, щоб не піддаватися на провокації. Про це заявив постійний представник КНР при ЄС Фу Цун в інтерв’ю інформаційному ресурсу Panpay. Фу Цун також зазначив, що європейська сторона має правильно зрозуміти, що означає російсько-китайська дружба без кордонів. Китайсько-російське співробітництво необмежене, те саме правильне для Китаю та Європи, – сказав дипломат.[108]

Сумніви Європи

24.04 Верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель вважає, що Європа має відіграти роль у запобіганні конфронтації США та Китаю, яка може перерости у конфлікт. Про це він заявив в інтерв’ю газеті Le Monde, опублікованому у понеділок. Світова система знаходиться під загрозою фрагментації, поділу на великі блоки: один – навколо США, інший – навколо Китаю, що обернеться створенням двох різних технологічних екосистем та потенційною небезпекою переростання цієї ситуації у конфлікт. Роль Європи полягає в тому, щоб запобігти цій конфронтації. Що б ви не думали про Китай, без нього не можна обійтись у таких глобальних питаннях, як клімат чи заборгованість бідних країн, – зазначив Боррель. Він також назвав важливим питання технологічного суперництва з КНР та залежність ЄС від неї.[109]

24.04 Верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель вважає, що Європі слід зміцнити свою стратегічну автономію у відповідь на зближення Росії та Китаю. Про це він заявив в інтерв’ю газеті Le Monde, опублікованому у понеділок. За його словами, обороноздатність ЄС зараз перебуває на низькому рівні. Наша обороноздатність набагато нижча за мінімум, необхідний для протистояння світовим викликам. Тому ми маємо збільшити наші військові бюджети та розширити наші можливості, а також краще координувати зусилля, отримуючи користь з того факту, що нас [країн ЄС] 27, – наголосив Боррель. Макрон у розмові з журналістами за підсумками свого візиту до КНР заявив, що Європі варто скоротити залежність від США та уникнути втягування у конфлікт між Вашингтоном та Пекіном щодо Тайваню. Глава європейської дипломатії також прокоментував заяву президента Франції Емманюеля Макрона про те, що бути союзником Сполучених Штатів не означає бути їхнім васалом. Без автономії ми залишаємось залежними, – сказав він. – Я не бачу, як вона може зашкодити трансатлантичним відносинам. Найсильніша Європа – сильніший союзник для нашого американського партнера. Без рівноваги ми повертаємось до терміну, який використовується президентом Франції.[110]

26.04 Підхід Великобританії до відносин з Китаєм передбачає прямий та конструктивний діалог з КНР одночасно зі зміцненням національної безпеки королівства та співробітництва з іншими країнами Індо-Тихоокеанського регіону (ІТР). Виступаючи у вівторок увечері на прийомі у лорда-мера Лондона, глава британського МЗС Джеймс Клеверлі назвав це трьома ключовими компонентами зовнішньої політики королівства на китайському напрямі..[111]

28.04 Китай зараз є серйознішим викликом для США, ніж свого часу був Радянський Союз. Таку думку висловив американський посол у Пекіні Ніколас Бернс в інтерв’ю газеті Politico, опублікованому у п’ятницю..[112]

Травень 2023

02.05 Адміністрація Сполучених Штатів і китайська влада потребує більш ефективних каналів зв’язку, Вашингтон готовий до переговорів з Пекіном. Про це повідомив у понеділок посол США в Китаї Ніколас Бернс на присвяченому американо-китайським відносинам онлайн-семінарі у вашингтонському Центрі імені Генрі Стімсона.[113]

04.05 Директор національної розвідки США Евріл Хейнс переконана, що відносини Вашингтона та Пекіна загострюються через прагнення КНР зміцнити свої позиції на світовій арені за рахунок США. Хейнс вважає, що КНР прагне обмежити вплив США та намагається виставити Вашингтон причиною світових проблем. Китай намагається розділити нас з партнерами та союзниками і представляє дії США як провокації, що дають підставу китайській агресії, яка, згідно з їхніми заявами, є просто реакцією у відповідь, – зазначила Хейнс. На її думку, прикладом такої політики Китаю можна вважати розширення його військової присутності у районі Тайваню.[114]

08.05 США порушили позитивний імпульс у відносинах з Китаєм, досягнутий главами двох країн на Балі, стабілізація двосторонніх відносин є першочерговим завданням, заявив глава МЗС КНР Цінь Ган на зустрічі з послом США в Китаї Ніколасом Бернсом.[115]

07.05 Посол Китаю в Сербії Чен Бо закликала протистояти гегемонії Сполучених Штатів. Про це вона заявила в неділю під час церемонії на згадку про загиблих у китайському посольстві під час агресії НАТО проти Югославії у 1999 році..[116]

08.05 Китайська влада не приймає втручання Вашингтона у відносини КНР з ЄС і водночас не планує зайняти місце США в Європі. Про це заявив у понеділок міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган.[117]

08.05 Глава канцелярії комісії із закордонних справ Центрального комітету Комуністичної партії Китаю, член Політбюро Ван І обговорив у понеділок телефоном з радником прем’єр-міністра Великобританії з національної безпеки Тімоті Барроу питання Тайваню та кризову ситуацію в Україні.[118]

09.05 КНР виступає за стратегічну незалежність Європи. Про це заявив у вівторок глава МЗС КНР Цінь Ган на спільній прес-конференції у Берліні зі своєю німецькою колегою Анналеною Бербок. Глава МЗС також зазначив, що Китай є ключовим партнером Європи у подоланні ризиків та викликів. Європа може продовжувати користуватися можливостями та дивідендами розвитку китайського ринку, додав він..[119]

09.05 США донесли до Китаю свою позицію щодо необхідності взаємодії та збереження каналів зв’язку. Про це у вівторок заявив держсекретар Ентоні Блінкен на спільній прес-конференції з главою МЗС Великобританії Джеймсом Клеверлі у Вашингтоні..[120]

11.05 Конфлікт в Україні та ситуація в КНДР стали одними з основних тем телефонної розмови, яку провели у середу ввечері міністр закордонних справ Франції Катрін Колона та голова МЗС КНР Цінь Ган.[121]

Зближення позицій Європи та США

11.05 Підходи адміністрації Сполучених Штатів та Євросоюзу до викликів з китайської сторони зближуються. Про це заявив у середу держсекретар США Ентоні Блінкен на прес-конференції за підсумками переговорів із міністром закордонних справ Іспанії Хосе Мануелем Альбаресом у Держдепартаменті..[122]

11.05 Країни Великої сімки вимагають від Китаю дотримуватись міжнародних правил, але при цьому самі є їх порушниками, заявив на брифінгу в четвер офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь..[123]

11.05 Влада США активно намагається встановити контакти з представниками Китаю та домагається дзвінків та зустрічей з китайськими колегами на всіх рівнях. Про це повідомило агентство Bloomberg з посиланням на джерела. Як зазначає агентство, ця стратегія може представити Вашингтон як прохача, який шукає прихильності могутнього супротивника. Це розумна, але ризикована гра <…>. Це [стратегія] ризикує зміцнити думку Китаю про те, що вони потрібні нам більше і що вони можуть впливати на порядок денний двосторонніх відносин, – сказав Еван Медейрос, який займається Азією в адміністрації президента США Барака Обами..[124]

11.05 Помічник президента США з національної безпеки Джейк Салліван зустрівся з головою канцелярії комісії із закордонних справ Центрального комітету Комуністичної партії Китаю, членом Політбюро Ван І у Відні та обговорив СВО РФ в Україні та Тайвані. Про це йдеться у поширеній у четвер заяві Білого дому.[125]

11.05 СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ НЕ МОЖУТЬ В ОДИН ТА ТЕЖ ЧАС ШУКАТИ ДІАЛОГУ З ПЕКІНОМ І ПРОВОДИТИ ПОЛІТИКУ СТРИМУВАННЯ ЩОДО КИТАЮ. Про це у четвер на брифінгу заявив офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь, коментуючи контакти двох країн.[126]

11.05 Зустрічі помічника президента США з національної безпеки Джейка Саллівана з головою канцелярії комісії із закордонних справ Центрального комітету Комуністичної партії Китаю, членом Політбюро Ван І 10 та 11 травня у Відні тривали понад вісім годин. На думку Вашингтону, переговори, що відбулися у Відні, повинні сприяти збереженню каналу зв’язку між США і Пекіном. Обидві сторони погодилися зберегти цей канал між Ван І та радником з нацбезпеки, – зазначив представник американської адміністрації.[127]

Джейк Салліван наголосив, що США та КНР суперничають, проте США не шукають конфлікту чи конфронтації. Він порушив низку питань, що стосуються двосторонніх відносин, а також висловив занепокоєння у зв’язку із затриманими громадянами США, зазначивши, що це входить до особистих пріоритетів президента [США Джо] Байдена. Він зазначив, що Сполучені Штати готові співпрацювати з КНР у галузі транснаціональних викликів, включаючи боротьбу з наркотиками, – повідомив представник адміністрації США.

