Центр стійкості

В режимі відео конференції відбувся саміт Бухарестського Формату (В-9), за результатами якого президенти країн-учасниць, а саме Болгарії, Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини прийняли спільну декларацію, у якій, зокрема, засвідчили підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Додатково у декларації зазначено про наміри заснувати в Румунії Євроатлантичний центр стійкості.

У рамках саміту відбулася зустріч його засновників – президента Румунії Клауса Йоханніса та президента Республіки Польща Анджея Дуди, в ході якої очільниками двох держав, серед іншого, обговорювалося питання активізації діяльності військових формувань РФ на кордоні з Україною, а також ситуація в Молдові та Білорусі. Того ж дня у штабі Міністерства національної оборони Румунії відбулася зустріч міністра національної оборони Румунії Ніколає Чуке та міністра оборони РП Маріуша Блащака, на якій обговорювалося питання стратегічного партнерства, зокрема у галузях оборонного співробітництва та військової історії. Особливе місце та час було відведено відкриттю виставки, присвяченої сторіччю укладення Румунсько-Польського союзу оборонної безпеки 1921 року (про надання взаємної допомоги збройними силами країн у випадку війни проти СРСР).

Принагідно згадати, що наприкінці саміту Клаус Йоханніс заявив, що враховуючи тривожну безпекову ситуацію у Чорноморському регіоні, він звернувся до президента США Джозефа Байдена з проханням посилити в Румунії військову присутність Сполучених Штатів Америки як члена НАТО.

Анна ЯВОРСЬК