ГЛОБАЛЬНА БРИТАНІЯ 2030

Після виходу з Європейського Союзу Велика Британія почала активно переосмислювати своє значення та місце у світі. За словами прем’єр міністра Бориса Джонсона: «Сполучене Королівство буде маяком демократичного суверенітету і однією з найбільш впливових країн світу».

16 березня 2021 року уряд опублікував документ під назвою «Глобальна Великобританія в конкурентний вік: Комплексний огляд безпеки, оборони, розвитку та зовнішньої політики». Огляд є всеохопним, складним за структурою і змістом. Документ визначає роль і місце Британії у глобальному світі, євроатлантичному регіоні на тлі стратегічного партнерства зі Сполученими Штатами, союзниками з НАТО, країнами Євросоюзу й підтримки територіальної цілісності та обороноздатності України. Згідно з цим документом до 2025 року чисельність Британської армії має бути скорочена в контексті переходу до широкого залучення безпілотних літальних апаратів та розгортання фронту кібернетичної війни.  

Міністр оборони Бен Уоллес стверджує, що завдяки прийнятій новій концепції оборони Британії кращий ефект у воєнних операціях може бути забезпечений меншою кількістю людей. Такі нововведення означають перехід від «масової мобілізації до високошвидкісної інформаційної ери». Бен Уоллес наполягає, що вони повинні мати можливість «шукати і розуміти» нові загрози безпеці країни. Тож, уряд збільшить витрати на оборону Великобританії на 24 млрд. фунтів стерлінгів протягом наступних чотирьох років. 

Так званий «тіньовий» міністр оборони Джон Хілі зауважив, що, хоча «загрози для Великобританії зростають», план передбачає «менше військ, менше кораблів, менше літаків, протягом наступних кількох років». Отож, кількість повністю підготовлених людей у армії буде зменшена з 82 040 військових до 72 500 у 2025 році. Ця чисельність армії буде найменшою з 1714 року. 

Зміни, викладені в документі під назвою «Оборона в конкурентний вік», передбачають витрати 3 млрд. фунтів стерлінгів на нові автомобілі, ракетні системи далекого радіусу дії, безпілотники, засоби електронної війни та кібернетичні можливості. Це допомагатиме вести моніторинг задля підтримки союзників, а також стримувати агресивно налаштовані держави, такі як Росія чи Китай. Кількість танків буде скорочено з 227 до 148 модернізованих. Королівські повітряні сили Великої Британії позбавляться свого флоту транспортних літаків «Геркулес» та 24 застарілих реактивних літаків «Тайфун». В свою чергу Королівський флот звільнить два свої фрегати раніше, ніж нові з’являться на озброєнні. В рамках військової реструктуризації Королівська морська піхота буде перетворена на нові «Future Commando Force», перейнявши на себе багато традиційних функцій спецназу – SAS і SBS. Протягом наступного десятиліття збройні сили отримають понад 200 млн. фунтів стерлінгів для здійснення операцій з морської безпеки, «попередження, стримування та протидії загрозам держави». 

Міністр оборони Бен Уоллес заявив депутатам, що збройні сили будуть відповідно підготовлені для ведення війн майбутнього. Новий підхід може сильно відрізнятися від того, що ми спостерігали в Іраці чи Афганістані. Нечисельні підрозділи будуть розіслані по всьому світу для підготовки та надання допомоги країнам-партнерам з метою запобігання евентуальних конфліктів. Британські збройні сили повинні мати кращу можливість протистояти кібератакам та дезінформації – нову лінію фронту, так званої «сірої зони», яку зараз експлуатують Росія та Китай. 

Опозиційні партії та деякі країни-союзники ставлять під сумнів прагнення британських військових дійсно «зробити більше, а не менше». Як буде насправді – покаже час.  

Космос – ще одна сфера інвестицій Міністерства оборони, на яку планується виділити понад 6,6 млрд. фунтів стерлінгів для дослідження та розробки протягом наступних чотирьох років. 

Консервативний голова Відбіркового комітету з питань оборони Тобіас Елвуд привітав пана Уоллеса з інвестиціями в «кібер та автономні платформи», але попередив, що вони мають «величезну ціну в порівнянні зі звичайною обороноздатною позицією». 

