МІЖ РАМШТАЙМОМ І МЮНХЕНОМ 

Дев’ята зустріч координаційного комітету воєнної допомоги Україні в форматі «Рамштайн» зафіксувала досягнуті результати попередніх зустрічей та натякнула на логіку подальших дій. Коаліція демократичних держав Заходу, які проявили готовність надати Україні танки, декларувала намір якісно підготувати Збройні Сили України до звільнення окупованих територій. Визначено перспективне завдання – надання Україні винищувачів, які покликані захистити небо від російського агресора та забезпечити прикриття наземних сил на фронті.

Досвід попередніх зустрічей у форматі «Рамштайн» свідчить, що немає нічого неможливо. Питання тільки в часі, який є стратегічно важливим фактором бойових дій. Відкритими є дебати України із союзниками щодо логіки та послідовності підготовки наступу щодо виснаження російських військ на Донбасі. Ресурсів має вистачити на обидва ці важливі процеси. Зокрема, Україні потрібна далекобійна точна зброя. Поки що, здається, зазначена задача не вирішена. Але важливо, що Україна отримуватиме боєприпаси для артилерії та для обіцяних видів зброї.

Це свідчить про провал російських сподівань, що Захід нарешті втратить бажання допомагати Україні. Заради цього кремлівські людожери мотивували Угорщину до чергових «мирних ініціатив» з вимогою до України припинити опір та відмовитись від війни за встановлення на непорушних підвалинах прав людини й утвердження людської гідності. Але навіть Угорщина не наважується накласти вето на рішення інших країн НАТО співпрацювати з Україною. Навіть пацифістська Німеччина у супроводі істерики російської пропаганди наважилась профінансувати роботу свого оборонно-промислового комплексу на потреби України. Польща та країни Балтії залишаються найбільш надійними і послідовними союзниками України в НАТО та Євросоюзі.

Зазначені тенденції проявили себе на щорічній Мюнхенській конференції з питань міжнародної безпеки, яка проходила 17-19 лютого 2023 року. Показовою є доповідь організаторів конференції до обговорення, що була запропонована під символічною назвою «Re_vision». Текст доповіді веде мову саме про «перегляд» пріоритетів міжнародної безпеки як спосіб протидії російському ревізіонізму світового порядку, заснованого на правилах. Серед згаданих пріоритетів виділяться завдання: зміцнення глобальних торговельних комунікацій; протидія автократичним режимам рф і Китаю; формування нового енергетичного світового порядку, який спиратиметься на екологічно чисті джерела енергії; забезпечення безпечного використання атомної енергії.

Згадані завдання перекликаються із українським планом миру, який передбачає демілітаризацію, денуклеарізацію, демократизацію рф. Знаковою подію мюнхенської конференції стало запрошення до дискусії представників російської опозиції у вигнанні Гаррі Каспарова та Михайла Ходорковського. У січні вони виступили з програмною статтею, в якій закликали Захід надати Україні допомогу, необхідну для розгрому путінського режиму. Водночас плани зазначених осіб на післявоєнний розвиток рф виглядають поки що утопічно. Російська влада «ставить у стрій» державних олігархів, яких закликають скинутись на продовження війни на виснаження. Раніше вони змагались за можливість бути наближеними до диктатора, тепер намагаються від нього дистанціюватись. Ставки зроблені, санкції працюють. Відкритим є тільки питання як довго ще на плаву триматиметься російська економіка.

Відразу після Мюнхенської конференції до річниці масштабування російської агресії проти України маємо запланований на 20-22 лютого візит президента США Джозефа Байдена до Польщі. Сполучені Штати демонструють здатність консолідувати Євросоюз на протидію російським агресорам. Рф, судячи з очікуваного щорічного звернення кремлівського диктатора до федеральних зборів, готова воювати з «колективним заходом» на виснаження. Це може спонукати Захід нарешті прийняти нагальні рішення щодо озброєння України заради досягнення якомога швидшої і переконливої воєнної перемоги над російським фашистським режимом. 

Андрій МАРТИНОВ,

для «Української лінії»