12.05 Глава зовнішньополітичної служби Євросоюзу Жозеп Боррель наголосив на необхідності вироблення країнами – членами ЄС узгодженої стратегії щодо Китаю у зв’язку зі зростанням впливу КНР та посиленням конкуренції зі США. Такий підхід він висловив у листі міністрам закордонних справ Євросоюзу, які проведуть у п’ятницю та суботу планову неформальну зустріч у Стокгольмі. Проблема Китаю набагато складніша, ніж проблема Росії, – наводить у п’ятницю слова Борреля газета Financial Times, якій вдалося ознайомитись із його посланням. – Прагнення Пекіна полягає в тому, щоб побудувати новий світовий порядок із Китаєм у його центрі. Автор стверджує, що КНР отримає геополітичний зиск із ситуації в Україні, і Брюсселю треба відреагувати на дії Пекіна..[128] З Китаєм у нас є проблема цінностей, у нас різні системи, ми – багатопартійна демократія, вони – однопартійна держава. Економічні проблеми: ми є вільним ринком, а китайська економіка дедалі активніше керується державою. Щодо проблем стратегічної безпеки, то їх дві – це Тайвань і конфлікт в Україні, – сказав Боррель, наголосивши, що ЄС виступає за мирне судноплавство в Тайванській протоці.

12.05 Європейський Союз (ЄС) не бажає повного розриву економічних зв’язків з Китаєм, проте при цьому необхідно мінімізувати ризики, які існують нині через залежність від КНР щодо постачання критично важливої сировини. Про це заявила у п’ятницю журналістам міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок після прибуття на неформальне засідання глав МЗС європейських держав, яке проходить у Стокгольмі.[129]

15.05 Китай сподівається, що Європа позбавиться зовнішнього втручання у власну політику і перестане упереджено дивитися на Китай через кольорові окуляри ідеології. Про це у понеділок на брифінгу заявив офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь..[130]

16.05 США не хочуть холодної війни з Китаєм, заявив держсекретар Ентоні Блінкен.

17:05 Китай закликає США відмовитися від застарілого мислення часів холодної війни і припинити придушення Китаю в науково-технічній сфері, заявив на брифінгу в середу офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь. Раніше міністерство юстиції США повідомило, що США звинуватили громадянина Китаю у зв’язку з поставками Ірану матеріалів для виробництва балістичних ракет в обхід санкцій.[131]

17.05 Євросоюз не має наміру блокувати розвиток Індії, Китаю та інших країн, але тільки якщо він не йде врозріз із європейськими інтересами та цінностями. Про це глава зовнішньополітичної служби ЄС Жозеп Боррель написав у середу у своєму блозі, присвяченому відносинам Брюсселя та Пекіна. На його думку, торговельний дефіцит Європи в €400 млрд на рік викликаний не недостатньою конкурентоспроможністю ЄС, а навмисно обраною Китаєм політикою. Європейські компанії стикаються з постійними перешкодами та дискримінаційними практиками. Більш того, ЄС ризикує потрапити у надмірну залежність [від Китаю] щодо деяких продуктів та окремих видів сировини, – зазначив він..[132]

18.05 Адміністрація президента США Джо Байдена працює над організацією поїздок у найближчі кілька місяців своїх високопосадовців до Китаю. Про це повідомив у середу телеканал CNN із посиланням на джерела.[133]

18:05 Пекін сподівається, що Вашингтон змінить своє ставлення до Китаю і припинить ставити під загрозу його суверенітет і безпеку. Про це у четвер на брифінгу заявив офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь у відповідь на прохання ТАРС прокоментувати слова колишнього держсекретаря (1973-1977) та радника президента США з національної безпеки (1969-1975) Генрі Кісінджера про напруженість у відносинах двох країн.[134]

18.05 Відносини з Китаєм є складнішим політичним питанням для Євросоюзу, ніж взаємодія спільноти з Росією. Таку думку висловив голова зовнішньополітичної служби ЄС Жозеп Боррель в статті, опублікованій у четвер, в іспанській газеті El Pais. Як поводитися з Китаєм – це політичне питання першого порядку для ЄС, складніше, ніж протистояння з Росією, – стверджує він. – Справді, політична та економічна системи ЄС дуже відрізняються як від Росії, так і від Китаю. За версією Борреля, Пекін прагне побудувати новий світовий порядок із КНР у центрі, ставши до середини століття першою світовою державою. ЄС має усвідомлювати, що багато країн розглядають геополітичний вплив Китаю як противагу Заходу та, отже, Європі, – вважає голова дипломатії спільноти. Він вважає, що Євросоюз має переглянути свою політику щодо КНР з трьох причин: зміни всередині Китаю, посилення стратегічної конкуренції між США та Китаєм та піднесення Китаю як ключового гравця у регіональних та глобальних проблемах.[135]

18:05 Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що країни G7 не розглядають повного розриву економічних відносин з Китаєм, проте попередив, що необхідно знизити ризики залежності від однієї або декількох країн. Про це він повідомив у четвер після прибуття до Хіросіми для участі у саміті G7.[136]

20.05 Пекін висловлює рішучий протест проти заяв G7 про Китай і зробив серйозне подання Японії та іншим сторонам, йдеться у заяві МЗС КНР. У суботу країни G7 випустили комюніке за підсумками саміту у Хіросімі. Велика увага у документі приділялася Китаю. Зокрема, країни висловили занепокоєння з питань Тайваню, Південно-Китайського моря, а також прав людини та неринкових практик Китаю. Міжнародна спільнота не ухвалить правил, які обслуговують корисливі цілі США та маленької групи країн, йдеться у заяві, опублікованій на офіційному сайті МЗС КНР у суботу.[137]

21.05 Китай становить найбільшу загрозу глобальній безпеці. Таку оцінку висловив у неділю прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак за підсумками саміту Групи семи (G7) у Хіросімі..[138]

21.05 Потепління у відносинах США та Китаю може статися найближчим часом. З такою оцінкою виступив у неділю на прес-конференції на полях саміту Групи семи (G7) у Хіросімі президент США Джо Байден.[139]

21.05 Група семи (G7) виробила єдиний підхід до відносин із Китаєм. З такою заявою виступив у неділю на прес-конференції за підсумками саміту сімки у Хіросімі (Японія) президент США Джо Байден. Ми не прагнемо розмежування з Китаєм, – стверджував глава адміністрації США. Ми прагнемо усунути ризик у своїх відносинах із Китаєм та диверсифікувати їх, – запевнив Байден.[140] Це означає зробити кроки, щоб диверсифікувати наші ланцюжки поставок, щоб ми не залежали в плані поставок якогось необхідного продукту від однієї країни. Це означає опір спільно економічному примусу та протидія шкідливим практикам, що шкодять нашому ринку праці. Це означає захист вузького спектру передових технологій, які мають критичну важливість нашої національної безпеки. Усі ці елементи узгоджені G7, – додав він.

Потепління між США та КНР

24.05 Новий посол Китаю у Вашингтоні Се Фен прибув до США через п’ять місяців після того, як його попередник Цінь Ган отримав призначення на посаду глави МЗС. Інформація про приземлення у Нью-Йорку літака з дипломатом на борту з’явилася у вівторок увечері на сайті посольства КНР.[141]

24.05 Адміністрація Сполучених Штатів вбачає ознаки покращення відносин з Китаєм, що обнадійливі, на тлі спроб зберегти відкритими канали зв’язку між владою двох країн. Про це повідомив у середу на телефонному брифінгу координатор зі стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки (СНБ) Білого дому Джон Кірбі.[142]

26.05 Спецпредставник КНР у справах Євразійського регіону Лі Хуей під час візиту до Європи закликав владу розглядати Китай як економічну альтернативу США, повідомляє газета Wall Street Journal із посиланням на західних чиновників, знайомих із перебігом переговорів..[143]

30.05 Країни колективного Заходу виробили найближчі за останні десятиліття позиції щодо Китаю. З такою заявою виступив у вівторок на спільній із прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном прес-конференції у місті Лулео держсекретар США Ентоні Блінкен.[144] За його словами, ні Сполучені Штати, ні Європа не підтримують [економічного] розмежування [з Китаєм]. Однак ми підтримуємо нейтралізацію ризиків [у відносинах з КНР], – наголосив Блінкен. Згідно з викладеною ним інформацією, Вашингтон хоче відповідальним чином керувати розбіжностями з Пекіном, щоб такі суперечності не вийшли з-під контролю. Ми не прагнемо нової холодної війни. Ми не прагнемо стримувати Китай, – стверджував Блінкен. За його версією, Захід вживає різних обмежувальних заходів проти Пекіна не для того, щоб зупинити китайські інвестиції або розірвати зв’язки. Такі рестрикції мають забезпечити безпеку Заходу, покласти край неринковій економічній практиці КНР, вважає Блінкен. Думаю, ми бачимо, що єдність у підході [до Китаю] глибоко відповідає нашим спільним інтересам – Європи, США та ключових країн Азії, – додав держсекретар.

