Народи не меншини!

Президент України вніс до Верховної Ради як невідкладний проект закону «Про корінні народи України» за №5506. За преамбулою – цей документ визначає права корінних народів України та особливості їхньої реалізації задля сприяння консолідації та розвитку української нації, а також розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності таких народів. Ініціатива від президента ним же і була озвучена 18 травня 2021 року в публічному зверненні до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Ще тоді він зазначив пріоритетним завданням з відновлення і забезпечення прав кримських татар як корінного народу у стратегії деокупації та реінтеграції окупованого українського півострова.

Важливо розуміти, що даний крок, чи не вперше взагалі в українському законодавстві визначає термін «корінні народи». До того ж він їх відповідно і ідентифікує – це кримські татари, караїми та кримчаки, які проживають на території держави. Особливо чітко варто розділяти поняття «корінних народів» від «національних меншин». І тут, нібито, і проблем не повинно бути, адже «Національними меншинами вважаються народи, що проживають на території України. Вони можуть бути громадянами України, вони можуть тут народитися, але у них є історична батьківщина. У корінних же народів історичної батьківщини, крім України, немає».

Відповідно до законопроекту №5506 детально прописуються повноваження корінних народів, їхнє право на самоорганізацію, на створення національних інститутів. Він забезпечить можливість зберегти культуру, побут, спадщину корінного народу. Із набуттям законом чинності кримські татари більше не будуть вважатися «нерезидентами» в Україні…

Словом, здається лише самі вигоди для пересічних громадян, однак не для країни-окупанта Криму. Її реакція не примусила себе довго чекати. Нещодавно, 8 червня 2021 року Державна Дума Федеральних Зборів РФ прийняла постанову відносно згадуваної «ініціативи влади України щодо виключення російського та інших народів з числа корінних народів України».

Це трактується російською стороною «кричущою провокацією, спрямованою на загострення напруженості і конфліктів як всередині України, так і за її межами»; спробою розділити населення країни на «корінне» і «некорінне»; такою, що позбавляє права вважати себе корінними народами не тільки росіян та білорусів, а й представників інших національних меншин – молдаван, угорців, русинів, євреїв, болгар, греків тощо. Також, Держдумою РФ публічно засуджується включення до списку корінних народів України кримських татар, караїмів і кримчаків, «які проживають, як відомо, на території Республіки Крим у складі РФ».

Такі собі перекручування та ірреальні заяви російської сторони покликані більше впливати на самих росіян, аніж на інший «притомний» світ. Українцям лише з цього потрібно стверджуватися у своїй правильно обраній лінії та подальшому її неухильному дотриманні.

Ольга СУПРУНЕНКО