Після публікації окремого, так званого, Комплексного огляду зовнішньої та оборонної політики міністри заявили, що для створення штату більш компетентних військових необхідні докорінні зміни. В рамках цього огляду уряд збільшив обмеження ядерних боєголовок Великобританії зі 180 до 260. 

Прем’єр-міністр Борис Джонсон заявив, що в країні буде «більше інвестицій» в інфраструктуру та розвиток воєнних навичок. Він додав, що «міжнародні амбіції Великої Британії повинні починатися вдома», а інвестиції в регіональну промисловість «гарантують, що Великобританія знаходитиметься на передовій інновацій і створюватиме цільну країну, яка відповідатиме умовам конкурентного світу». 

Група депутатів попередила, що «загальна бездіяльність» за останні 20 років підірвала спроби переозброєння армії. Старіння обладнання піддає армію ризику. Посилення фінансування оборони «розширює британський вплив». Інтегрований огляд, вперше оголошений у 2019 році, визначатиме пріоритети оборони та закордонних справ Великобританії на наступне десятиліття, впродовж якого, домінування у кібернетичному просторі стане більшою загрозою.  

Загалом такий огляд вважається найрадикальнішою переоцінкою місця Великобританії у світі з часу закінчення холодної війни. Внаслідок цього уряд пообіцяв «подальші зобов’язання» щодо «зміцнення основної промислової бази Великобританії», включаючи будівництво кораблів у Шотландії та броньованої техніки в Уельсі. Також буде зосереджено увагу на видобутку літію в Корнуолі та виробництві супутників у Північній Ірландії. 

Прем’єр-міністр хоче, щоб нова стратегія змінила ситуацію як вдома, так і за кордоном. Він обіцяє нові інвестиції у вітчизняні галузі, такі як: оборона, наука та техніка. І, що найважливіше, він стверджує, що це забезпечить роботу у всій Великобританії. Міністри впевнені, що лише поєднавши всі ресурси Великої Британії, вона буде здатна відповісти на глобальні виклики та спроектувати свій вплив за кордоном. 

У своєму виступі минулого місяця міністр оборони лейбористів Джон Хілі заявив, що «Комплексний огляд» повинен «переорієнтувати оборонні зусилля на те, де існують загрози. Якщо це не підтвердить зменшення потенційної небезпеки для Великобританії, буде дуже важко прийняти справу про зменшення сили наших штатних сил”. 

Яке ж місце України в новій концепції оборони Великої Британії? 

У документі «Глобальна Британія у конкурентний вік» сказано, що Великобританія буде активно стримувати повний спектр загроз, що виходять від Росії. Завдяки НАТО вони планують об’єднати Захід для підтримки колективної безпеки. «Росія нестиме відповідальність за їх порушення». Британія планує підтримувати східні Європейські країни, в тому числі й Україну, аби запобігти загрозам суверенності держави. Зокрема, в Україні планують сприяти нарощуванню власних збройних сил. 

З іншого боку Велика Британія хоче активно використовувати дипломатію аби протистояти загрозам країн-агресорів. Для цього будуть створені міжнародні коаліції, які одразу реагуватимуть на ненормативні дії інших держав, в тому числі й через санкції.  

«Ми також надаватимемо дипломатичну та експертну підтримку багатостороннім організаціям, які дотримуються міжнародних норм безпеки, таким як: НАТО, Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) та Радіа Європи. Це включатиме потужну підтримку Спеціального комітету ОБСЄ».  

Завдяки цьому в Україні можна буде постійно відстежувати ситуацію та реагувати на кожну «ворожу та дестабілізуючу діяльність Росії».  

Наразі втілення більшості проектів впирається в фінансову складову. Британські політики кажуть, що позитивні наслідки реформи не будуть відчутні до того моменту, як збройні сили не почнуть отримувати виграш від додаткових інвестицій. Завдяки цьому буде більше грошей, щоб інвестувати в нові технології, роботизацію, а також конкурувати у сферах кіберпростору та космосу. 

Вікторія КОНДРАТЮК,  

спеціально для «UkrLine»