Червень 2023

03.06 Помічник державного секретаря США з питань Східної Азії та Тихоокеанського регіону Деніел Кріттенбрінк вирушить до Китаю 4 червня для обговорення двосторонніх відносин, повідомили у суботу в держдепі. У Пекіні помічник секретаря Крітенбрінк, до якого приєднається старший директор ради національної безпеки (США) у відносинах з Китаєм і Тайванем Сара Беран, обговорять ключові питання двосторонніх відносин, – зазначено у поширеній заяві відомства. Візит до китайської столиці пройде в рамках туру представника держдепу з 4 по 10 червня, під час якого урядовець також відвідає Нову Зеландію..[145]

05.06 Помічник держсекретаря США у справах Східної Азії та Тихого океану Деніел Крітенбрінк та старший директор у справах Китаю та Тайваню у Раді національної безпеки Білого дому Сара Беран провели відверті та продуктивні консультації з колегами у Пекіні. Про це йдеться в опублікованій у понеділок письмовій заяві Держдепартаменту. американських емісарів прийняли заступник міністра закордонних справ Китаю Ма Чжаосюй та голова департаменту Північної Америки та Океанії МЗС КНР Ян Тао. У консультаціях також взяв участь посол США у КНР Ніколас Бернс.[146]

05.06 США та Китай розширюють канали комунікацій, на цьому напрямі вдалося досягти прогресу, заявив у понеділок координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.[147]

06.06 Канали зв’язку між Сполученими Штатами та Китаєм відкриваються. Про це повідомив у вівторок координатор у справах регіонів Індійського та Тихого океанів у Раді національної безпеки (СНБ) Білого дому Курт Кемпбелл, виступаючи у Гудзонівському інституті. Канали зв’язку відкриваються. Ми можемо більш конструктивно викласти наші інтереси та обговорити проблеми, – сказав він. Кемпбелл наголосив на важливості створення механізмів для комунікації між двома країнами для вирішення кризових ситуацій. Представник Білого дому нагадав, що такі механізми були створені в період холодної війни і вони дозволяли сторонам уникати ненавмисного конфлікту.[148]

06.06 Вашингтон вважає, що йому вдалося досягти прогресу в питанні потенційних візитів до Пекіна високопосадовців, включаючи держсекретаря США Ентоні Блінкена.[149]

07.06 Китайська влада не несе відповідальності за погіршення відносин зі Сполученими Штатами. Як заявив у середу офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь, ситуація виникла через провокації Вашингтона. За словами офіційного представника, Вашингтону слід поважати ключові інтереси Пекіна, а також брати до уваги занепокоєння китайської сторони. США мають припинити втручатися у внутрішню політику КНР, припинити обмежувати інтереси Китаю, – додав він. Як уточнив Ван Веньбінь, у принципі КНР готова до нормалізації відносин зі Сполученими Штатами. Ми підтримуємо з американською стороною необхідні контакти, – додав він..[150]

07.06 Сполучені Штати розраховують на те, що Китай встановить з ними такі самі робочі канали зв’язку, як і іншими країнами, які дозволять уникнути непорозуміння та нової холодної війни. Про це заявив у середу координатор у справах регіонів Індійського та Тихого океанів у Раді національної безпеки (СНБ) Білого дому Курт Кемпбелл, виступаючи у вашингтонському Центрі стратегічних та міжнародних досліджень.[151]

08.06 Голова Комітету начальників штабів (КНШ) Збройних сил (ЗС) США генерал Марк Міллі заявив про існування як мінімум трьох наддержав на сучасній політичній карті світу – Сполучених Штатів, Китаю та Росії. У зв’язку з цим Міллі стверджував, що протягом наступних кількох десятиліть світ зіткнеться з дуже серйозними викликами та кризами. Він пояснив, що у протистоянні під час холодної війни брали участь дві наддержави, але після розвалу СРСР на 10-15 років США залишалися єдиною наддержавою у світі. Три [наддержави] – це набагато складніше, ніж дві [наддержави], – зазначив голова КНШ ЗС США. Міллі також визнав, що ситуація ще ускладнюється і тим, що низка країн починають відігравати все більш помітну роль у своїх регіонах, а згодом ці держави можуть претендувати і на статус наддержав. Він не назвав цих країн.[152]

09.06 Китай сподівається, що американські дипломатичні структури не вимагатимуть від інших країн вибирати між США та КНР. Про це у п’ятницю на брифінгу повідомив офіційний представник китайського МЗС Ван Веньбінь. Він додав, що Вашингтону слід припинити придушувати китайські компанії, примушувати союзників до обмеження експорту чіпів до Китаю та поширювати неправдиву інформацію про так звану китайську боргову пастку для найменш розвинених країн..[153]

14.06 Міністр закордонних справ КНР Цінь Ган у середу провів телефонну розмову із держсекретарем США Ентоні Блінкеном, повідомило Центральне телебачення Китаю. Держсекретар США Ентоні Блінкен у вівторок обговорив телефоном з міністром закордонних справ Китаю Цінь Ганом важливість підтримки відкритих ліній зв’язку між Вашингтоном і Пекіном. Про це повідомив у середу керівник прес-служби Держдепартаменту Меттью Міллер.[154]

14.06 США мають припинити втручатися у внутрішні справи Китаю, завдавати шкоди його інтересам розвитку, заявив міністр закордонних справ КНР Цінь Ган під час телефонної розмови з держсекретарем США Ентоні Блінкеном. Глава МЗС КНР Цінь Ган під час телефонної розмови з держсекретарем США Ентоні Блінкеном висловив сподівання, що США співпрацюватимуть з Китаєм для врегулювання розбіжностей.[155]

14:06 Адміністрація Сполучених Штатів розраховує на взаємний обмін серією візитів посадових осіб високого рангу з Китаєм найближчим часом. Про це повідомив у середу координатор у справах регіонів Індійського та Тихого океанів у Раді національної безпеки (СНБ) Білого дому Курт Кемпбелл. Він наголосив на важливості співпраці двох країн у сферах, де їхні інтереси збігаються. За його словами, США хочуть підтримувати дипломатичну взаємодію з КНР на тлі розбіжностей, це не є стратегічним зрушенням у позиції Вашингтона.[156]

14.06 Держсекретар США Ентоні Блінкен під час свого майбутнього візиту до Пекіна розраховує провести переговори з китайською владою щодо створення стійкого каналу зв’язку для обговорення розбіжностей та недопущення криз між двома країнами. Про це заявив у середу помічник голови американської дипломатії у справах Східної Азії та Тихого океану Деніел Крітенбрінк.[157]

14:06 Сполучені Штати мають намір відповідати на провокаційні кроки Китаю на просторі від Тайванської протоки до Куби. З таким попередженням виступив у середу на спеціальному телефонному брифінгу для журналістів, присвяченому візиту держсекретаря США Ентоні Блінкена до Пекіна, координатор у справах регіонів Індійського і Тихого океанів у Раді національної безпеки (СНБ) Білого дому Курт Кемпбелл. Як він запевнив, США не прагнуть конфронтації з Китаєм. Ми застосовуємо такий підхід до КНР, який передбачає конкуренцію без скочування до конфронтації чи конфлікту. Ми тверезо дивимось на КНР.[158]

14.06 Американська адміністрація стверджує, що Китай по суті переглянув за останні місяці підхід до дипломатії зі Сполученими Штатами і тепер демонструє зацікавленість у такій взаємодії. Не буду робити висновки про те, чому вони (китайські офіційні особи – прим. ТАРС) дійшли такого висновку. Йдеться про економічну стурбованість. Або, можливо, вони також бачать деякі ризики, пов’язані з випадковостями та ненавмисними діями. Або, можливо, вони бачать ефективність нашої взаємодії з нашими союзниками та партнерами і не хочуть опинитися у ще більшій ізоляції. Може бути занепокоєння з приводу наших кроків щодо технологій. Або комбінація причин, – сказав представник Білого дому.[159]

14.06 Засновник американської компанії Microsoft Білл Гейтс уперше з 2019 року прибув до Китаю у справах свого благодійного фонду. Відповідну публікацію він розмістив у середу у Twitter. Гейтс заявив, що Китай має величезний досвід у боротьбі з кліматичними змінами, у забезпеченні доступу до медицини та продовольства. Потрібно, щоб той прогрес був доступний людям у всьому світі, – сказав мільярдер, наголосивши на вразливості населення африканських країн. У зв’язку з цим далі я попрямую до Західної Африки, – додав він.[160]

