«Своїми іменами»

«Своїми іменами»

Червень, 2021 Off By admin

14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся черговий саміт НАТО. Варто відзначити, що основними викликами сьогодення Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг назвав агресивні дії Росії, загрози тероризму, кібератаки, новітні та особливо руйнівні технології, зростання потуги Китаю, впливи на зміни клімату тощо. Вперше в деклараціях після саміту прозвучали заяви, щодо Білорусі та її військової інтеграції з РФ, адже це становить реальну загрозу стабільності європейського регіону. Поряд із цим, на саміті було заявлено, що Україна отримає членство через ПДЧ, та наголошено, що Росія не матиме впливу на рішення про вступ України до Альянсу.

Під час заходів в рамках саміту НАТО президент Польщі Анджей Дуда заявив, що актуальна агресивна політика Росії є однією з основних загроз для Північноатлантичного альянсу. Він додав, що це один із найсерйозніших викликів, що існують у геополітичному просторі, особливо в Центральній та Східній Європі. Саме тому Польща очікує подальшого посилення східного флангу НАТО. Окрім цього, перед початком саміту Альянсу президент РП провів переговори з президентом США Джо Байденом. Розмова лідерів відбулася на запрошення американської сторони і стосувалася польсько-американської співпраці у галузі військової та економічної безпеки європейського регіону.

Окремо необхідно відзначити, що під час даного саміту міністр закордонних та європейських справ Словацької Республіки Іван Корчок заявив про необхідність прискорення робіт над Стратегічною концепцією НАТО, яка повинна врахувати можливості протидії таким сучасним загрозам як кібернетичні атаки, дезінформаційна діяльність та гібридні технології.

Після участі в саміті НАТО президент Румунії Клаус Йоханніс заявив, що завдяки рішенням, прийнятим в ході зустрічі, незабаром відбудеться помітне нарощення безпекового потенціалу Румунії. Також він наголосив на необхідності посилення позицій Альянсу щодо стримування та оборони, насамперед, на східному фланзі, особливо – у Чорноморському регіоні. Клаус Йоханніс також повідомив, що під час саміту акцентував увагу своїх колег та учасників заходу на агресивній та дестабілізуючій політиці РФ відносно союзників та партнерів Альянсу, яку Кремль реалізує шляхом нарощування своїх військ на кордоні з Україною та в незаконно окупованому Криму. У рамках саміту президент Румунії також провів дві зустрічі з президентом США Джо Байденом.

В заключній заяві глав держав і урядів 30 держав-членів НАТО, за підсумками засідання Північноатлантичної ради в Брюсселі було висловлено цілковиту підтримку на захист територіальної цілісності та суверенітету Молдови, України та Грузії в рамках їх міжнародно визнаних кордонів, а також закликано Росію, відповідно до її міжнародних зобов’язань вивести війська, які вона розмістила в усіх трьох країнах без їх згоди.

Іван КРИП’ЯКЕВИЧ