ПОЛІТИЧНИЙ СПАДОК АНГЕЛИ МЕРКЕЛЬ

Відносини між Німеччиною і Сполученими Штатами пережили складні часи за президентства Дональда Трампа. Він вбачав у Меркель свого ідеологічного антипода, який відстоює проект ліберальної глобалізації та називав Європейський Союз гіршим за Китай, тільки меншим за нього. На щастя Трамп не встиг за чотири роки президентства зруйнувати засади євроатлантичного співробітництва, хоча спромігся заблокувати переговори щодо створення Трансатлантичної зони вільної торгівлі між США та ЄС, а також тримав у напрузі партнерів по НАТО. У добу після завершення першої холодної війни німецько-американські відносини ніколи не були такими поганими, як за президентства Трампа.

Не дивно, що перемога Джозефа Байдена була оптимістично зустрінута німецькою елітою та громадською думкою. Німецька сторона ретельно готувалась до відновлення практики проведення міждержавних консультацій зі США. До 15 липня, коли Вашингтон відвідала канцлер Ангела Меркель, там побували провідні німецькі міністри від міністра економіки до міністра оборони, а також впливові політичні діячі. Фактично відбувся повторний запуск особливих німецько-американських відносин. Зокрема, було підписано угоду про закупівлю на 1,5 мільярди доларів американської зброї.

Показово, що Меркель 2 липня 2021 року у Лондоні підписала з британським прем’єр-міністром Борисом Джонсоном угоду про особливості відносин після виходу Британії з Європейського Союзу. Нагадаємо, що у червні Байден і Джонсон підписали нову Атлантичну декларацію, яка декларувала вірність ліберально-демократичним цінностям. Отже, за підсумками переговорів у Вашингтоні можна констатувати, що фактично Німеччина долучилась до американсько-британської антикитайської та антиросійської вісі. Інша справа, як це оцінює німецьке суспільство.

«Європейська рада з питань зовнішньої політики» провела опитування громадської думки щодо позиціонування країн Європейського Союзу у американсько-китайському гібридному конфлікті. Станом на кінець червня 2021 року тільки 10% опитаних німців виступили за безумовну підтримку США, 6% німців були за підтримку Китаю, а решта 84% опитуваних були прихильниками «нейтралітету» у американсько-китайському конфлікті. Це не дивно, адже за 16 років канцлерства Ангели Меркель вона щорічно здійснювала візити до Пекіну, внаслідок чого Китай став найбільшим німецьким торговельним партнером у Азії та під впливом влаштованих Трампом торговельних війн з Німеччиною Піднебесна наблизилась за обсягами торгівлі з ФРН до рівня США. Об’єктивно Китай перетворився на важливий ринок збуту для німецької експортно-орієнтованої економіки. Показово, що переговори Ангели Меркель з Джозефом Байденом відбулись на фоні чергового загострення навколо Тайваню. Китай проводить військові навчання поблизу Тайванської протоки, у відповідь США відпрацьовують повітряний міст військової авіації, аби показати готовність захищати Тайвань.

Однак політичні інтереси вимагають від ФРН зміцнення відносин зі США. Тож десант німецького бізнесу також серйозно готувався до міждержавних німецько-американських консультацій. Найбільший інтерес для України має позиція США щодо «Північного потоку-2». Президент Джозеф Байден вирішив не погіршувати відносини з ФРН режимом санкцій проти компаній, які задіяні у цьому проекті. Внаслідок цього було усунено серйозну перешкоду на шляху відновлення стратегічних американсько-німецьких відносин. Однак в інтересах України відновлення євроатлантичної єдності, що дає підстави для зміцнення євроатлантичної вісі підтримки України.

Андрій МАРТИНОВ,

спеціально для «Української Лінії»