14.06 Світова спільнота отримає вигоду у разі розвитку діалогу між Пекіном та Вашингтоном, особливо з питань технологій та клімату. Про це заявив у середу на брифінгу офіційний представник генсекретаря ООН Стефан Дюжаррик, коментуючи майбутній 18-19 червня візит держсекретаря США Ентоні Блінкена до Китаю.[161]

15.06 Прем’єр Держради КНР Лі Цян здійснить візити до Німеччини та Франції з 18 по 23 червня. Про це у четвер на брифінгу заявив офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь.[162]

16.06 Вашингтон вважає майбутній візит до США прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді, який відбудеться наступного тижня, більш значущою дипломатичною подією для країни, ніж поїздка американського держсекретаря Ентоні Блінкена до КНР, від якої США не чекають серйозного прориву. Таку думку помічника президента Сполучених Штатів із національної безпеки Джейка Саллівана наводить у п’ятницю агентство Reuters. США проводять енергійну політику, щоб подолати напруженість у відносинах двох найбільших економік. Енергійне суперництво потребує енергійної дипломатії, – зазначив він..[163]

16.06 Китай покладає свої надії на американський народ, з яким хоче продовжувати дружити, відносини між КНР та США ґрунтуються на людях. Про це заявив голова КНР Сі Цзіньпін у п’ятницю під час зустрічі з Біллом Гейтсом, повідомляє Центральне телебачення Китаю.[164]

16.06 Голова КНР Сі Цзіньпін на зустрічі із засновником компанії Microsoft Біллом Гейтсом заявив, що вітає в Китаї американські компанії, які привносять технології штучного інтелекту (ІІ) на його батьківщину. Про це у п’ятницю повідомило агентство Reuters із посиланням на джерела. За його даними, китайський лідер обговорив з американським мільярдером і філантропом зростаючу роль ІІ і заявив, що вітає діяльність компаній, зокрема Microsoft, щодо просування сучасних технологій у Китаї. Сі Цзіньпін висловив також вдячність Гейтсу та його фонду за довгострокову прихильність до справи сприяння глобальному скороченню бідності, охорони здоров’я, розвитку, громадському добробуту та благодійності.[165]

17.06 Президент США Джо Байден припустив, що керівництво Китаю не знало подробиць про збиту над США шпигунську кулю, а також оголосив про намір зустрітися з головою КНР Сі Цзіньпіном у найближчі місяці.[166]

Візит Блінкена до Китаю.

18.06 Держсекретар США Ентоні Блінкен у неділю зранку прибув до Пекіна. Про це повідомив інформаційний портал The Paper.[167] 18-19 червня Блінкен перебуває в КНР із візитом, який спочатку планувався на лютий. Тоді він не відбувся через інцидент з китайським аеростатом, збитим ракетою в межах повітряного простору Сполучених Штатів. Пекін стверджує, що ця повітряна куля була китайським метеорологічним зондом, проте, за версією вашингтонської адміністрації, вона нібито використовувалася для збирання важливої інформації.

18.06 Державний секретар США Ентоні Блінкен провів відверті, предметні та конструктивні переговори у Пекіні з міністром закордонних справ КНР Цінь Ганом, заявили у держдепі. Державний секретар США Ентоні Блінкен на переговорах у Пекіні з міністром закордонних справ КНР Цінь Ганом запросив його до Вашингтона для продовження діалогу, одночасно вказавши, що Штати продовжать захищати свої інтереси та цінності, заявили у держдепі.[168]

18.06 Відносини Пекіна та Вашингтона досягли найнижчого рівня в історії, заявив глава МЗС КНР Цінь Ган на зустрічі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном, його слова наводить Центральне телебачення Китаю. За словами дипломата, його країна прагне вибудувати стабільну, передбачувану та конструктивну взаємодію зі Сполученими Штатами. Він також висловив сподівання, що Вашингтон дотримуватиметься раціонального та об’єктивного розуміння Пекіна, захищатиме політичну основу двосторонніх відносин, а також вирішуватиме якісь непередбачені ситуації незворушно, професійно та розумно. Крім того, як зазначив Цінь Ган, США та Китай мають беззастережно реалізовувати консенсуси, досягнуті главами двох країн під час саміту G20 на Балі. Він також закликав допомагати стабілізації відносин та їх поверненню у правильне русло.[169]

18.06 Китай прихильний до побудови стабільних, передбачуваних, конструктивних відносин зі США, заявив глава МЗС КНР Цінь Ган на зустрічі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном.[170]

18.06 Глава МЗС КНР Цінь Ган на зустрічі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном у Пекіні висловив готовність відвідати США у зручний для обох сторін час, повідомило Центральне телебачення Китаю..[171]

18.06 США після переговорів американського держсекретаря Ентоні Блінкена з міністром закордонних справ КНР Цінь Ганом продовжать зустрічі з Китаєм на робочому рівні для вирішення окремих викликів у двосторонніх відносинах, повідомляє газета Washington Post з посиланням на джерела в держдепі. Представники США домовилися про проведення зустрічей робочого рівня для відповідей на конкретні виклики, – йдеться у публікації.[172]

19.06 Голова канцелярії комісії із закордонних справ ЦК Компартії Китаю (КПК), член Політбюро ЦК КПК Ван І проводить зустріч із держсекретарем США Ентоні Блінкеном у державній резиденції Дяоюйтай у Пекіні. Переговори відбуваються у закритому форматі, представників преси попросили піти після спільного фотографування дипломатів..[173]

19.06 США мають припинити роздмухувати теорію китайської загрози та перестати втручатися у внутрішні справи КНР, заявив у понеділок голова Канцелярії комісії з закордонних справ ЦК КПК Ван та на зустрічі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном. За його словами, історія має рухатися вперед, і китайсько-американські відносини, зрештою, мають рухатися вперед.[174]

19.06 Пекін і Вашингтон повинні вирішити, як розвиватимуться китайсько-американські відносини в майбутньому – шляхом співпраці чи конфронтації. Про це в понеділок заявив глава канцелярії Комісії ЦК Компартії Китаю (КПК) із закордонних справ, член Політбюро ЦК КПК Ван І на переговорах із держсекретарем США Ентоні Блінкеном у Пекіні. Він закликав зупинити погіршення китайсько-американських відносин та повернути їх на шлях здорового та стабільного розвитку.[175]

19.06 Голова КНР Сі Цзіньпін на зустрічі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном висловив сподівання, що його візит зробить позитивний внесок у стабілізацію відносин, написала офіційний представник МЗС КНР Хуа Чуньїн у Twitter. Голова Сі заявив, що взаємодія між країнами має завжди ґрунтуватися на взаємній повазі та чесності. Сподівається на те, що візит держсекретаря Блінкена зможе зробити позитивний внесок у стабілізацію, – повідомила Хуа Чуньїн.[176]

19.06 Блінкен на зустрічі із Сі Цзіньпіном [177]: США не підтримують незалежність Тайваню, США не прагнуть нової холодної війни і не хочуть змінювати систему Китаю. США не шукають конфлікту з Китаєм та нової холодної війни, повідомляє газета Global Times. За даними видання, дипломат зазначив, що США дотримуються взятих на себе зобов’язань, а саме не хочуть змінити пристрій Китаю і не підтримують незалежність Тайваню.

19.06 Голова КНР Сі Цзіньпін, який у понеділок ухвалив держсекретаря США Ентоні Блінкена в Будинку народних зборів у Пекіні, попросив його передати привіт американському президенту Джо Байдену, повідомляє МЗС Китаю..[178]

19.06 Пекін сподівається, що США займуть раціональну та прагматичну позицію щодо Китаю, заявив голова КНР Сі Цзіньпін під час зустрічі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном у понеділок у Пекіні.[179]

19.06 Сполучені Штати не зможуть вирішити свої проблеми шляхом посилення суперництва у відносинах із Китаєм, оскільки подібна позиція суперечить загальносвітовим тенденціям. Про це заявив у понеділок голова КНР Сі Цзіньпін на зустрічі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном. Як уточнив китайський лідер, Пекін враховує інтереси американської сторони і не має наміру кидати їй виклик або витісняти Сполучені Штати..[180]

19.06 Міжнародне співтовариство стурбоване поточним станом відносин Китаю та США і не хоче займати жодну із двох сторін. Про це у понеділок заявив голова КНР Сі Цзіньпін на переговорах із держсекретарем США Ентоні Блінкеном у Пекіні. Сі Цзіньпін зазначив, що світ, що розвивається, потребує стабільних китайсько-американських відносин..[181]

19.06 Китай і США під час візиту держсекретаря Ентоні Блінкена до Пекіна досягли прогресу та домовленостей щодо низки питань, це дуже добре, заявив на зустрічі з головою американської дипломатії голова КНР Сі Цзіньпін.[182]

19.06 Китай та США погодилися з необхідністю стабілізувати двосторонні відносини, заявив на прес-конференції у понеділок держсекретар США Ентоні Блінкен за підсумками візиту до Пекіна..[183]

