ЛАКМУСИ АГРЕСОРА

Впродовж останнього періоду стрімко погіршується воєнно-політична обстановка довкола України. Відбувається це через найбільш масштабне за роки її новітньої історії нарощування російської військової присутності вздовж усього спільного кордону на Сході та на ТОТ АР Крим. У вимірі публічного обговорення цієї ситуації окремої уваги заслуговують оцінки саме європейських експертів, які ретельно спостерігають за подіями в реальному часі та моделюють ймовірні сценарії розвитку на українському напрямку. Про деякі з цих спостережень та прогнозів далі у матеріалі…

Польський Центр східних досліджень імені Марека Карпа опублікував оцінки перспектив розвитку ситуації та можливих намірів Росії щодо України. Згідно з цим документом, військова активність РФ поблизу українських кордонів та на межі з Кримом загалом відповідає завершальній фазі зимового періоду у збройних силах, проте залишається ймовірність реального проведення військової операції проти України у випадку прийняття такого рішення керівництвом держави-агресора. При цьому польські експерти переконують, що для цього достатньо наявного угруповання військ вздовж українсько-російського кордону без залучення додаткових сил.

На їхню думку, демонстративні переміщення військ та ескалація напруженості в районі проведення операції Об’єднаних сил є важливим елементом інформаційно-психологічної операції, що покликана спровокувати українські війська на відкриття вогню. Це «розв’яже руки» росіянам, дозволить їм звинуватити Україну в агресії та виправдати свої подальші військові маневри.

У викладені своїх спостережень від 14.04.2021 польські експерти Центру східних досліджень також відзначили факт переміщення залізничним транспортом поблизу українського кордону чисельних ешелонів військової техніки (зокрема різних типів танків, серед яких були зафіксовані і такі, що давно зняті з озброєння ЗС РФ) нібито для проведення заявлених російських навчань. Вочевидь, передбачуваними отримувачами, стануть сепаратистські угруповання на території окупованих територій ОРДЛО.

Що ж до ймовірного подальшого розвитку ситуації у польському документі значиться наступне. У випадку прийняття рішення Росії вдатися до подальших агресивних політичних та/або військових дій на Донбасі, може бути задіяна обмежена ескалація військових операцій. Це можливо в результаті провокації, в якій буде публічно звинувачена українська сторона. Така ескалація може бути спровокована самими «сепаратистами» самостійно, згодом і в присутності російських військ, які будуть подаватися як фактор, що стримує українську сторону.

Альтернативою або продовженням ситуації на Сході України, як припускають польські експерти, можуть стати радикальні політичні кроки Москви, такі як визнання незалежності маріонеткових «республік» Донбасу, як це було зроблено з Абхазією та Південною Осетією 2008 року – або навіть їх формальна анексія (як у випадку з Кримом у 2014 році).

З одного боку, такі дії можуть принести Кремлю тимчасову політичну вигоду: він може слугувати «патріотичним стимулом» для більшості російського суспільства до парламентських виборів у вересні 2021 року. І (символічно) до 30-ї річниці розпаду СРСР у грудні 2021-го. Однак, з іншого боку, такий крок може спричинити серйозні політичні витрати: тоді слід очікувати більш серйозних західних санкцій проти Росії та втрати будь-яких сподівань на «нормалізацію» відносин із Заходом на московських умовах.

Дослідження британського «Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень» вказують на наміри Росії примусити Україну до вирішення конфлікту на власних умовах, зокрема до прямих переговорів з представниками окупаційних адміністрацій в Донецьку і Луганську та отримання статусу «посередника у врегулюванні конфлікту». Одночасно з цим Росія намагається таким чином перевірити та оцінити рівень підтримки України західними партнерами.

У свою чергу британський аналітичний центр «The Henry Jackson Society» зосередив увагу на ролі Великобританії у процесі деокупації Криму та протидії Росії в Чорноморському регіоні. Документ містить практичні рекомендації британському уряду. А саме прем’єр-міністру особисто пропонується взяти участь у саміті «Кримської платформи», максимально підтримати Україну в рамках ООН та інших міжнародних організацій, де розглядається проблематика повернення Криму. Окремо зауважується на необхідності використати свій вплив для переконання партнерів у наданні Україні Плану дій щодо членства в НАТО, а також сприяти регулярному залученню королівських ВМС до виконання завдань в акваторії Чорного моря. Зусилля британського уряду, за переконанням експертів, повинні бути спрямовані на посилення санкційної політики проти РФ.

Олександра ЄФИМЕНКО