«ОПЕРАЦІЯ «ДЕФЕНДЕР»

У 2021 році Україна вчергове приймає міжнародні військові навчання «Сі Бриз» («Sea Breeze»), які тривають з 28 червня по 10 липня та є наймасштабнішими за всю історію їх проведення, починаючи з 1997 року.

В навчаннях беруть участь представники 32 країн (переважно члени НАТО) чисельністю 5000 особового складу, понад 70 одиниць озброєння і військової техніки. Однак далеко не проведення «Сі Бриз-2021», а інша подія міжнародного характеру, яка безпосередньо передувала військовим навчанням, заполонила інформаційних контент в Україні та спричинила ефект інформаційної бомби далеко за її межами. Ідеться про інцидент, повʼязаний з проходження військового корабля (есмінця «HMS Defender») Королівских ВМС Великої Британії з порту Одеса в порт Батумі недалеко від узбережжя Криму шляхом, який в Росії вважають своїми територіальними водами.

Згідно з інформаційними повідомленнями, Міністерство оборони Російської Федерації 23 червня заявило, що есмінець «HMS Defender», який бере участь у військових навчаннях «Сі Бриз-2021», незаконно увійшов у т. зв. «російські територіальні води» поблизу анексованого Криму (мис Фіолент). У відповідь російський патрульний корабель здійснив попереджувальні постріли, а реактивний літак Су-24М скинув бомби на його шляху слідування. Факт попереджувального вогню від російської сторони спершу заперечувався британцями, які наполягали всього лиш на факті проведення навчальних стрільб росіянами, але згодом був підтверджений відеоматеріалами, знятими британським пасажиром есмінця журналістом агентства «BBC» Джонатаном Білом та відеороликом російської ФСБ. Зрештою, квінтесенцією цієї історії стала начебто випадкова знахідка 27 червня випадковим громадянином на автобусній зупинці у британському графстві Кент секретних документів Міністерства оборони Великої Британії, що містять дані про есмінець «HMS Defender» і британських військових, які начебто свідомо обрали більш ризикований маршрут морського проходу до Грузії з метою вчинити провокацію.

Вказаний багато в чому загадковий британсько-російський інцидент теоретично міг стати хоча й нетривіальним, але все ж інцидентом суто міждержавного рівня, якби не наявність значно ширшого смислового контексту, зумовленого складним хитросплетінням сучасної системи міжнародних відносин, насамперед політико-безпековим статусом і міжнародними позиціями його учасників – Великої Британії та Росії.

Міжнародний статус Великої Британії історично по завершенні Другої світової війни визначається насамперед стратегічними «особливими відносинами» з США. Лондон, за загальним визнанням, де факто перебуває на становищі молодшого союзника Вашингтона, що неодноразово доведено подіями новітньої історії міжнародних відносин, в тому числі підтверджується в умовах сучасної російської агресії.

…Російська сторона прогнозовано спробувала використати ситуацію на свою користь – показати західних суперників (насамперед США і Велику Британію) як порушників норм міжнародного права, яким сама ж Росія продовжує нахабно нехтувати. Традиційне прагнення будь-що «пограти мʼязами» знайшло підтвердження в заяві президента РФ 30 червня про «змову» британців зі США і браваді про неодмінну перемогу Росії в Третій світовій війні, якби така почалася з гіпотетичного потоплення згаданого есмінця. Однак усім зрозуміло, що популізму російській стороні не займати. Премʼєр-міністр Велиикої Британії Борис Джонсон через день після інциденту поблизу Криму заявив, що дії британських військових були цілком виправдані та жодним чином не порушували норм міжнародного права, адже Британія не визнає незаконну анексію Криму та вважає відповідні морські води українськими. Однак головна мета Кремля полягала в істеричному прагненні будь-що зірвати військові навчання «Сі Бриз 2021». Цим можна пояснити чергове повідомлення системі NAVTEX щодо необхідності перекриття ділянок Чорного моря у липні, які частково збігаються з ділянками, виділеними під військові навчання. Безумовно стратегічною ціллю Кремля є перспективне захоплення всієї північної частини акваторії Чорного моря, тобто чорноморського узбережжя України та її ліквідації як морської держави, що засвідчують дії Кремля в час проведення міжнародних військових навчань «Сі Бриз-2021». Неприхована роздратованість російського керівництва фактом безпрецедентної присутності значної кількості західної (натівської) військової техніки в акваторії Чорного моря поблизу Криму, який воно перетворило за роки анексії на потужну військову базу, стала вдалим приводом західним союзникам показати слабкість позицій Росії-агресора в міжнародному середовищі та вчергове окреслити межі її впливу в Чорноморському регіоні, які кремлівське керівництво прагне будь що розширити. Це і було стратегічним завданням чорноморського походу «HMS Defender».

Британці у притаманній їм дипломатичній манері все ж таки «потролили» росіян, оскільки це повідомлення містило чітку політичну заяву про те, що корабель проходив через «українські територіальні води» – відповідно, маніфестуючи невизнання російської юрисдикції. Але ще більше, заявивши, що «так десь чули, що там щось стріляло», вони фактично продемонстрували своє ігнорування російських дій, провокацій, особливо в очікуванні липневих навчань Sea Breeze.

Андрій ГРУБІНКО,

спеціально для «UkrLine»