19.06 Держсекретар США Ентоні Блінкен у понеділок заявив, що на зустрічах із китайським керівництвом під час візиту до Пекіна обговорив регіональні та глобальні виклики, включаючи конфлікт в Україні.[184]

19.06 Вашингтон та Пекін вивчать можливість створення робочої групи з хімпрепаратів, які використовуються при виробництві наркотиків. Про це у понеділок на прес-конференції у Пекіні заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.[185]

19.06 Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що порушував у Пекіні питання про відновлення прямих каналів зв’язку між військовими, проте Пекін поки що на це не погодився.[186]

19.06 Держсекретар США Ентоні Блінкен вважає, що Вашингтону та Пекіну слід залишити в минулому історію зі збитим китайським аеростатом. Таку думку він висловив в інтерв’ю телекомпанії Ен-Бі-Сі за підсумками візиту до Китаю.[187]

—-

19.06 Держсекретар США Ентоні Блінкен не згоден з тим, що вашингтонська адміністрація займає надто м’яку позицію щодо Китаю.[188]

19.06 Президент США Джо Байден у понеділок заявив, що відносини Сполучених Штатів та Китаю перебувають на вірному шляху. Про це повідомило агентство Reuters.[189]

20.06 Прем’єр Держради КНР Лі Цян провів у Берліні зустріч із представниками ділових кіл ФРН. Як повідомило у вівторок МЗС Китаю, під час обговорення різних питань сторони торкнулися перспективи просування китайсько-німецького технологічного співробітництва..[190]

20.06 Німецько-китайські міжурядові консультації розпочалися у вівторок у Берліні. Трансляцію вів телеканал N-TV. Шольц також повідомив, що в рамках урядових консультацій сторони обговорили наслідки пандемії, торговельні відносини та заходи щодо захисту клімату. Прем’єр Держради, у свою чергу, запевнив, що Китай у мінливому світі дотримуватиметься політики відкритості і виступатиме стабілізуючою стороною.[191]

20.06 Вашингтон і Пекін активно обговорюють проблему заарештованих у Китаї американських громадян, яких США вважають незаконно затриманими, та можливість їхнього звільнення. Про це повідомив держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен в інтерв’ю телекомпанії CBS, уривки з якого було опубліковано.[192]

20.06 Особиста зустріч президента США Джо Байдена та голови КНР Сі Цзіньпіна може відбутися в найближчі кілька місяців. Про це заявив у вівторок держсекретар США Ентоні Блінкен.[193]

20.06 Американська адміністрація розраховує, що голова КНР Сі Цзіньпін і президент США Джо Байден проведуть особисту зустріч на полях саміту Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС), який відбудеться в листопаді в Сан-Франциско (штат Каліфорнія). Планується, що саміт АТЕС відбудеться у Сан-Франциско 15-17 листопада.[194]

Провокація (позиція сили)

21.06 Президент США Джо Байден назвав диктатором голову КНР Сі Цзіньпіна. Про це у вівторок повідомило агентство Reuters.[195]

21.06 Президент США Джо Байден вважає, що голова КНР Сі Цзіньпін хоче відновити відносини між Пекіном та Вашингтоном, але на це потрібен час. Слова американського лідера поширив у вівторок прес-пул Білого дому.[196]

21.06 Китай висловив гостре невдоволення та рішучий протест через слова президента США Джо Байдена про голову КНР Сі Цзіньпіна, заявила на брифінгу офіційний представник МЗС Мао Нін.[197]

21.06 Держдепартамент не очікує, що зневажливі висловлювання президента США Джо Байдена на адресу голови КНР Сі Цзіньпіна позначаться на графіку майбутніх контактів двох країн, і продовжує працювати над ними.[198]

21.06 Держдепартамент США відповів словами про різницю між демократіями та автократіями на протест МЗС Китаю з приводу висловлювань американського президента Джо Байдена.[199]

22.06 Країни – учасниці Групи семи (Великобританія, Німеччина, Італія, Канада, США, Франція, Японія) вважають за важливе координувати свою політику щодо Китаю. Про це йдеться в опублікованій у середу заяві керівника прес-служби Держдепартаменту Меттью Міллера.[200]

22.06 Прем’єр-міністр Нової Зеландії Кріс Хіпкінс не погодився з думкою президента США Джо Байдена, який назвав голову КНР Сі Цзіньпіна диктатором. Відповідну заяву глави новозеландського уряду транслювали у четвер в ефірі державного телеканалу Television New Zealand. Хіпкінс зазначив, що не вважає лідера КНР диктатором і переконаний, що форма правління у Китаї є вибором китайського народу. Якби вони захотіли змінити форму правління у своїй країні, то це теж була б їхня справа, – сказав Хіпкінс.[201]

22.06 Пекін розцінює слова президента США Джо Байдена про голову КНР Сі Цзіньпіна як політичну провокацію, повідомив CNN з посиланням на представника китайської дипмісії у Вашингтоні..[202]

22.06 Президент США Джо Байден не вважає, що його висловлювання про голову КНР Сі Цзіньпіне вплинуть на двосторонні відносини і розрахують на зустріч із головою КНР незабаром.[203]

23.06 Китай і Європейський Союз не змагаються в будь-якій сфері через інтереси, що сильно перетинаються. Про це в четвер заявив прем’єр Держради КНР Лі Цян під час переговорів із головою Євроради Шарлем Мішелем у Парижі. Між Китаєм та ЄС немає фундаментального конфлікту інтересів, обидві сторони отримали вигоду від розвитку один одного, – цитує Лі Цяна в п’ятницю агентство Сіньхуа. За його словами, КНР та ЄС дотримуються стратегічної автономії та принципів багатосторонності у міжнародних відносинах. Китай і Євросоюз мають широкий консенсус щодо глобальних питань, таких як, наприклад, вирішення проблеми зміни клімату, додав Лі Цян. Китай та ЄС повинні зміцнювати взаємну довіру та розвіювати побоювання [один одного] шляхом успішної співпраці, – зазначив Лі Цян.[204]

25.06 США та Євросоюз підтвердили намір співпрацювати з Китаєм у тих сферах, де це відповідає спільним інтересам, а також спільно працювати над вирішенням глобальних проблем, йдеться у заяві, опублікованій за підсумками чергового раунду діалогу США-ЄС щодо КНР. Крім цього, представники США та ЄС заявили про необхідність коригування спільних підходів до взаємодії з Китаєм з урахуванням кроків останнього на світовій арені, а також обставин ширшого геополітичного контексту. Загалом сторони висловилися за підтримку відкритих каналів комунікації з Пекіном. Нуланд та Санніно також висловили занепокоєння щодо використання та загроз економічного примусу, які підривають заснований на правилах міжнародний порядок та багатосторонню торговельну систему, включаючи СОТ. Вони наголосили на важливості реагування на такий примус з боку інших партнерів, як було погоджено на саміті G7 у Хіросімі, – зазначено у заяві.[205]

26.06 США вважають, що спроба заколоту Вагнера в Росії стривожила керівництво КНР, заявив у понеділок координатор Ради національної безпеки США з Індо-Тихоокеанського регіону Курт Кемпбелл.[206]

27.06 Перший заступник держсекретаря США Уенді Шерман та посол Китаю у Вашингтоні Се Фен провели у вівторок телефонну розмову, під час якої обговорили ключові пріоритети у двосторонніх відносинах, а також низку міжнародних питань. Про це повідомив керівник прес-служби Держдепартаменту США Меттью Міллер.[207]

28.06 Президент США Джо Байден вважає, що Китай стикається з дуже серйозними проблемами. При цьому, як зазначає агентство Reuters, під час цієї зустрічі американський лідер заявив, що економіка США “сильна” і він не очікує на рецесію.[208]

28.06 США хочуть мирно співіснувати з Китаєм, відверто підходити до відмінностей та отримувати взаємну вигоду із спільних інтересів, заявив глава американського держдепартаменту Ентоні Блінкен. Кінцева мета – бути там, де ми мирно та продуктивно співіснуємо. Тому що, зрештою, Китай нікуди не подінеться, і ми нікуди не подінемось, – повідомив він у ході свого виступу в Раді з міжнародних відносин у Нью-Йорку, говорячи про цілі американської політики щодо КНР.[209]

29.06 У Пентагоні вважають, що збита китайська повітряна куля, через яку розгорівся міжнародний скандал, не збирав розвідані під час польоту над США, хоча й ніс шпигунське обладнання.[210]

Липень  2023

Новий посол КНР у США

01.07 Новий посол КНР у Сполучених Штатах Се Фен вручив вірчі грамоти американському президенту Джо Байдену. Про це повідомила у суботу китайська дипломатична місія у Вашингтоні..[211] Президент США Джо Байден ухвалив вірчі грамоти у нового посла Китаю у Сполучених Штатах Се Фена, повідомило китайське посольство.[212]

01.07 Делегація Народно-визвольної армії Китаю (НОАК) відвідала Велику Британію та Францію для участі у стратегічних консультаціях. Про це повідомило у суботу Міністерство оборони КНР. Як уточнюється на сторінці китайського відомства у соціальній мережі WeChat, поїздка тривала з 24 червня до 1 липня. Головна мета візитів представників НВАК до зазначених країн – обговорення розвитку двосторонніх відносин в оборонній сфері. Крім того, під час поїздки відбувся глибокий обмін думками з міжнародних та регіональних питань. Ці візити, як зазначається, посилили взаєморозуміння та взаємну довіру.[213]

04.07 Китай відклав заплановану на наступний тиждень поїздку до республіки глави зовнішньополітичної служби Євросоюзу Жозепа Борреля. Про це у вівторок повідомило агентство Reuters.[214] (через події в Гонконгу?)

