«ПІПЛ ХАВАЄ» АБО ЧОМУ РУМУНІЯ ДОПОМАГАЄ УКРАЇНІ?

Частина 2

Теплі, добросусідські відносини з Угорщиною (в історичній ретроспективі) – це радше щось виняткове, аніж буденна реальність. Зараз угорський уряд “епохи Орбаністики” переживає свій апогей.

Підтримка з боку народу надзвичайно велика, оскільки Орбан зумів «переграти всіх бюрократів з Брюсселя» і надати населенню найдешевший бензин в ЄС. До того ж, розпочався так званий «бензиновий туризм» із сусідніх країн, внаслідок чого уряд ввів дискримінаційні заходи щодо автомобілів із закордонною реєстрацією – для них бензин був дорожчим, ніж для угорців. Що ж може краще підживити гордість населення за свого лідера, як не збіднілі сусіди по ЄС, які приповзають за дешевим угорським бензином?

(Динаміка росту цін на бензин в період з 21.03.2022 – 27.06.2022 року в Угорщині, Польщі та Румунії згідно даним  порталу globalpetrolprices.com )

Угорці, говорячи про війну в Україні, кажуть, «що немає хорошої війни і поганого миру». «Звичайно ж, крім Тріанонського миру, правда?» – скажуть трансільванські румуни, які понад 100 років змушені слухати про «цю історичну помилку» чи не кожен день. З румунами погодяться словаки і серби, яких також переслідує привид угорського Тріанону, так само, як і Україну. То ж, не варто сильно засмучуватися через напруги у відносинах з Угорщиною.

Ну, з Угорщиною все зрозуміло. З ними зараз вдається порозумітися хіба Московії. Але ж в українців з румунами (в тій же історичній ретроспективі) були добросусідські і партнерські відносини. А історики ще можуть вам нагадати цілий список українських імен, які зробили вагомий внесок в румунську історію і не менший список румунських імен з таким самим внеском в Україні. До того ж, румуни не менше за поляків, чи литовців, недолюблюють (м’яко кажучи) росіян. Тож як так могло статися, що зараз між цими двома народами існує така прохолода і необізнаність один про одного? Будем розбиратися.

“ЧУЮ ГРІМ – НЕ ЗНАЮ ДЕ ВІН” – народна приказка

Не можна говорити, що в історії відносин України та Румунії завжди панувала ідилія і вічний «медовий місяць». Як і з поляками, тут мали місце і не найкращі часи, однак ці часи не можуть перекрити віки співпраці і братерства. Хто ж так активно сварить ці народи вже стільки років? Питання, звичайно що риторичне, бо ж у кожного читача після цього питання промайнула перед очима картинка з червоними стінами кремля (звичайно, що палаючими).

Якщо на полі бою росія виявилась далеко не «другай армієй міра», то на інформаційному полі недооцінка потужностей московитів може нам дорого коштувати.

Хтось може сказати, що їхня пропаганда примітивна, місцями навіть абсурдна і боятися її нам точно не варто. Це все тупо, косо і криво. Але це працює, бо як казав (тоді ще не) рупор кремля кісільов – «Піпл хаваєт». До того ж, москва навіть не змінює цей інформаційний «раціон», подаючи його в меню тонаселенню Придністров’я у вигляді румунських фашистів, то населенню Донбасу у вигляді українських фашистів і т.д. Список цей не повний, і лише перемога України зараз може запобігти поповнення цього списку в майбутньому.

Задля розпалювання міжнаціональної ворожнечі і відведення уваги від себе, росія запускала в український медіапростір тонни інформаційного шлаку про Румунію і румунів. Те ж саме робилося в напрямку Румунії, в основному через мас-медіа Руспубліки Молдова і з меншою інтенсивністю, бо тут існував суттєвий мовний бар’єр. Два народи стикалися лобами не розуміючи, звідки смикають за нитки. Як то в народі кажуть – «Чую грім – не знаю де він».

Пора переходити до конкретики.

“А Я ВАМ ЗАРАЗ ПОКАЖУ, ЗВІДКИ НАПАД ГОТУВАВСЯ… ЧОТИРИ ПОЗИЦІЇ, Я НА МАПІ ПОКАЖУ, Я ПРИНІС ІЗ СОБОЮ…” -Алєксандр Лукашенко, самопроголошений президент Білорусі.

Зараз буде представлено декілька статей/новин в українському інфо-просторі, де автори (свідомо або випадково) допомагали в просуванні московського наративу щодо румунів і Румунії.

  1. Матіос скликає нараду силовиків через провокаційне відео з анексією Буковини. Резонансна новина за 2019 рік, яку більшість чули/читали/бачили. На youtube-каналі автора кількість переглядів відео варіюють від кількох десятків до кількох сотень / відео. Натомість це відео набрало вже більше півмільйона переглядів, а в коментарях до нього зразу налетіло ціле військо російських тролів.
  2. Румунія проти України: сценарії збройного конфлікту. В статті розглядаються 3 варіанти збройного конфлікту між Україною та Румунією, де «Буковинський сценарій – найреалістичніший». Містить багато маніпулятивних фактів, які можна легко викрити.
  3. Молдова запідозрила Румунію у ціленаправленому «отруєнні» країни циганами. 2011 рік, цитата: «Нагадаємо, що за приблизними оцінками, в країнах ЄС проживає від 9 до 12 млн циган. Найбільше їх у Румунії – 1,9 млн. чол. (Понад 10% населення), в Болгарії (750 тис.), в Іспанії (700 тис.), в Угорщині (600 тис.), у Словаччині і Сербії (по 500 тис.), у Франції (310 тис.) та Чехії (275 тис.)». Насправді ж в ЄС близько 4-4,5 млн ромів. Найбільше їх в Іспанії – близько 750 тисяч. В Румунії трохи більше 600 тисяч. Новина підштовхує читача до думки, що «ти ж не хочеш в ЄС, бо потім Румунія нацькує на тебе ромів».
  4. Румуни з Буковини хочуть автономії через війну. Ця стаття прогриміла на всіх українських медіа-ресурсах, які потім змушені були спростувати  цю інформацію, яка виявилась російським вкидом, до того ще й «халтурним». Ця новина закінчується такими словами: «Нагадаємо, “автономістські” настрої в краї негласно підтримує Росія, а також частина консервативних політиків у Румунії». І це чи не найкращий матеріал про те, як росія працює на розпалювання конфлікту між українцями та румунами.

Російськи вкиди часто прослідковуються і спростовуються, однак спростування не має такого ефекту і зазвичай мають набагато менше охоплення аудиторії/читачів, аніж придумані «сенсації».

І цей процес провокування етнічних конфліктів можна простежити аж до старих анекдотів, де «встречаюца какта раз руский, хахол і малдаван…», де українець – недалекий селянин; молдован – помилка еволюції; рускій – той хто «розрулює» ситуацію і всіх рятує в дуже оригінальний спосіб. До цього додати ще постійні інфовкиди, церкву УПЦ МП – і для конфлікту все готово!

Приблизно те ж саме москва просуває в румунському інформаційному просторі, пробуджуючи в румунів антиукраїнські настрої і навіть мають частковий успіх, зважаючи на прохід до парламенту Румунії праворадикальної партії «AUR». Бо що може зруйнувати поліетнічну, Об’єднану Європу? Звичайно що націоналізм…

Василь БАРБУЦА, для «Української лінії»