05.07 Пекін надає великого значення відносинам з Євросоюзом і сподівається, що глава зовнішньополітичної служби ЄС Жозеп Боррель відвідає Китай у зручний для обох сторін час. Про це заявив офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь.[215]

09.07 Американо-китайські відносини після серії переговорів посадових осіб обох країн вже перебувають на міцнішій основі. Про це заявила у неділю в Пекіні міністр фінансів США Джанет Йєллен на прес-конференції за підсумками свого візиту до КНР. Її виступ транслювався на сайті американського Мінфіну.[216]

09.07 Президент США Джо Байден заявив в інтерв’ю CNN, що вірить у можливість створення робочих контактів з Китаєм, які в майбутньому принесуть вигоду обом країнам. Американський лідер також висловив упевненість у тому, що голова КНР Сі Цзіньпін прагне витіснити США з п’єдесталу провідної світової військової та економічної держави. Я впевнений у тому, що він хоче отримати найбільшу у світі економіку та найбільші можливості у військовій сфері, – зазначив Байден. Байден також заявив, що не бачить з боку Китаю прагнення до війни чи конфлікту зі США чи амбіцій щодо розширення своєї території.[217]

13.07 Сполучені Штати хочуть розмовляти з Китаєм і не прагнуть того, щоб відносини Вашингтону та Пекіна мали суперечливий характер. Про це у четвер повідомив міністр оборони США Ллойд Остін.[218]

13.07 Держсекретар США Ентоні Блінкен та керівник канцелярії Комісії із закордонних справ Центрального комітету (ЦК) Комуністичної партії Китаю (КПК), член Політбюро ЦК КПК Ван І провели у столиці Індонезії конструктивні переговори, домовилися підтримувати відкриті канали зв’язку, обговорили Тайвань. Про це повідомив прес-секретар американського Держдепартаменту Меттью Міллер..[219]

13.07 Глава канцелярії Комісії із закордонних справ Центрального комітету (ЦК) Комуністичної партії Китаю (КПК), член Політбюро ЦК КПК Ван І у четвер закликав США повернути китайсько-американські відносини у потрібне русло. Як зазначає Xinhua, китайський представник виклав американському співрозмовнику принципову позицію Китаю щодо тайванського питання, зажадавши при цьому, щоб США утримувалися від необґрунтованого втручання у внутрішні справи Китаю і не підривали суверенітет і територіальну цілісність Китаю, припинили своє економічне, торгове, наукове та технологічне придушення Китаю та скасували свої незаконні та необґрунтовані санкції проти Китаю. Сторони обговорили можливості проведення консультацій з питань Азіатсько-Тихоокеанського регіону та морських справ. Вони визнали цю зустріч відвертою, прагматичною та конструктивною і домовилися підтримувати зв’язок один з одним, – резюмує Xinhua.. [220]

13.07 Уряд Німеччини прийняв стратегію щодо Китаю. Уряд Німеччини розглядає Китай одночасно як партнер, конкурент і системний суперник, йдеться в опублікованій у четвер стратегії уряду ФРН щодо КНР. Проте Китай є незамінним партнером у боротьбі з глобальними викликами, – додають автори документа..[221]

13.07 У Китаю та Німеччині багато спільних інтересів, Пекін сподівається разом із Берліном привнести більше стабільності у неспокійний світ, йдеться в опублікованій у четвер на сайті посольства Китаю у ФРН заяві.[222]

15.07 Китай та Великобританія мають продемонструвати свою відповідальність великих країн та об’єднати зусилля для подолання глобальних викликів, заявив глава канцелярії комісії ЦК Компартії Китаю із закордонних справ Ван І на зустрічі з главою МЗС Британії Джеймсом Клеверлі.[223] Клеверлі, у свою чергу, ще раз привітав Китай з успішним просуванням примирення між Саудівською Аравією та Іраном, високо оцінив ключову роль КНР у основних питаннях міжнародного миру та безпеки, а також висловив сподівання на підтримку обмінів на високому рівні та стратегічних контактів із Китаєм, щоб додати позитивних чинників у двосторонні відносини.

15.07 Між Китаєм та ЄС відсутній фундаментальний конфлікт інтересів, оскільки обидві країни виступають за багатополярність та підтримують керівну роль ООН у міжнародних відносинах. Про це заявив у п’ятницю керівник канцелярії Комісії із закордонних справ Центрального комітету (ЦК) Комуністичної партії Китаю (КПК) Ван І на зустрічі з верховним представником ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозепом Боррелем. Сторони обмінялися думками щодо врегулювання кризи в Україні. Ван І підкреслив, що Китай підтримує створення збалансованої, ефективної та стійкої архітектури європейської безпеки, буде й надалі відданий просуванню мирних переговорів і продовжить відігравати конструктивну роль у політичному врегулюванні кризи..[224]

18.07 Китайська влада зацікавлена в нормалізації відносин зі Сполученими Штатами, проте цей процес має мати взаємовигідний характер. Про це заявив у вівторок голова канцелярії комісії із закордонних справ Центрального комітету Комуністичної партії Китаю, член Політбюро Ван І під час зустрічі зі спецпредставником президента США з питань клімату Джоном Керрі. Як уточнив китайський дипломат, Вашингтон повинен дотримуватися принципу одного Китаю та сприяти успішному врегулюванню тайванського питання. Він наголосив, що КНР та Сполученим Штатам необхідно вибудовувати один з одним відносини на основі взаємної поваги та мирного взаємовигідного співіснування. Ван І також зазначив, що міжнародне співтовариство зацікавлене у стабільних відносинах Пекіна та Вашингтона.[225]

18.07 Історія постійно показує, що ні США, ні Китай не можуть дозволити собі сприймати один одного як противників, заявив екс-держсекретар США Генрі Кісінджер на зустрічі з міністром оборони КНР Лі Шанфу у Пекіні. Кісінджер також зазначив, що якщо між двома країнами розпочнеться війна, то вона не принесе жодних значущих результатів жодній із сторін.[226]

18.07 Китайсько-американські зв’язки зависли на найнижчій позначці з моменту встановлення дипломатичних відносин, тому що деякі люди у Вашингтоні не пішли назустріч Пекіну. Про це у вівторок заявив глава Міноборони КНР Лі Шанфу на зустрічі в Пекіні з колишнім держсекретарем (1973-1977) США Генрі Кісінджером, якому у травні виповнилося 100 років..[227]

19.07 Держдепартаменту відомо про поїздку екс-держсекретаря (1973-1977) США Генрі Кісінджера до Китаю, до країни він поїхав за власною ініціативою, не від імені американської влади. Про це заявив у вівторок на брифінгу керівник прес-служби відомства Меттью Міллер. Міллер також заявив, що не здивується, якщо Кісінджер проінформує про свої бесіди з владою КНР офіційних осіб США, але запланованих розмов щодо цього немає.[228]

19.07 Глава Міноборони Британії Бен Уоллес заявив на конференції, що НЕДОСВІДНІСТЬ КНР У ДИПЛОМАТІЇ Й ВІЙСЬКОВІЙ СПРАВІ ВИКЛИКАЄ НЕБЕЗПЕКИ. На його думку, відсутність досвіду може призвести до прорахунків. Міністр вважає, що Заходу слід сформулювати політичний план для налагодження відносин з КНР.[229]

19.07 Китай, а не Росія, став головним об’єктом уваги служби зовнішньої розвідки Великобританії MI6. Про це глава відомства Річард Мур заявив у ході виступу у британському посольстві у Празі, яке на своєму каналі на платформі YouTube транслювало європейське видання Politico. Цілком важливо співпрацювати з Китаєм з тієї простої причини, що жодна міжнародна проблема будь-якої важливості не може бути вирішена, якщо ми цього не зробимо, – пояснив глава MI6.[230]

19.07 Куратор китайської дипломатії в ЦК Компартії Ван І на зустрічі з колишнім держсекретарем США Генрі Кісінджером в Пекіні: Політика США щодо Китаю вимагає дипломатичної мудрості в стилі Кісінджера і політичної мужності в стилі Ніксона… Розвиток Китаю має потужну внутрішній і . Неможливо намагатися змінити Китай і тим більше його придушити.[231]

19:07 Китай не прагне кинути виклик або витіснити США на світовій арені, заявив посол КНР у Вашингтоні Се Фен. Китай, як ніхто інший, зацікавлений у вибудовуванні стабільних і здорових відносин зі США, – підкреслив посол. Він також заявив, що Пекін не прагне технічної чи торгової війни до США під приводом конкуренції..[232]

20.07 Голова КНР Сі Цзіньпін у четвер зустрівся з екс-держсекретарем США Генрі Кісінджером у державній резиденції Дяоюйтай у Пекіні та висловив сподівання, що він продовжить грати конструктивну роль у нормалізації китайсько-американських відносин, як це вже було понад 50 років тому..[233]

20.07 Глава зовнішньополітичної служби ЄС Жозеп Боррель оголосив у четвер, що його візит до Китаю, який Пекін скасовував уже двічі, відбудеться невдовзі після літа..[234]

Зміна глави МЗС Китаю

22.07 Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван визнав, що американська влада не володіє інформацією про причини зникнення з публічного простору глави МЗС Китаю Цінь Гана. Цінь Ган не з’являвся на публіці вже кілька тижнів, це викликало велику кількість спекуляцій у ЗМІ.[235]

21.07 Американська адміністрація вважає, що Китай і Сполучені Штати мають справжню можливість підтримки стабільних двосторонніх відносин, незважаючи на всі розбіжності. Про це заявив помічник президента США з національної безпеки Джейк Салліван, виступаючи у п’ятницю на щорічному безпековому форумі Аспенського інституту в Аспені (штат Колорадо).[236]

25.07 Постійний комітет Всекитайських зборів народних представників (ПК ВСНП, парламент) у вівторок усунув з посади міністра закордонних справ КНР Цінь Гана, який пробув на своїй посаді неповні сім місяців. Як повідомило агентство Xinhua, на цю посаду знову призначено голову канцелярії комісії з закордонних справ Центрального комітету Комуністичної партії Китаю, члена Політбюро Ван І. За його даними, таке рішення було прийнято на четвертій сесії ПК ВСНП 14-го скликання, яка проходить у пекінському Будинку народних зборів.[237]

25.07 Сполучені Штати вважають за важливе підтримувати відкритими канали зв’язку з Китаєм, тому взаємодіятимуть як з новим главою МЗС КНР Ван І, так і з іншими китайськими офіційними особами. Про це заявив на брифінгу заступник керівника прес-служби Держдепартаменту Ведант Пател, коментуючи перестановки у китайському міністерстві закордонних справ..[238]

28.07 Сполучені Штати та Італія мають намір нарощувати консультації щодо сприятливих можливостей та викликів з боку Китаю. Про це йдеться в спільній письмовій заяві американського президента Джо Байдена і італійського прем’єр-міністра Джорджі Мелоні, яка була прийнята за підсумками переговорів, що відбулися між ними у четвер у Вашингтоні..[239]

28.07 Зовнішньополітична позиція та військова активність Китаю є безпрецедентним і найбільшим стратегічним викликом для Японії та всього міжнародного співтовариства. Таку позицію викладено в опублікованій щорічній доповіді Міністерства оборони Японії під назвою Біла книга. У японському оборонному відомстві також підкреслили, що в Індо-Тихоокеанському регіоні перед Японією стоять деякі проблеми безпеки. Особливо – зростаюча кількість озброєнь, включаючи ядерну зброю та ракети, у країнах, що оточують Японію. А також тенденції до односторонньої зміни статус-кво за допомогою сили, – йдеться у доповіді. Також у доповіді звичної для японської сторони критику зазнали дії Китаю в Південно-Китайському та Східно-Китайському морях.[240]

31.07 Запрошення американської влади до глави МЗС КНР відвідати США залишається чинним, незважаючи на нещодавні перестановки в китайському уряді, заявив у понеділок офіційний представник держдепартаменту Меттью Міллер..[241]

Серпень 2023

Зближення позицій США та КНР

01.08 Помічник держсекретаря США у справах Східної Азії та Тихого океану Деніел Крітенбрінк, старший директор у справах Китаю та Тайваню в Раді національної безпеки Білого дому Сара Беран та голова департаменту Північної Америки та Океанії МЗС Китаю Ян Тао провели у Вашингтоні відверті, зміст.[242]

01.08 Главі МЗС КНР через представника країни у Вашингтоні передано офіційне запрошення відвідати США – Держдеп.[243]

02.08 Глава департаменту Північної Америки та Океанії МЗС КНР Ян Тао виклав позицію китайського уряду щодо тайванського питання на зустрічі у Вашингтоні з помічником держсекретаря США у справах Східної Азії та Тихого океану Деніелом Крітенбрінком та старшим директором у справах Китаю Беран. Раніше прес-служба Держдепартаменту США поінформувала, що на зустрічі також порушувалася українська проблема. За оцінкою американської сторони, консультації були змістовними та продуктивними.[244]

02.08 Помічник міністра оборони США у справах безпеки в регіонах Індійського та Тихого океанів Ілай Ретнер та голова департаменту Північної Америки та Океанії МЗС КНР Ян Тао обговорили відносини двох країн у сфері оборони, а також питання безпеки. Про це у середу повідомило агентство Reuters.[245]

04.08 США та Китай планують відкрити низку робочих груп для вирішення спірних питань, що є прогресом у двосторонніх відносинах внаслідок низки переговорів на високому рівні, що розпочалися з візиту держсекретаря США Ентоні Блінкена до Пекіна у червні, повідомляє видання Financial Times з посиланням на джерела, знайомі. із запитанням. Вашингтон і Пекін створять дві робочі групи, які займатимуться регіональними питаннями Азіатсько-Тихоокеанського регіону та морськими питаннями, і, можливо, третю групу, яка зачіпатиме ширші області, – наводить видання інформацію, отриману від трьох джерел. Видання зазначає, що офіційні особи США та Китаю уточнять подробиці найближчими місяцями. Ця домовленість також обговорювалася під час зустрічі начальника департаменту країн Північної Америки та Океанії МЗС КНР Ян Тао у Вашингтоні з високопоставленими офіційними особами США. За словами четвертого джерела, обидві сторони ще не дійшли остаточного рішення та розглядають можливість проведення серії зустрічей для обговорення складних питань..[246]

06.08 Китаю та Євросоюзу слід збільшити інтенсивність двосторонніх діалогів, щоб компенсувати їхню відсутність у період пандемії COVID-19. Про це заявив у неділю керівник канцелярії Комісії із закордонних справ Центрального комітету (ЦК) Комуністичної партії Китаю (КПК) Ван І під час телефонної розмови з головою зовнішньополітичної служби ЄС Жозепом Боррелем.[247]

10.08 Сполучені Штати на поточному етапі вважають Китай єдиним конкурентом, здатним змінити нинішній світопорядок. Про це йдеться у новій Стратегії національної розвідки США. Несекретна версія цього документа, яка не містить жодних деталей та конкретики, була оприлюднена апаратом директора національної розвідки США Евріл Хейнс..[248] Росія є безпосередньою загрозою, що зберігається у регіональному порядку в сфері безпеки в Європі та Євразії, є джерелом перебоїв і нестабільності в загальносвітовому масштабі. Однак вона не має потенціалу, що охоплює весь спектр і є у КНР, – стверджує при цьому розвідка США.

Провокація (позиція сили)

11.08 Президент США Джо Байден назвав Китай поганими хлопцями, від яких слід очікувати поганих вчинків.[249] Коли у поганих хлопців проблеми, вони роблять погані речі, – заявив Байден на заході зі збору коштів для кампанії зі свого переобрання у 2024 році. Американський лідер цитує прес-пул Білого дому. Як заявив Байден, Китай – це бомба уповільненої дії у багатьох сенсах. За його словами, КНР стикається з економічними проблемами, зокрема високим безробіттям. Президент США сказав, що розраховує на раціональні відносини з Китаєм.

Посилання на першоджерела


[1] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16723017

[2] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16747639

[3] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16738585

[4] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16772067

[5] https://ria.ru/20230112/blinken-1844273234.html

[6] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16797891

[7] https://ria.ru/20230116/vrazhda-1845162494.html

[8] https://www.mk.ru/politics/2023/01/17/politico-gossekretar-ssha-blinken-sobralsya-posetit-kitay-56-fevralya.html

[9] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16852151

[10] https://ria.ru/20230614/peregovory-1878180413.html

[11] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16951763

[12] https://ria.ru/20230203/ssha-1849403067.html

[13] https://ria.ru/20230204/aerostat-1849793560.html

[14] https://ria.ru/20230204/blinken-1849678159.html

[15] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16960135

[16] https://ria.ru/20230205/kitay-1849805846.html

[17] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16966203

[18] https://ria.ru/20230206/aerostat-1849924269.html

[19] https://ria.ru/20230206/aerostat-1850155317.html

[20] https://ria.ru/20230207/aerostat-1850161921.html

[21] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16989697

[22] https://ria.ru/20230208/bayden-1850448582.html

[23] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16989799

[24] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16992355

[25] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17000693

[26] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17000849

[27] https://ria.ru/20230209/bayden-1850698146.html

[28] https://ria.ru/20230209/aerostat-1850959646.html

[29] https://ria.ru/20230210/aerostat-1851052352.html

[30] https://ria.ru/20230210/aerostat-1851332997.html

[31] https://ria.ru/20230213/aerostaty-1851640335.html

[32] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17034543

[33] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17034945

[34] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17036919

[35] https://ria.ru/20230213/shary-1851726279.html

[36] https://ria.ru/20230213/aerostat-1851823201.html

[37] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17033989

[38] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17042919

[39] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17048589

[40] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17050205

[41] https://ria.ru/20230215/sovetnik-1852279875.html

[42] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17060611

[43] https://ria.ru/20230216/rezolyutsiya-1852467009.html

[44] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17139193

[45] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17071647

[46] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17073565

[47] https://ria.ru/20230218/aerostat-1852913047.html

[48] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18262827

[49] https://ria.ru/20230219/knr-1852926394.html

[50] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17088851

[51] https://ria.ru/20230219/kitay-1852930202.html

[52] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17087033

[53] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17088929

[54] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17100159

[55] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17129285

[56] https://ria.ru/20230225/bayden-1854221512.html

[57] https://ria.ru/20230226/razgovor-1854451383.html

[58] https://ria.ru/20230304/kitay-1855803358.html

[59] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17195223

[60] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17209567

[61]https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17209203 

[62] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17215909

[63] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17216653

[64] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17219203

[65] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17230961

[66] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17256659

[67] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17258473

[68] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17285809

[69] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17298369

[70] https://ria.ru/20230320/ssha-1859055488.html

[71] https://ria.ru/20230320/vizit-1859313659.html

[72] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17313765

[73] https://www.m24.ru/news/politika/24032023/562265 

[74] https://ria.ru/20230325/otnosheniya-1860603989.html

[75] https://ria.ru/20230325/kitay-1860604788.html

[76] https://www.gazeta.ru/business/news/2023/03/28/20073763.shtml

[77] https://ria.ru/20230328/demokratiya-1861216234.html

[78] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17391755

[79] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17412639

[80] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17405061

[81] https://ria.ru/20230330/kitay-1861838055.html

[82] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17415833

[83] https://ria.ru/20230331/evrosoyuz-1862212841.html

[84] https://ria.ru/20230405/kitay-1863293129.html

[85] https://ria.ru/20230405/kitay-1863140819.html

[86] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17461381

[87] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17470221

[88] https://ria.ru/20230406/otnosheniya-1863523821.html

[89] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17461335

[90] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17463291

[91] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17467185

[92] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17472205

[93] https://ria.ru/20230407/vzglyady-1863873593.html

[94] https://ria.ru/20230410/treniya-1864351400.html

[95] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17492035

[96] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17494479

[97] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17501503

[98] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17504483

[99] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17514941

[100] https://www.interfax.ru/world/895939

[101] https://ria.ru/20230415/kitay-1865504798.html

[102] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17542607

[103] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17546075

[104] https://ria.ru/20230418/g7-1865970212.html

[105] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17547135

[106] https://ria.ru/20230418/kitay-1866143018.html

[107] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17569199

[108] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17589983

[109] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17591953

[110] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17592089

[111] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17611191

[112] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17641943

[113] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17660141

[114] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17678553

[115] https://ria.ru/20230508/kitay-1870412611.html

[116] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17698213

[117] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17701325

[118] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17702617

[119] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17708595

[120] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17708707

[121] https://news.rambler.ru/conflicts/50713038-glavy-mid-frantsii-i-kitaya-obsudili-kndr-i-konflikt-na-ukraine/

[122] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17719071

[123] https://ria.ru/20230511/kitay-1870989903.html

[124] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17720523

[125] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17725407

[126] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17720975

[127] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17728619

[128] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17729979

[129] https://news.rambler.ru/world/50724832-glava-mid-germanii-vystupila-protiv-razryva-ekonomicheskih-svyazey-es-s-kitaem/

[130] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17748473

[131] https://ria.ru/20230517/kitay-1872342067.html

[132] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17770679

[133] https://news.rambler.ru/conflicts/50754333-vashington-i-pekin-obsuzhdayut-vizit-ministra-kommertsii-kitaya-v-ssha/

[134] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17778171

[135] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18186419

[136] https://tass.ru/ekonomika/17782315

[137] https://ria.ru/20230520/g7-1873140891.html

[138] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17804569

[139] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17805845

[140] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17806059

[141] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17826125

[142] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17836457

[143] https://ria.ru/20230526/kitay-1874382047.html

[144] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17884427

[145] https://ria.ru/20230603/ssha-1875971901.html

[146] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17933899

[147] https://ria.ru/20230605/kitay-1876324759.html

[148] https://www.ng.ru/news/768276.html

[149] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17946609

[150] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17949681

[151] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17955501

[152] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17966637

[153] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17971169

[154] https://ria.ru/20230614/kitay-1877939758.html

[155] https://ria.ru/20230614/kitay-1877941420.html

[156] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18009471

[157] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18037089

[158] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18011175

[159] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18011823

[160] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18011955

[161] https://news.rambler.ru/conflicts/50919071-v-oon-v-svyazi-s-vizitom-blinkena-v-knr-schitayut-chto-mir-vyigraet-ot-dialoga-ssha-i-kitaya/

[162] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18016979

[163] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18030205

[164] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18030867

[165] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18040047

[166] https://ria.ru/20230617/bayden-1878910414.html

[167] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18051943

[168] https://ria.ru/20230618/peregovory-1879017356.html

[169] https://ria.ru/20230618/otnosheniya-1879018463.html

[170] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18055139

[171] https://ria.ru/20230618/kitay-1879019706.html

[172] https://ria.ru/20230618/kitay-1879034941.html

[173] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18055139

[174] https://ria.ru/20230619/kitay-1879055419.html

[175] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18056079

[176] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18057143

[177] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18058449

[178] https://ria.ru/20230619/si-1879121075.html

[179] https://ria.ru/20230619/pozitsiya-1879128025.html

[180] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18058537

[181] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18058943

[182] https://ria.ru/20230619/progress-1879111756.html

[183] https://ria.ru/20230619/kitay-1879143706.html

[184] https://ria.ru/20230619/kitay-1879153683.html

[185] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18059003

[186] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18059413

[187] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18062155

[188] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18062549

[189] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18063417

[190] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18064155

[191] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18066351

[192] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18063881

[193] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18070807

[194] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18071549

[195] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18073567

[196] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18073745

[197] https://ria.ru/20230621/kitay-1879493540.html

[198] https://ria.ru/20230621/bayden-1879684954.html

[199] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18083163

[200] https://eadaily.com/ru/news/2023/06/22/strany-gruppy-semi-obedinyat-usiliya-protiv-kitaya

[201] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18084501

[202] https://ria.ru/20230622/kitay-1879856452.html

[203] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18092671

[204] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18094139

[205] https://ria.ru/20230625/otnosheniya-1880359297.html

[206] https://ria.ru/20230626/vagner-1880597045.html

[207] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18133059

[208] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18134145

[209] https://ria.ru/20230628/blinken-1880963160.html

[210] https://ria.ru/20230629/aerostat-1881323777.html

[211] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18166245

[212] https://ria.ru/20230701/posol-1881668814.html

[213] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18166145

[214] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18186419

[215] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18193785

[216] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18226671

[217] https://ria.ru/20230709/china-1883127320.html

[218] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18266237

[219] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18268735

[220] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18272357

[221] https://ria.ru/20230713/germaniya-1883969738.html

[222] https://ria.ru/20230713/stabilnost-1884028807.html

[223] https://ria.ru/20230715/kitay-1884326408.html

[224] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18281497

[225] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18300101

[226] https://ria.ru/20230718/kitay-1884857581.html

[227] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18302041

[228] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18308119

[229] https://ria.ru/20230719/britaniya-1885002538.html

[230] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18309369

[231] https://t.me/rusbrief/137346

[232] https://ria.ru/20230719/otnosheniya-1885171914.html

[233] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18319297

[234] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18319689

[235] https://ria.ru/20230722/sallivan-1885636109.html

[236] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18336577

[237] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18356953

[238] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18361803

[239] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18387607

[240] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18387861

[241] https://ria.ru/20230731/priglashenie-1887477006.html

[242] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18417649

[243] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18423727

[244] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18425153

[245] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18433307

[246] https://ria.ru/20230804/spor-1888282779.html

[247] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18455777

[248] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18486603

[249] https://ria.ru/20230811/bayden-1889405050.html